Blog

Londýn 2012: A zase USA

Setkání nejlepších sportovců planety pod olympijskými kruhy s pořadovým číslem 30 uspořádalo v létě roku 2012 hlavní město Spojeného království – Londýn. Pod dohledem londýnského oka, Big Benu a její výsosti královny Alžběty II., se odehrál skvělý turnaj hodný tak velké akci. Velká Británie viděla krásu basketbalu v podání světových es.

Basketbalové turnaje probíhaly v Londýně od 28. července do 12. srpna 2012 a to v Basketbalové Aréně v olympijském parku a v North Greenwich Areně, kde oba turnaje vrcholily. Systém turnaje byl zachován z předchozích her v Pekingu. V ženské části již potřetí za sebou nechyběly Češky, tentokráte coby vicemistryně světa. Zlaté medaile z roku 2008 obhajovali jak muži, tak ženy Spojených států. Mezi favority v mužské části určitě bylo řazeno také Španělsko nebo Argentina, mezi ženami pak Austrálie, Rusko či Francie. 

Sraz hvězd na britských ostrovech

Ani londýnské hry nebyly ošizeny o účast světových superhvězd. Po palubovkách běhala esa a legendy jako např. Pau Gasol, nestárnoucí Manu Ginobili, tahoun Francouzů Tony Parker, ruská hvězda Andrej Kirilenko, brazilský expres Leandro Barbosa, domácí ikona Luol Deng nebo skvělý střelec – Australan Patty Mills. Mezi ženami dominovaly ostrostřelkyně Diana Taurasi, francouzská vůdkyně Céline Dumerc nebo australská věž Elizabeth Cambage. V americkém mužském týmu sice chyběly opory Wade, Howard či Bosh, ale účast si připsali v Londýně Anthony, LeBron James, Kobe Bryant nebo rozehrávač Chris Paul.

Turnaj mužů

Ve skupině A nenastalo mnoho překvapení. Američané vyhráli všechna svá utkání, ačkoliv proti Litvě museli hodně zabrat. V zápase s Nigérií, která startovala na OH poprvé (stejně jako Tunisko), padl rekord v počtu bodů – hráči jich nastříleli neuvěřitelných 229 (156:73). Ze druhého místa šla dál Francie, ze třetího Argentina a také Litva. Ve skupině B skončilo oproti předpokladům až na třetí příčce Španělsko. Na čele skupiny se objevily týmy Ruska a Brazílie s bilancí 4 výher a jedné porážky. Tunisané a Číňané nevyhráli jediný zápas. 

Nakonec stříbrní Španělé (M. Gasol, S. Ibaka a V. Sada)

Foto: FIBA
Nakonec stříbrní Španělé (M. Gasol, S. Ibaka a V. Sada)

Ve čtvrtfinále svedl pavouk dohromady Rusko proti Litvě a v „derby“ slavil úspěch ruský medvěd po vítězství 83:74. V repríze čtvrtfinále z Pekingu se znovu potkaly Austrálie s USA a opět postoupili Američané, tentokrát vyhráli 119:86. Bitva dvou sousedů Francie se Španělskem nabídla defenzivní basketbal a na konci řadu konfliktů a negativních emocí, přičemž z výhry se radovalo Španělsko (66:59). A kvarteto semifinalistů doplnila Argentina, která v jihoamerickém derby vyřadila Brazilce skórem 82:77. 

USA znovu na trůně

Španělé sehráli další defenzivní bitvu v semifinále s Rusy a i tentokrát zejména díky své hvězde Pau Gasolovi (16 bodů + 12 doskoků) dokázali postoupit. Ve druhém semifinále se utkaly potřetí za sebou USA s Argentinou. Agentincům nelze upřít snahu (Ginobili 18 bodů), ale favorizovaný výběr Ameriky využil šíři svého kádru a díky bodům Kevina Duranta a dalších postoupil do finále po výhře 109:83. 

V krásném a vyrovnaném zápase o bronz slavil bronzový úspěch černý kůň turnaje Rusko. Svěřenci kouče Davida Blatta zvládli lépe koncovku napjatého mače a zvítězili 81:77, když zejména mladíček Alexej Šved předvedl parádní výkon (25 bodů a 7 asistencí).

Zápas o zlato měl stejné obsazení jako před čtyřmi lety v Asii. I tentokráte to byla parádní podívaná. Oba soupeři nechali na hřišti to nejlepší. Důkazem toho budiž konečné skóre 107:100 pro USA. V jejich dresu předvedl velkou show zejména Durant (30 bodů, 9 doskoků, 3 asistence). Hráči Spojených států tak splnili cíl daný před hrami – obhajobu zlatých medailí. LeBron James si připsal již třetí olympijskou medaili (spolu s Carmelem Anthonym) a druhý titul MVP olympijského turnaje za sebou.

Velké finále USA – Španělsko

USA – Olympijský vítěz : Tyson Chandler, Kevin Durant, LeBron James, Russell Westbrook, Deron Williams, Andre Iguodala, Kobe Bryant, Kevin Love, James Harden, Chris Paul, Anthony Davis. Trenér: Mike Krzyzewski

Konečné pořadí – muži: 1. USA, 2. Španělsko, 3. Rusko, 4. Argentina, 5. Brazílie, 6. Francie, 7. Austrálie, 8. Litva, 9. Velká Británie, 10. Nigérie, 11. Tunisko, 12. Čína

Turnaj žen

Ve skupině A podle očekávání triumfovaly Američanky s bilancí 5-0. Naše hráčky opět obsadily čtvrtou pozici a vybojovaly si postup do play-off. Ve skupině B možná trochu překvapivě (se stejnou bilancí jako USA) zvítězily hráčky Francie, dál šly také týmy Austrálie, Kanady a Ruska. 

Zámořské čtvrtfinále ovládly Američanky a přejely Kanadu 91:48. Austrálie přehrála Čínu, ve vyrovnaném zápase dokázaly Rusky přejít přes Turecko (66:63) a v posledním čtvrtfinále nastoupily reprezentantky České republiky proti Francii. Naše hráčky od druhé čtvrtiny po většinu zápasu vedly a byly postupu blíže, avšak Francouzky převedly famózní obrat ve skóre a pod taktovkou Dumercové (23 bodů, 6 asistencí) dokráčely do semifinále (71:68). Češky tak v Londýně obsadily sedmou příčku.

V semifinále nejprve USA dokázaly přejít přes Austrálii 86:73, které nepomohl ani pár věží Cambage – Jackson. Ve druhém semifinále poměrně lehce o 17 bodů, přesně 81:64, slavily postup Francouzky. 

Bronzové medaile vybojovaly Australanky, díky skvělému výkony své superhvězdy Lauren Jackson (25 bodů, 11 doskoků). Přehrály totiž Rusko (19 bodů, 4 asistence Becky Hammon).

Američanka Candace Parker
Američanka Candace Parker

Finálový souboj svedl proti sobě dva neporažené týmy – Francii a USA. Evropanky v první čtvrtině jakž takž držely krok, potom se ale projevila dominance hvězd WNBA, které zvítězily 86:50 a jasně potvrdily, že v ženském basketbale nemají žádnou konkurenci. Trojice Sue Bird – Tamika Catchings – Diana Taurasi si připsala již třetí olympijské vítězství v kariéře.

USA – Olympijský vítěz: Lindsay Whalen, Seimone Augustus, Sue Bird, Maya Moore, Angel McCoughtry, Ashja Jones, Tamika Catchings, Swin Cash, Diana Taurasi, Sylvia Fowles, Tina Charles, Candace Parker. Trenér: Geno Auriemma 

Konečné pořadí – ženy: 1. USA, 2. Francie, 3. Austrálie, 4. Rusko, 5. Turecko, 6. Čína, 7. Česká republika, 8. Kanada, 9. Brazílie, 10. Chorvatsko, 11. Velká Británie, 12. Angola

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *