Novinky

Beksa rozdrtila Opavu, Brno dál válí

Mmcité1 Basket Brno je novým lídrem skupiny A2. Svěřenci kouče Růžičky vyhráli popáté v řadě. Na druhé místo za Brno se po triumfu v Kolíně vrátili Královští sokoli. Oslabení Děčína využily v A1 k devatenáctému úspěchu sezony Tuři, kteří se navíc dotáhli na rozdíl jediné výhry ke druhé Opavě. Ta totiž odjela s 32-bodovým debaklem z Pardubic. V posledním sobotním duelu Olomoucko nestačilo na Nymburk. Kolo se dohrává v neděli (18h) duelem Sluneta – USK.

Mistr si mezi zápasy osmifinále Ligy Mistrů s Bandirmou odskočil pro 86. vítězství do Olomouce, kde v tamní Čajkareně zdolal Olomoucko (bez Kouřila a Josipoviče) o 17 bodů. Hanáci stáhli ve druhé periodě dvoucifernou ztrátu a po Palyzově trojce dokonce vedli, jenže Středočeši odrazili a do šatny šli za pětibodového vedení. Po pauze táhl Nymburk zejména osmibodový Dixon, jenž s přispěním Hrubana poslal hosty do vedení 65:51, což bylo pro další průběh zlomové. V domácím dresu i přes porážku 73:90 znovu zazářil mladý střelec František Váňa (17b). Hosté daleko lépe stříleli za dva body a méně ztráceli (17-8). Jejich lídrem byl s 16 body Vojtěch Hruban.

Tisková konference po utkání BK Olomoucko – ERA Basketball Nymburk

Pardubická demolice

Pardubice po Olomoucku zlomily i opavské “prokletí”. Svěřenci Kena Scalabroniho přerušili třízápasovou sérii proher se Slezany ve velkém stylu. Díky jasné převaze na doskoku (59-33 a 23 útočným) domácí vyprodukovali hned 80 střel z pole. V jejich dresu se rekrutovalo rovnou šest dvouciferných střelců, jež vedl s 24 body a 7 doskoky pivot Švrdlík. Pro 33letého pivota to byl nejlepší střelecký počin sezony. Beksa využila toho, že opavští pivoti Kvapil s Gniadkem nebyli ve stoprocentní zdravotní pohodě a dominovala zpod koše (46-26). Ještě zajímavější je pohled do kolonky rychlých protiútoků (22-4)! Východočeši si potřebný náskok vytvořili už v první půli (54:34) a ten si hlídali až do konce. Opavští střelci Šiřina s Klečkou byli skvěle ubráněni na čtyřech, resp. dvou bodech.

„Jsem moc rád, že jsme vyhráli. Dělali jsme všechno, co jsme si řekli, a vyplatilo se. Hodně jsme se poučili z posledního zápasu s Opavou. Tehdy jsme ji nechávali útočně doskakovat, ale dnes jsme měli doskok naprosto ve své moci. Celkově jsme odehráli velmi dobrý zápas, věřím, že pro fanoušky to bylo atraktivní utkání,“ liboval si lodivod Beksy Ken Scalabroni.

To jeho protějšek Petr Czudek logicky být spokojen nemohl: „Dneska to z naší strany byla velká bída. Měli jsme nekoncentrovaný vstup do zápasu, jinak rozhodla poslední pětiminutovka prvního poločasu. Nebyli jsme nikde, ani v útoku, ani v obraně. Nevím, jestli si kluci mysleli, že to přijde samo, nebo že Pardubice se porazí samy… Od nás to byl ostudný výkon. 23 útočných doskoků soupeře – to nejde. Pardubice se dostaly do pohody a pak dávaly i těžké věci, ale dneska nás přejely jak zamrzlý rybník a zaslouženě vyhrály. Pro nás je to poučení, že máme dál makat.“

Svitavy využily děčínských absencí

Těžkou úlohu měli bez Lamba Autreyho a Lukáše Feštra Válečníci proti Svitavám. V utkáním hojném na body se sice ještě v první půli vzepjali k otočce na 50:45, jenže to byla pouze labutí píseň. Ještě do přestávky Tuři srovnali na 50:50 a po změně stran přitáhli šrouby v obraně. Děčín, který navíc limitovaly fauly (Carlson, Vukosavljevič a Šiška), tak začal mít velké potíže a svitavský náskok začal narůstat. Velitelskou taktovku měl v držení střelec Crandall (23 bodů a užitečnost 39), jemuž sekundoval dlouhán Puršl (17b). Děčín ztratil obřích 24 balonů a po změně stran nastřílel jen 28 bodů, takže se dá říci, že Svitavy svou 19. výhru zaknihovaly zcela zaslouženě.

Tisková konference po utkání BK ARMEX Děčín – DEKSTONE Tuři Svitavy

Kolín se potápí

Do konce nadstavby A2 sice ještě zbývá sedm kol, ale už to vypadá, že se odděluje “zrno od plev”. Kolín (bez Durhama a Graniče) totiž doma podlehl Královským sokolům 66:82 na trojici Hradec – Brno – Ostrava už ztrácí tři triumfy. A aby toho nebylo málo, příští sobotu Medvědi navštíví palubovku rozjetých Jihomoravanů. Přestože výsledek 66:82 zcela neodpovídá dění na hřišti, Sokoli duel v Kolíně opanovali hlavně díky 11 trojkám a 67% úspěšnosti za dva body. Hostům definitivní klid dodala až závěrečná periody, jíž vyhráli 21:12. Východočeši spoléhali na Sedmáka (21b) s Haladou (14b+6d), kolínským lídrem se stal se 14 body a 9 doskoky Gill.

„I když máme dva hráče zraněné, tak se na to nemůžeme vymlouvat. Náš tým má dva problémy. Jednak v útoku, protože nevydrží hrát spolu celý zápas. Druhým probléme je obrana. Pokud tyto dvě věci nezměníme, tak nemůžeme pomýšlet na lepší výsledky. Tato prohra nás při vývoji tabulky skupiny A2 pasuje do velmi špatné pozice, ale i tak se budeme v posledních utkáních skupiny snažit předvést lepší výkony. Musíme zapracovat na souhře v útoku a na obraně. Hlavně obranu si já osobně představuji úplně jinak,“ konstatoval trenér Kolína Miroslav Sodoma.

„Já i celý tým jsme šťastní, že jsme po sérii těžkých zápasů venku vyhráli. Utkání bylo pro domácí ovlivněno neúčastí zraněných Durhama a Graniče. I tak domácí zahráli dobrý poločas, my jsme nehráli tak, jak jsme chtěli. Byli jsme nervózní, protože jsme cítili velkou šanci na vítězství. Druhý poločas jsme zahráli velmi dobře, kontrolovali jsme utkání, půjčili si míč v útoku a i ve statistikách jsme kromě ztrát byli lepším týmem,“ radoval se kouč Královských sokolů Lubomír Peterka.

Brno už vede A2

Pět utkání – pět výher. Takto vypadá skvostná vizitka mmcité1 Basket Brno v nadstavbě A1. Kdo by to byl čekal od týmu, který byl po 12 kolech základní části jasně poslední s nulou v kolonce výher. V zápase v ostravském Tatranu se navíc vedení mezi oběma týmy střídalo a například ještě na začátku 33.minuty vedla Nová Huť 71:66. Hosté pak ale začali skvěle bránit a šňůrou 12:3 za čtyři minuty otočili na 78:74. Lví podíl na tom měl dvěma trojkami nejlepší střelec utkání Davell Roby (23b). Domácí sice poté ještě přitáhli na 77:78, jenže zápas je stály dvě hloupé ztráty v útoku, takže Smithson šestkami jistil triumf Brna o tři body. Hostům stačilo v naprosto vyrovnaném duelu (v němž mimochodem Ostrava zvítězila v užitečnosti 85-77) jen 29 doskoků, ale také dobrá střelba trojek (9/20).

Tisková konference po utkání NH Ostrava – mmcité1 Basket Brno

Výsledky:

Nadstavbová část A1:

BK JIP Pardubice – BK Opava 97:65

BK Olomoucko – ERA Basketball Nymburk 73:90

BK ARMEX Děčín – DEKSTONE Tuři Svitavy 78:98

Nadstavbová část A2:

BC Geosan Kolín – Kingspan Královští sokoli 66:82

NH Ostrava – mmcité1 Basket Brno 77:80

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *