Federální pohárNovinkyRozhovory

Zpověď před Federálním pohárem: Jelínek, Důra, Hojč a Madzin

Před základní skupinou A Federálního poháru jsme vyzpovídali jednotlivé aktéry. O přípravě na sezonu, posilách a ambicích ve Federálním poháru promluvili sportovní manažer Děčína Jakub Důra, trenér Spišských Rytířů Teo Hojč, trenér Levic Michal Madzin a pivot Kolína Jiří Jelínek.

Jelínek: Ondra zapadl velmi rychle

Skupina A Fed. poháru, kde hrajete, se uskuteční v Kutné Hoře. Jak se těšíte na boje v nové hale Klimeška?

Hala v Kutné Hoře je pěkná. Věřím, že zápasy přilákají spoustu diváků z okolí, hlavně z blízkého Kolína.

Vašimi soupeři v “áčku” jsou Levice, Spišská Nová Ves a Děčín. Dalo by se říct, že je to skupina smrti. Kdo bude podle vás vašim nejtěžším protivníkem?

Já pořádně neznám sílu soupeřů. Na Slovensku se síla soupeřů každý rok dost razantně mění, ale myslím, že Spišská Nová Ves by měla být letos dost silným soupeřem a pak to bude Děčín, který nikdy nic nevzdává.

Co se týká Děčína, určitě vám předal dostatek informací váš nový spoluhráč Ondřej Šiška. Jak se vám s tímto zkušeným rozehrávačem v přátelských utkáních hraje? 

Ohledně informací a rad ještě celkem čas, budeme to řešit až v týdnu (rozhovor byl pořizován v pondělí ráno, pozn. red.). Co se týká souhry, tak Ondra zapadl do týmu rychleji, než kdokoli jiný za poslední roky. Na hřišti pak ukazuje, že už je zkušený hráč, který basketu rozumí a dobře čte hru.

Jaké jsou vaše cíle ve Federálním poháru? 

Prvním cílem je dopadnout lépe, než loni. To znamená postoupit mezi čtyři nejlepší týmy – tedy skupinu A vyhrát. Další týden hrajeme doma v Kolíně a já věřím, že je v našich silách (a za podpory našich fanoušků) vyhrát i celý Federální pohár.

Kolín se připravuje pod taktovkou nového trenéra Konvalinky
Foto: BC Geosan Kolín
Kolín se připravuje pod taktovkou nového trenéra Konvalinky
Foto: BC Geosan Kolín

Důra: Posily si vedou nad očekávání dobře

Jak jsi spokojen s dosavadním průběhem válečnické přípravy?

Co se týká samotného průběhu, tak máme určitě důvody být spokojení. Tréninkový proces klape podle plánu, všichni makají naplno, pracujeme na fyzičce, na dovednostech, na souhře. Jedeme ve všech směrech oproti loňsku okysličeně, kdy je především přínosná účast kondičního trenéra Honzy Murína. Vždy je fajn, když je tahle tvrdá práce oživená třeba novými cviky, postupy, atd. Herně se zlepšujeme, jednak díky odvedené práci, a také se k nám postupně připojují cizinci, ale kompletní jsme ještě nehráli. Snad se to tedy povede v rámci možností na Federálním poháru. Bohužel nám celé léto chybí Lukáš Bobek a Tomáš Randýsek, kterým by tahle fáze přípravy dost prospěla a měli by hodně prostoru i v prvních zápasech. Pozitivem jsou role a minuty pro mladé odchovance, především Olivera Žižku a Karla Rajchla, kteří vyběhli i do zápasu, ale i další mladíci měli možnost absolvovat část přípravy s A-týmem.

Jaká bude podle tebe nová éra po odchodu Ondřeje Šišky. Myslíš, že jste “mezeru” po něm adekvátně nahradili?

Ondra je výrazná osobnost na hřišti i mimo něj, ale ve sportovním životě jsou zkrátka změny přirozené. Jeho stopa v Děčíně zůstane nezapomenutelně zapsaná, my však jdeme dál a asi bych to nenazýval úplně novou érou. Současné složení týmu na mne působí velmi slibně, nově příchozí hráči zatím splňují, možná i trochu předčívají naše očekávání v několika směrech. Je však třeba říct, že pořádné prověrky přijdou až teď v kutnohorské základní skupině. A pak samozřejmě v následném našem domácím turnaji, ale především se vše ukáže až po několika kolech Kooperativa NBL.

V Děčíně si dost slibují od rozehrávače AJ Waltona
Foto: BK ARMEX Děčín
V Děčíně si dost slibují od rozehrávače AJ Waltona
Foto: BK ARMEX Děčín

Ve Federálním poháru se utkáte s v silné skupině s Levicemi, Spišskými Rytíři a Kolínem. Kdo bude vaším největším soupeřem?

Sejdeme se s kluby, které jsou aktivní, chtějí pořádat další kolo poháru a všichni soupeři jsou velmi silní. Hned na úvod pro nás pikantní souboj s Kolínem díky přestupu Ondry Šišky. Tým povede mladý ambiciózní trenér Adam Konvalinka, oproti loňsku ještě posílil a při pohledu na soupisku by měl bojovat o nejvyšší patra v lize. Spišská Nová Ves přivedla zpět úspěšného kouče Tea Hojče, přišli zajímaví cizinci a výrazné slovenské tváře Mrviš, Juríček či Fusek. Levice jsou mistr Slovenska a Alpe Adria Cupu. Připravují se na kvalifikaci o Ligu Mistrů – to samo o sobě by asi stačilo. Jedná se o nejvýraznější slovenský klub posledních let. I když po úspěchu odešlo několik dobrých slovenských hráčů, mělo by jít o favorita skupiny a celého poháru.

Jaké jsou vaše cíle ve Federálním poháru, kde obhajujete čtvrté místo?

Minulý ročník byl specifický, náš postup na Final Four do Lučence byl záskok za odhlášený USK. Jeli jsme tam bez několika klíčových hráčů a výkony tomu odpovídaly. Letos je Federální pohár zase o něco konsolidovanější soutěží, účast 16 týmů slibuje další posun a formát je pro tuto fázi ideální. My chceme jít postupnými kroky zápas od zápasu. Konkrétní cíl je tedy prezentovat se bojovností, pevnou obranou, vysokou intenzitou a urvat díky tomu co nejlepší výsledek v každém utkání.

Hojč: Fed. pohár ukáže, na čem zapracovat

Vrátil ses po roční pauze do Spišské Nové Vsi, kde však povedeš dost odlišný kádr. Jak jsi zatím spokojen s úvodem přípravy a posilami?

Zatím těžko říct, až sezona ukáže, jak jsme ”trefili” posily. Trénujeme zatím dobře, ale vždy se dá i lépe. Zatím jsme neměli mnoho tréninků pět na pět, to nám nejvíc chybí.

Ve Federálním poháru jste nalosováni do těžké skupiny A. Koho považuješ za nejtěžší soupeře?

Těší nás, že budeme hrát proti velmi kvalitním soupeřům. To je v preseason vždy dobré, abychom zjistili jak na tom jsme a na čem máme ještě zapracovat.

Trenér Spišských Rytířů Teo Hojč při oddechovém čase
Foto: Barbora Klorusová
Trenér Spišských Rytířů Teo Hojč při oddechovém čase
Foto: Barbora Klorusová

Například Kolín letos solidně posílil a má pod košem produktivní Slováky Lošonského s Petrášem. Co bude na tyto pivoty platit?

Kolín byl už v loňských sezonách silný a podle mě přes léto ještě více posilnil. Co se týká těch dvou kluků, tak Lošonského jsem chtěl do kádru ještě jako trenér Levic. A Jakub Petráš je reprezentant a jeden z nejlepších pivotů NBL.

Rytíři obhajují ve Federálním poháru druhé místo. Jaké jsou vaše cíle pro letošek?

Pro mě je Federální pohár soubor přípravných zápasů a takto jej beru.

Madzin: Musíme zapracovat na souhře

V přípravě zatím řešíte spíše problémy. Porážka od Prievidzi, zranění Wade-Chatmana apod. Přesto, jak jsi zatím s průběhem přípravného období spokojený?

V přípravě nám dělá starosti více faktorů. Hlavní problém však byl, že jsme dlouho nemohli plnohodnotně trénovat kvůli výpadkům více hráčů. Věřím však, že se to postupně zlepší a budeme moci pořádně zapracovat na týmové souhře.

V září máte nabitý program – Federální pohár a hlavně kvalifikaci o LM v Malaze. Dostanou ve Federálním poháru více šancí mladí hráči?

Určitě dostanou v jednotlivých zápasech šanci všichni hráči, kteří budou v daném čase k dispozici.

Jaké jsou klubové cíle ve Federálním poháru?

Hlavním cílem je využít zápasy na sehrání se. Protože jsme byli právě limitováni zraněními aj., využijeme na to právě tyto duely s kvalitními soupeři. Důležité bude taky zvládnou tři zápasy ve třech dnech bez zranění.

Kdo bude v náročné skupině A nejtěžším soupeřem?

Všechny tři týmy jsou bezesporu kvalitní. My se však musíme dívat hlavně na sebe a dát se dohromady.