Komentáře

NBL: Kdo v úvodu překvapil a kdo zklamal?

Korona pauza je v Kooperativa NBL v plném proudu. Pojďme se proto ohlédnout za úvodním herním měsícem, v němž některá mužstva stihla sedm, ale jiná třeba jen dva nebo tři zápasy. Kdo překvapil pozitivně a kdo negativně?

Kometami dosavadního ročníku NBL jsou bezesporu týmy USK Praha, NH Ostrava a Opavy. Na opačném pólu pak prodlévají mužstva Olomoucka a Svitav. Rozeberme společně momenty a a důvody, proč tomu tak je.

Pro mě osobně jsou největším překvapením výkony Nové Huti. Při pohledu na los jsem za šest kol u týmu z Tatranu čekal maximálně jednu výhru. Domácí porážka od Královských sokolů 66-73, v níž Ostrava totálně vyhořela v první půli, mi dala za pravdu. Pak se ale vedení NH povedly dvě americké posily. Staronový guard Justus Alleyn a také pivot Zane Waterman. A takto slušně doplněný celek začal šlapat a především hlavně doma skvěle bránit (83 resp. 78 inkasovaných bodů).

Tým zvítězil třikrát doma a neudělal ostudu ani v Nymburku, kde padl o 20 bodů. Porážka v Ústí nad Labem (67-93) šla na vrub dlouhé cesty a absenci hlavního kouče Bálinta s lídrem Petrem Bohačíkem. Zvláště triumf nad ambiciózními Svitavami (82-81) byl pro mnohé epický, protože tým se dokázal “vyhrabat” až ze dvanáctibodového deficitu. Utkání pak rozhodl Alleyn a nadšeně bojující Ostrava už poslední útok Svitav ubránila. Také způsob, jakým mladíci zničili Olomoucko, vybízí k potlesku.

Sestřih zápasu NH Ostrava – BK Olomoucko

V každém případě všemu kraluje Petr Bohačík (15.8 bodů a 13.6 doskoků), následovaný Watermanem (13.2b+8.4d) a Alleynem (15b+4.7a). Neztrácí se ani Martin Nábělek (11.1b) či Roman Pumprla (8.7b / užitečnost 14.5). Pokud korona pauza nebude trvat příliš dlouho a tým svou formu udrží, může Nová Huť zejména doma zatápět (téměř) každému.

Sehnal a USK “on fire”

Sovy přes léto oproti loňsku oslabily a málem vsadily na ryze český kádr. Nakonec se jim podařilo ulovit chorvatského pivota Macuru, ovšem první dva duely ukázaly, jak moc chybí Appleby a spol. Jenže pak přišel zápas s Královskými sokoly a v něm se USK chytil – a to dokonce tak, že nastartoval šňůru pěti výher v řadě.

Pod většinou z nich je podepsán rozehrávač Ondřej Sehnal, který dokonce poslední klání před pauzou okořenil triple-doublem (13b+12d+11a). Pražané si i díky němu odvezli do metropole triumf 81-76. Spolehlivě hraje také kapitán Mareš a nový pivot Rikić, jenž nahradil na větší část sezony zraněného krajana Macuru. A byl to právě Rikić, jenž si v Děčíně dělal s domácími, co chtěl a zapsal famózních 24 bodů a 6 doskoků.

Vedle zmíněného trojlístku v útoku (podporovaného Samourou a Vyroubalem) tkví úspěchy Sov v obraně. Už příprava ukázala, že kouč Repeša bude letos ordinovat (vzhledem k oslabené ofenzivě) daleko více defenzivní taktiku. Jenže v prvních dvou zápasech ji jeho svěřenci neplnili. V pěti výherních mačích už ano: ostatně inkasovaných v průměru 73 bodů (od týmů jako Svitavy, Olomoucko, nebo Sluneta) je velmi výmluvných.

Opava že oslabila? Ale kdeže

Vzhledem k tomu, že před sezonou oslabila valná většina týmů NBL, říkali jsme si, že Opava by nějakou tu medaili s trochou štěstí (a Šiřinova zdraví) urvat mohla. Na druhou stranu odchody Dragouna s Bujnochem a dlouhodobé zranění Klečky, vzaly trenéru Petru Czudkovi tři důležité hráče z rotace. Žádná náhrada nepřišla, což přidělalo vrásky na čele nejednomu opavskému fanouškovi.

Sestřih utkání Opava – Brno (93-71)

Jaké bylo potom překvapení fandů i odborníků, když Opava začala sezonu bilancí 5-1? Tým nastartovala šťastná výhra v Ústí nad Labem, kterou zařídil trojkující Jurečka dvě sekundy před koncem. Pak to šlo v rychlém sledu: “Náklepy” o 35 Svitavám, o 31 Olomoucku, o 22 Brnu a o 32 v Hradci Králové. Mezitím přibrzdění v podobě prohry o 13 v Nymburku, avšak ani za ní se Slezané rozhodně nemusí stydět.

Jasným motorem Opavy je reprezentant Šiřina (v průměru 27.2 bodů, 7.8 asistencí a 5.7 doskoků na zápas), který strhává k velkým výkonům všechny dvojciferné střelce letošní sezony – tedy Jurečku (14.3b a 56% trojky), Gniadka (13.8b+5.5d), Zbránka (11.8b), Švandrlíka (10.3b+6.3d) a Slavíka (10.3b+6.7d). A právě Jakub Slavík je první z opavských mladíků, jenž se nejspíš natrvalo zabydlel v Czudkově rotaci. Jeho čísla jsou na 23 odehraných minut skvostná a je platným hráčem na obou polovinách.

Jakub Šiřina diriguje hru Opavy proti Olomoucku

Foto: Facebook BK Opava
Jakub Šiřina diriguje hru Opavy proti Olomoucku

Otázkou zůstává, co by se (nedej bože) stalo, kdyby se zranil Jakub Šiřina? Jak moc by šla výkonnost mužstva dolů? Přece jen, Lukáš Bukovjan zatím nemá na to řídit tým s vlastní minutáží okolo 25 minut. Na pozici guarda by tak nejspíš musel zaskočit všeuměl Jurečka, u něhož ani v téměř 37 letech nepřestává udivovat jeho stoupající forma. Vytěžován je trenérem každým rokem více, letos zvládá za 29,5 minuty užitečnost 16.3.

V pokračování se podíváme na zoubek i dalším týmům Kooperativa NBL, můžete se na něj těšit ve čtvrtek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *