HOTKomentářeNovinky

Víkend s krajánky: Barcelonští lvi vítězili, Brodziansky nejlepším střelcem Murcie

Je tu nová sezona a my ji zahajujeme první rundou rubriky “víkend s krajánky”. Komu z českých a slovenských reprezentantů se jak dařilo, kdo v létě změnil dres, či videa nejzajímavějších víkendových momentů. To vše najdete v tomto článku.

Barcelona má za sebou úspěšný týden. V Eurolize nejprve v pátek vcelku bez potíží přehrála outsidera Albu Berlín 88-73 (utkání mimochodem řídil Robert Vyklický) a Jan Veselý byl s 10 body, 3 doskoky a asistencí za 18,5 minuty třetím nejlepším střelcem Katalánců. Tomáš Satoranský neskóroval, ale za 19 minut se prezentoval doskokem a 8 asistencemi.

V neděli pak Barca vydřela triumf 95-91 v přestřelce na palubovce Tenerife. Svěřenci trenéra Penarroyi se trefili čtrnáctkrát zpoza oblouku a ve druhém poločase nastříleli 56 bodů. Tomáš Satoranský zapsal 12 bodů (4/6 z pole) a 5 asistencí za 20 minut, včetně důležité trojky z rohu ve čtvrté periodě. Jan Veselý pobyl na place 16,5 minuty s vizitkou 8 bodů (4/5 z pole), 2 doskoků a 3 asistencí.

Nejlepší akce z duelu Tenerife – Barcelona

I po přestupu do Murcie z Joventutu Badalona se daří Vladimíru Brodzianskému. Lídr slovenské reprezentace se v minulém týdnu nejprve zastřeloval v Lize Mistrů: Na výhře v Athénách nad Peristeri se podílel 3 body, 3 doskoky a asistencí za 26 minut, přičemž skóroval pouze z trestných hodů. V sobotu už pak byl Brodziansky nejlepším střelcem Murcie v ligovém utkání v Baskonii, které však vyhráli domácí 95-92 po prodloužení. Třicetiletý power forward zaknihoval 15 bodů, 8 doskoků a 2 asistence za 30 minut, při střelbě z pole 5/10.

Nejlepší akce zápasu Baskonia – Murcia, v němž zářil Vlado Brodziansky

Druhou výhru v ACB lize oslavila Manresa reprezentačního lodivoda Diega Ocampa, která přehrála Grancu 79-58.

Triumfy ve druhé lize

Pojďme do druhé španělské ligy. Jakub Mokráň naskočil na deset minut do zápasu svého San Sebastianu s Menorcou a 4 body a 3 doskoky přispěl svou troškou do mlýna k výhře 60-57. David Jelínek odehrál nejhorší zápas po přestupu do Betisu Sevilla. Po 14 bodech v prvním a 8 ve druhém kole, zaznamenal český ostrostřelec jen 3 body, 2 doskoky a asistenci za 17,5 minuty. Zkušený křídelník minul pět ze šesti střel ze hry, ale jeho družstvo i tak zvítězilo 64-57 v Alicante. Vítězství (84-72 v Castellu) v tomto kole druhé španělské ligy si připsala i Zamora Ondřeje Hanzlíka. Český rozehrávač doručil za 15,5 minuty 7 bodů, 2 doskoky a asistenci při střelbě 3/7 z pole.

Timotej Malovec se stává čím dál větší oporou Mega basketu v Jadranské lize. Slovenský křídelník si užil prodloužení neporazitelnosti svého celku, který neměl valné problémy s Mornar Barem (84-59). A Malovec za 29 minut ve hře zvládl 10 bodů (3/9 z pole), 7 doskoků a 2 asistence.

Vladimír Vondra přestoupil v létě z Jindřichova Hradce do rakouského St. Pöltenu. Českému pivotovi se zatím podobně jako jeho mužstvu příliš nevede. O víkendu jeho soubor prohrál v Kapfenbergu 85-104 a Vondra za 14 minut pomohl 5 body. St. Pölten prohrál i druhý duel v letošní sezoně.

Slovenský křídelník Marek Doležaj zvolil pro tuto sezonu exotiku v podobě Islandu, kde hájí barvy Keflavíku. Jeho nový zaměstnavatel má aktuálně bilanci 1-1 a Doležaj je zatím velmi vytíženým hráčem. V minulém kole však za 29,5 minuty nastřádal v bláznivém zápase (prohra 115-120 po prodloužení v Hotturu) jen 6 bodů (1/5 z pole), 6 doskoků a asistenci. Jeho spoluhráčem je bývalý rozehrávač USK Praha či Košic Igor Marič.

Double-double Pavelky

Vojtěch Hruban i podruhé po přestupu do Seria A strávil na palubovce v dresu Scafati pouze 10 minut, za něž zaznamenal 6 bodů a doskok. Jeho mužstvo potvrdilo, že se obranou příliš nezabývá a podlehlo v Trapani 87-101. Scafati zatím v průměru inkasuje 94 bodů na utkání.

Martin Peterka si v sobotu v dresu Yalovasporu zahrál proti slovutnému Fenerbahce. Český pivot se prezentoval 7 body a 5 doskoky, avšak porážku 90-97 po prodloužení neodvrátil.

Neptunas slovenského pivota Tomáše Pavelky odehrál v uplynulém týdnu dvě utkání – jedno v lize (kdy dostal Pavelka volno) a jedno v litevském poháru. A právě v pohárovém duelu slovenský obr pomohl k drtivé výhře 106-71 nad Mazeikiai 14 body (7/10 z pole), 10 doskoky a asistencí. Není bez zajímavosti, že se v dresu Neptunasu Klajpeda Pavelka letos potkal s ex-ostravským pivotem Zanem Watermanem.

Slovenský power forward Maroš Zelizňák hraje se svou Valmierou letos vedle Lotyšsko-estonské ligy znovu i ENBL. V úterý jeho mužstvo přetlačilo v ENBL doma Groningen 81-78pp (Zelizňák 1 bod za 8 minut). V pátek pak v domácí lize Valmiera zdolala Raplu 80-65 (Zelizňák 2 body za 10,5 minuty).

Rozehrávač Šimon Krajčovič se vypracoval v lídra druholigového německého Giessenu, což potvrdil i v uplynulém víkendu. Jeho klub zdolal Bayreuth 98-74 a slovenský reprezentant k tomu přispěl 15 body, 5 asistencemi a 3 doskoky za 28 minut. Bývalý hráč Levic trefil 4 ze 7 trojkových pokusů a jeho tým vyrovnal dosavadní bilanci na 2-2.