Představujeme týmy Kooperativa NBL: SK Slavia Praha
Loňský nováček zakončil sezonu slušným 10. místem a účastí v předkole. V něm Slávisté zlobili i pozdějšího mistra z Opavy. Do nové sezony Pražané rukují s novým portugalským koučem a pozměněnou rotací. Vylepší loňský výsledek?
Ve Slavii došlo v létě k opravdu mnoha změnám. U kormidla skončil dlouholetý trenér Pavel Beneš, jehož nahradil Hugo Salgado. Šestatřicetiletý Portugalec prozatím vedl kluby v portugalské, islandské a norské lize. Podobně jako trenér Olomoucka Hipsher, i Salgado loni zapsal úspěch v podobě finále. S Froyou v norské lize útočil na zlato, nakonec se ale musel spokojit se stříbrem. Salgado se věnuje rozvoji mladých hráčů, což je hozená rukavice pro slávistické juniory.
Velké změny v rotaci
Z loňských stěžejních borců zůstali ve Slavii pouze Radek Pumprla s Davidem Jelínkem. Dalších šest hráčů včetně kapitána Pavla Pumprly je pryč. Bývalý reprezentační kapitán a starší z bratrské dvojice se bude naplno věnovat funkci sportovního ředitele Slavie. Hned v úvodu letního období sešívaní přivábili z Kolína obávaného střelce Michala Mareše, který v Edenu jistě dostane více minut na palubovce, než u Labe. Druhým a třetím novým Čechem je střelec reprezentace U20 Radovan Mrázek (jenž nahrazuje Martina Kheila), resp. jeho reprezentační spoluhráč – power forward Petr Šťovíček.
Co se týká cizinců, letos Slavia sáhla výlučně po Američanech. Do Kooperativa NBL po čtyřech letech znovu nakoukne power forward Alex Thompson, jehož jsme naposledy mohli vidět v Kolíně. V sezoně 2018/19 u Labe knihoval 16.3 bodů a 6.7 doskoků na utkání. Posilou pod koš je Tamell Pearson, pro nějž je Slavia prvním evropským angažmá. Čtyřiadvacetiletý pivot působil na prvodivizních univerzitách Western Illinois a Appalachian State, kde však mnoho prostoru nedostával.
Rozehrávku letos ve Slavii obstará Shawar Newkirk, jenž přichází z exotické indonéské ligy. Tam za pouhých 22 minut dokázal týmu NSH Mountain Gold Timika pomáhat 15.5 body, 5.2 doskoky a 2.8 asistencemi. Posledním Američanem do party je Lesley Varner II. Pro křídelníka Varnera není Slavia prvním profesionálním klubem v Evropě. Poslední dvě sezony válel v Rakousku, loni v Kapfenbergu přispíval 14.6 body a 4 doskoky na utkání.
Příprava a vyhlídky
Změn v sestavě bylo opravdu hodně, avšak v přípravě se Slavii (většinou v nekompletní sestavě) vcelku dařilo. Slavia odehrála čtyři přípravné duely, v nichž dvakrát prohrála (Inter Bratislava, Zielona Góra) a dvakrát zvítězila (Písek a USK). Zvláště prohra 70-72 se Zielonou Górou je vzhledem k velkému počtu absencí v tomto utkání opravdu pěkným výsledkem. V generálce si Slavia vyšlápla na (nekompletní) USK Praha 88-65 a alespoň částečně Sovám oplatila šest loňských ligových porážek.
Slavia by určitě ráda letos nakoukla do play off. Není to nemožné, poněvadž očekáváme, že Kooperativa NBL bude od 6. po 11. místo velmi vyrovnaná. Slávisté letos opět disponují sedmičlennou opěrnou rotací, takže bude důležité, aby se týmu vyhýbala zranění. Sezona je ale dlouhá a plná nástrah. Uvidíme, jak si posily zvyknou na NBL, v každém případě by Slavia mohla bavit fanoušky ofenzivním basketbalem. Po základní části sešívané tipujeme na 11. příčku.
Sestava: Shawar Newkirk, Radovan Mrázek, Radek Pumprla, Pavel Benák, Štěpán Bubeník, Michal Mareš, Daniel Olejník, Jan Matušík, Lesley Varner II., Alex Thompson, Petr Šťovíček, Tamell Pearson, David Jelínek
Tip na umístění po základní části: 11. místo