Dvořák rozhodl hit východu, Opava B stále neporažena

Uplynulé kolo v 1. lize bylo opravdu napěchované skvělými momenty. Rozehrávač Tomáš Dvořák vedl 32 body Královské sokoly k obratu proti Svitavám. Stejný bodový počin zapsali dva mladí Orli Nosek s Klepačem a Prostějov poprvé v sezoně (drtivě) vyhrál. Neporažená je i nadále Opava B, stejně tak jako Lions, Litoměřice a překvapivě i Sokol Pražský!

Šlágr čtvrtého kola mezi Královskými sokoly a Svitavami byl bohužel k vidění pouze na Třebši, poněvadž přenos na TVcom trpěl po většinu času technickými problémy. Zápas nabídl skvělou ofenzivní podívanou a po třech periodách to vypadalo, že důležitou výhru ukořistí Tuři (78-70). Famózní part ale hrál domácí playmaker Dvořák, jenž 12 body (z celkových 32) v závěrečném dějství pomohl obrátit skóre v prospěch Sokolů. V samotném závěru Dvořák zachoval chladnou hlavu a dvěma šestkami rozhodl o těsném triumfu domácích v poměru 95-93. Sokoli zvítězili i bez Jiřího Jelínka a Marka Welsche, 17 bodů přidal jiný rozehrávač Dlugoš a zahanbit se nenechali ani veteráni Sedmák (16b+10d) se Stamenkovičem (12b+10a). Svitavy poháněl Roman Marko (23b+11a), avšak duel rozhodly trojky (13-10 ve prospěch Hradce) a útočný doskok (19-15). Tuři ztratili podruhé za sebou a propadli se do středu tabulky.

Opava B dál kraluje

Důležitým faktorem derby mezi Snakes Ostrava a Opavou B byl diskvalifikační faul “hada” Janische ve 14. minutě. Domácímu trenéru Smažákovi se tak zmenšila opěrná rotace, čímž domácí ztratili výhodu před sedmi muži z Opavy. Hosté systematicky ničili Snakes z vymezeného území (60 bodů v zápase) a už do poločasu si vytvořili mírný náskok. Rozhodnutí ale přišlo až ve třetím kvartálu, jejž vyhrála Opava 37-19 a utkání se pak pouze dohrávalo (107-90). Opava B je tak jako jediný tým na východě stále neporažena. O jejích 56 bodů se postarali Kavan (32b+9d) se Štěpánkem (24+9d), Ostravě nestačilo ani 16 trojek a slušný výkon Jakela (21b+8d).

Překvapivý lup v hanáckém derby zaznamenali Orli Prostějov, kteří suverénně uspěli v Olomouci 116-78. “Hotovo” bylo už v polovině druhé periody, kdy Orli vedli o 20 bodů. Prostějovští zasypali olomoucký koš 17 trojkami z 38 pokusů a skvělých osm trojek pak trefil navrátilec do sestavy Jakub Nosek. A právě Nosek s Adamem Klepačem nastříleli shodně 32 bodů a druhý jmenovaný byl i s užitečností 42 nejlepším hráčem 4. kola celé 1. ligy. Olomouc představila novou posilu – Srba Zdravkoviče, jenž se uvedl 21 body za 25,5 minuty.

Tabulka skupiny východ
Zdroj: CZ.Basketball

Zlín vydoloval první výhru

Na východě už není tým, který by čekal na první vítězství. Přes prodloužení se k němu domohl Zlín, když zdolal Brno U23 89-78. Brňané neudrželi pětibodový náskok a dvě minuty před koncem normální hrací doby Dedek trojkou poslal zápas do prodloužení. To mělo nečekaného hrdinu – Adama Šišku, který dvěmi trojkami odpoutal Ševce od soupeře a domácí už zápas došestkovali do vítězného konce. Zkušení mazáci Jiří Dedek (21b+9d) s Tomášem Vošlajerem (19b+15d) byli oporami domácích. Brno, které strádalo z čáry trestných hodů (14/25) a prohrálo i na doskoku (42-50), ofenzivně sytil Houzar (25b).

Přítrž dvěma porážkám za sebou udělali basketbalisté Nového Jičína. Sestavu trenéra Hájka doplnilo poprvé v sezoně duo Týml – Snopek a hned se v součtu 27 body podílelo na triumfu 84-73 nad béčkem Pardubic. Hvězdou utkání však byl domácí pivot Václav Bujnoch, jenž si připsal 24 bodů a 15 doskoků (stejná užitečnost jako u prostějovského Klepače – 42). Severomoravané rozhodli o druhé výhře v sezoně šňůrou 23-5 v rozmezí 18. až 24. minuty, dále zapsali 16 útočných doskoků a perfektně trefovali dvoubodové střely (72%). Porážku Východočechů neodvrátili ani dva 17-bodoví: Lukeš se Svojanovským.

Kevin Týml smečuje proti Pardubicím

Sokol kosí soupeře

Nováček ze Sokola Pražského pokračuje ve vítězné fazoně. Pražané ve čtvrtém kole porazili Chomutov 87-68 a jsou i nadále bez porážky. Zlí jazykové by mohli namítnout, že Sokol hrál zatím spíše s týmy “druhého sledu”, nicméně Pražané mohou kontrovat heslem – “co je doma, to se počítá.” V sokolí specifické tělocvičně se nikomu nehraje dobře a Levharti to pocítili hned v první půli, po níž na soupeře ztráceli propastných 21 bodů. Sokol výborně bránil a na křídlech Kohouta (16b+14d) s Jurmanem (18b) oslavil další triumf. Domácí doskákali pro 62 doskoků, což je prozatím druhé nejvyšší číslo této sezony 1. ligy. Jediným dvojciferným Levhartem byl s 21 body Nestor Boyko.

Roli favorita potvrdil Jindřichův Hradec, který doma stylem start – cíl porazil Plzeň (bez Karla Aušprunka) 93-73. Nic na tom nezměnil ani výtečný výkon hostujícího křídelníka Martina Davida, jenž navíc nastoupil se zraněním. David zaknihoval 31 bodů a 9 doskoků při výtečné střelbě z pole 12/17. Lions naproti tomu pálili ostrými zpoza oblouku (13/36) a o jejich čtvrtou výhru se nejvíc zasloužili Kábrt (22b+7d) s Jansou (22b).

Bez větších potíží vyhrál i další neporažený tým západu – Litoměřice – nad USK Praha B 81-70. Severočeši si postupně vybudovali až 23-bodový náskok (ve 25. minutě), který si s drobnou korekcí hostů pohlídali. Opět se připomněl pivot Karlovský, jenž Slavoj táhl 24 body a 6 doskoky, 22 bodů přidal rozehrávač Slowiak. Hostující Matěj Šafařík dělal co mohl, ale ani jeho 27 bodů prohru neodvrátilo.

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ Basketball

Druhá pro Radotín

Po dvou úvodních debaklech se překvapivě ke druhé výhře v sezoně propracoval Radotín. Wolves zdolali doma v defenzivním partu SP Basket 75-69, když o úspěchu rozhodli šňůrou 10-3 v posledních 90 sekundách zápasu. Oba týmy předvedly opravdu žalostnou střelbu šestek (7/17 ku 6/19), utkání ale rozhodla domácí nadvláda na doskoku (52-37). Velmi dobrý zápas odehráli domácí Bělohradský (18b+15d) s Kulenovičem (21b). SP Basket zůstává bez vítězství, což nezměnilo ani 15 bodů Pelikána.

Druhé prodloužení tohoto kola bylo k vidění v Poděbradech, kde si diváci užili hned deset minut nad rámec. K jejich nelibosti ale domácí Polabí podlehlo Liberci 103-116. Ve druhém nastavení domácí netrefili ani jednu střelu z pole, prohráli jej 2-15 a v dresu Liberce řádil Tomáš Bím, který v něm nastřílel osm z celkových 25 bodů. Loňský nováček 1. ligy si velmi vážil míče, utkání spolurozhodly ztráty (21-12 ve prospěch Polabí). V domácím dresu se zaskvěl s 23 body a 14 doskoky Pavel Novák, avšak jeho tým je i tak letos zatím bez výhry.

Výsledky:

GBA Lions J. Hradec – Lokomotiva Plzeň 93-73 (Kábrt 22, Jansa 22 – David 31, Mach 11)

Basketbal Polabí – LYNX Liberec 103-116pp (P. Novák 23, Kolář 21 – Bím 25, Příhonský 21)

Wolves Radotín – SP Basket 75-69 (Kulenovič 21, Bělohradský 18 – Pelikán 15, Hřebík 13)

Slavoj Litoměřice – USK Praha B 81-70 (Karlovský 24, Slowiak 22 – Šafařík 27, Palas 18)

Sokol Pražský – Levharti Chomutov 87-68 (Jurman 18, Kohout 16 – Boyko 22)

Královští sokoli – Tuři Svitavy 95-93 (Dvořák 32, Dlugoš 17 – Marko 23, Jurka 19)

Snakes Ostrava – BK Opava B 90-107 (Jakel 21, Stehlík 18, Mička 18 – Kavan 32, Štěpánek 24)

Fastav Zlín – Basket Brno U23 89-78pp (Dedek 21, Vošlajer 19 – Houzar 25, Musil 19)

BC Nový Jičín – Vividbooks Pardubice 84-73 (Bujnoch 24, Snopek 15 – Lukeš 17, Svojanovský 17)

Basketbal Olomouc – BCM Orli Prostějov 78-116 (Zdravkovič 21, Srník 18 – Nosek 32, A. Klepač 32)