HOTKomentářeNovinky

1.liga: Rekordní Slezák i stále neporažená CZ.ACADEMY

Druhá nejvyšší soutěž nabídla o víkendu řadu příběhů. Veterán Slezák napsal další díl své ostrostřelecké kroniky v Pardubicích. Liberec, Plzeň i CZ.ACADEMY oslavily v západní skupině shodně třetí výhry v ročníku. Naopak vůbec poprvé zvítězila Opava B a velice blízko triple-doublu byl její křídelník Pavelek.

Hit čtvrtého kola doma opanoval Hradec Králové, když přehrál Brno 91-77. Východočeský favorit měl duel skoro po celou dobu ve své moci. Tým trenéra Stamenkoviče začal vedení budovat od 8. minuty po dvou trojkách rozehrávače Dlugoše a již v poločase vedl 46-34. A dvojciferné vedení udržoval až do závěrečného klaksonu. Domácí přestříleli Jihomoravany zpoza oblouku 13-6 a daleko více si vážili míče (7-21 na ztráty). Pět z nich zaznamenalo dvojciferný počet bodů a nejpotentnější byli Tkadlec (17b) s Roubem (16b+10d). Za hosty odpovídali Rychtecký (17b) s Šimkem (14b).

Jan Strašák a jeho blok

Nový Jičín potěšil své fandy první letošní domácí výhrou. Díky jednoznačné převaze zpod koše (50-24) a 64% dvojkám přehráli svěřenci trenéra Hájka Olomouc 92-66. Činily se hlavně posily z NH Ostrava Matěj Snopek (19b+9d) a Igor Patrik Svoboda (17b+10d) a také další pivot Jakub Mikulec (13b). Zatímco Severomoravané vyrovnali svou bilanci na 2-2, Hanáci (v tomto duelu vedeni Grmolenským s 15 body) na první letošní výhru stále čekají.

Slezák pálil ostrými

Pavel Slezák je stále nezastavitelný. Čtyřicetiletý svitavský matador nasázel Pardubicím 34 bodů za 25,5 minuty, jakož i sedm trojek. S užitečností 38 předvedl nejlepší výkon tohoto ročníku. Další veterán Roman Marko přidal 22 bodů a 10 asistencí a už po první čtvrtině (30-14) bylo téměř jasné, kdo zápas vyhraje. Svitavy zvládly přestřelku 108-86, Vividbooks (bez Svojanovského a Lukeše) spoléhali na Šťovíčka (20b+11d) a Horvátha (20b).

První triumf sezony oslavila Opava B (i bez Motyčky, Kavana, Henzla aj.) nad Snakes Ostrava 94-88. Tým Patrika Smažáka (bez Lecza a Lukáše Smažáka) postihl výpadek ve třetím kvartálu (15-32) a Slezané už nabyté vedení udrželi. Jan Stehlík (27b) s Adamem Urbánkem (25b) se složili na 52 bodů Snakes, ale ani to nestačilo na druhý úspěch v této sezoně. Opava přestřílela Ostravu zpod koše (54-32) a za dva body zakončovala s vynikající 62% úspěšností. Štěpánu Pavelkovi chyběly jedn dvě asistence k triple-doublu (17b+11d+8a), Lukáš Scholz přidal 18 bodů.

Nováček z Vysoké nad Labem zatím střídá špatné a lepší výkony. Po debaklu v Hradci Králové, výhře nad Vividbooks Pardubice a přijatelné desetibodové porážce ve Svitavách, si Východočeši tentokrát dojeli pro “nářez” do Zlína. Fastav zničil Vysokou 102-48 a potvrdil svou výbornou letošní formu zejména v defenzivě (což v předchozích letech nebývalo zvykem). Ševci přeskákali NAPOS 48-26 a i v úspěšnosti z pole kralovali 56-35. Šest domácích borců – v čele s Jakelem (15b+7d+7a) a Müllerem – nastřílelo dvojciferný počet bodů, naopak za hosty byl nejlepším šutérem 9-bodový Peterka…

Tabulka skupiny východ po 4. kole
Zdroj: CZ.Basketball

CZ.ACADEMY i Rysi se skvělou fazonou

Liberec v úvodu sezony pokračuje ve famózní formě. Svěřenci trenéra Bohunického přehráli Sokol Pražský 73-58 a pyšní se (spolu se Zlínem) nejlepší defenzivou ze všech mužstev 1. ligy. Průměrně inkasují pouze 66.5 bodů na zápas! Rysi však museli proti Sokolu o výhru tvrdě bojovat a skóre do jisté míry neodráží vývoj na palubovce. Severočeši se zprvu nemohli proti kompaktní obraně Sokola prosadit, v 9. minutě prohrávali 8-15. Josef Příhonský ale 12 body (z celkových 21) v řadě v úvodu druhé periody sám obrátil na 22-15. To byl signál pro celý jeho tým, aby se šňůrou 20-4 posadil na koně (30-19). Hosté sice posléze přitáhli na minus šest, ale zkraje třetího kvartálu Liberec znovu odskočil a dokráčel pro třetí triumf v sezoně. Sokol naopak podlehl podruhé a nic na tomto faktu nezměnil ani Ondřej Kohout se 12 body a 16 doskoky.

Jediným neporaženým celkem skupiny západ je překvapivě jeho nováček – CZ.ACADEMY. Výběr Lukáše Pivody v pátek zdolal béčko USK v defenzivním partu 60-56 a to i přesto, že v poločase prohrával 30-41. Po změně stran totiž mladé Sovy na Královce nastřílely pouhých 15 bodů. Akademie utkání rozhodla sérií tří trojek (a šňůrou 9-1) v rozmezí 35. až 38. minuty. Dvě z nich potopil nejlepší střelec Viktor Ivánek (v zápase 18-bodový). Vůbec se naopak nedařilo lídrovi USK Matyáši Ježkovi, jenž minul 16 z 20 střel z pole a zakončil duel (jen) s 10 body.

Viktor Ivánek proti USK

Levharti stále čekají

Bezproblémové vítězství si připsalo Polabí, jež zdolalo 98-74 Chomutov. Středočeši si vybudovali pod taktovkou Mikysky (30b+9d) a Kováčika (23b+9d+6z) náskok už v prvním poločase. Polabí méně ztrácelo (13-23) a prosazovalo se z šestek (23/28 – 6/10) a oslavilo druhou výhru. Naproti tomu Levharti podlehli i ve čtvrtém vystoupení sezony a jeho nejlepším včerejším střelcem byl Martišek (12b).

Radotín bez dvojice Slowiak – Nejezchleb podlehl doma Plzni 68-80. Západočeši si vytvořili rozhodující náskok ve třetí periodě, jíž vyhráli 25-16. V tomto herním období zářil nejlepší střelec Lokomotivy Martin Mach s 10 body a celkově jich zapsal 22 (a 9 doskoků). Několikabodový náskok už Plzeň nepustila, Radotínu citelně scházel mozek hry Slowiak a v postupném útoku tým strádal. 33% úspěšnosti střelby z pole je toho důkazem. Tým kouče Lejska zvítězil potřetí v sezoně, naopak Wolves prohráli podruhé ze tří zápasů. Daniel Randuška se se 14 body snažil odvrátit porážku, což se nepovedlo.

Tabulka skupiny západ po 4. kole

Výsledky:

Vividbooks Pardubice – Tuři Svitavy 86-108 (Šťovíček 20, Horváth 20 – Slezák 34, Marko 22)

BC Nový Jičín – Basketbal Olomouc 92-66 (Snopek 19, Svoboda 17 – Grmolenský 15, L. Olbort 11)

Fastav Zlín – BK NAPOS Vysoká nad Labem 102-48 (Jakel 15, Müller 15 – Peterka 9)

BK Opava B – Snakes Ostrava 94-88 (Scholz 18, Pavelek 17 – Urbánek 27, Stehlík 25)

BK GAPA Hradec Králové – Basket Brno U23 91-77 (Tkadlec 17, Roub 16 – Rychtecký 17, Šimko 14)

Basketbal Polabí – Levharti Chomutov 98-74 (Mikyska 30, Kováčik 23 – Martišek 12, Dolanský 11)

Wolves Radotín – Lokomotiva Plzeň 68-80 (Randuška 14, Vlasák 12, Černý 12 – Mach 22, David 16)

CZ.ACADEMY – USK Praha B 60-56 (Ivánek 18, Křišťan 15 – Kramosil 11, Ježek 10)

BA LYNX Liberecko – Sokol Pražský 73-58 (Příhonský 21, Bujdoš 12 – Kohout 12, Palek 11, Mikula 11)