Novinky

Morgan králem na severu, Kolín zlomil prokletí

Malik Morgan nastřílel 36 bodů a měl lví podíl na cenném triumfu Olomoucka v Děčíně. Beksa se po výhře nad USK minimálně na jeden den dotáhla na třetí Tury. Pod dvanáctou výhru se podepsal 27 body a užitečností 37 Tomáš Vyoral. V dalších zápasech Opava doklopýtala pro vítězství nad Novou Hutí, Nymburk rozdrtil oslabené Brno a Kolín po jedenácti ligových porážkách zabral proti Hradci.

Nymburk neměl proti Brnu bez Smithsona, Stegbauera a Krakoviče složitou úlohu. Hosty navíc provázela smůla hned od začátku utkání, když se zranil i další pivot Jakub Jokl. Bez klasického podkošového hráče Jihomoravané prohráli na doskoku 26-54 a v bodech zpod koše 46-22 a celkově v 116:70.

Skvělou zkušenost zažil patnáctiletý Jakub Nečas, jehož trenér Růžička nasadil do hry na 33,5 minuty. Přestože neskóroval, musel se popasovat s mistrovy dlouhány Hankinsem, Křížem či Bendou a tyto zkušenosti pro něj budou neocenitelné. Je potřeba dodat, že Nečas je druhým nejmladším hráčem po Tomáši Satoranském, jenž kdy v NBL nastoupil. Nejlepším střelcem utkání se stal hostující křídelník Farský (25b), za Nymburk se nejvíce dařilo Jaromíru Bohačíkovi (17b+8d).

Tisková konference po utkání ERA Basketball Nymburk – mmcité1 Basket Brno

Opava začala derby s Ostravou katastrofálně a po šesti minutách prohrávala 4:13. Domácí se po impotentním začátku vzchopili a ještě do poločasu srovnali na 41:41. O osudu derby rozhodla třetí perioda (27:16), v níž Opava zažila nejpovedenější trojkové pasáže v zápase (5 z 11 trojek v utkání).

Na začátku závěrečné čtvrtiny se vedení Opavy vyšplhalo až na 81:60 a ve chvíli, kdy hostům znovu hrozil debakl, přišly další hluché minuty Czudkova souboru a Nová Huť korigovala na přijatelných 84:76. Svůj den neměl mozek hry Jakub Šiřina (6 bodů, 7 asistencí a 6 ztrát), Ostravu vedle opavských 20 ztrát držel ve hře zejména Holsey (22b+11d). Povedený zápas v dresu Opavy zahrál Filip Zbránek s 18b a 7d. Opava přerušila sérii tří proher a je stále druhá.

Tisková konference po utkání BK Opava – NH Ostrava

Kolínská kletba pominula

Jedenáct zápasů trvala ligová série porážek Kolína. Po postupu do čtvrtfinále Českého poháru přišla vzpruha i v Kooperativa NBL a odnesli to Královští sokoli. Hosté sice v Kolíně vedli většinu prvního poločasu, jenže díky Čížovi s Durhamem se po změně stran začaly hostující akcie propadat. O osudu duelu však vedle bodů z lavičky (42:5) rozhodlo kolínské nasazení v obraně v závěrečném dějství, v němž Medvědi inkasovali pouhých 12 bodů a celkem zvítězili 87:74.

Kolín teprve potřetí v sezoně ubránil soupeře pod 75 body a shodně potřetí z toho byla výhra. Lídry týmu Pavla Beneše byli zmínění Číž (23b) s Durhamem (20b+6d), hosty vedl Sedmák (21b). Královským sokolům, kteří vyrobili v zápase hrozivých 21 ztrát, téměř definitivně pohasla naděje na postup do nadstavby A1. Museli by totiž do konce základní části čtyřikrát zvítězit a Děčín čtyřikrát prohrát.

Tabulka Kooperativa NBL po neúplném 18. kole
Zdroj: ČBF

Pardubice jsou ve formě a po předvánočních zakolísáních zvítězily potřetí za sebou a dotáhly se na třetí Svitavy. Řádění Tomáše Vyorala (27 bodů, 6 doskoků a 10 získaných faulů) odnesl USK Praha. Hostující snahy na export bodů směr Folimanka utnuly tři pardubické trojky v rozmezí 80 sekund v období mezi 37. – 38. minutou. Beksa odskočila na vedení 85:78 a to i díky čtyřem neproměněným šestkám Sov udržela. Double-doublem se na úspěchu 91:81 podílel i pivot Švrdlík (17b+10d), stejný počet bodů (17) zaznamenal i Pražan Appleby. Východočeši i přes 17 ztrát kralovali na doskoku (45-35) i zpoza oblouku (12/26 – 7/26).

“Byl to bojovný zápas, USK ukázal svou sílu. Ve druhé půli nám pomohlo, že jsme hráli rychleji dopředu. V první půlce nám to nevycházelo, měli jsme tam pár ztrát v přechodové fázi, ale po přestávce jsme to zlepšili a jsme rádi za výhru,” řekl pardubický rozehrávač Viktor Půlpán.

Morgan s Palyzou sestřelili Děčín

Malik Morgan s Lukášem Palyzou se postarali v součtu o 61 z 98 bodů Hanáků a v bodově bohatém utkání byli rozhodujícími faktory výhry Olomoucka v Děčíně 94:98. Válečníci přitom měli ve 27. minutě slušně nakročeno. Hosté bez opory Douglase byli v těch chvílích dole, avšak dvě trojky Morgana a jedna Gogy spolu se zlepšenou obranou a doskokem vedly ke snížení na 70:66.

Poslední perioda byla klasickou přetahovanou o každý bod a skóre se měnilo jako na běžícím pásu. Válečníci sázeli na Autreyho (26b+9d) s Carlsonem (15b+7a), jenže právě Autreymu sudí odpískali 2,5 minuty před koncem spornou ztrátu za nepředriblování na půlku soupeře do 8 sekund. Podobně sporný byl faul Šišky na Palyzu při střelbě za tři body, po němž hostující kanonýr otáčel na 92:93.

Nervózní domácí borci poté nechali dvakrát zakončení na Autreym Američan jednou z těžké pozice nedal a podruhé za stavu 92:95 (po šestkách, jež proměnil Morgan) 15 sekund před koncem při trojkovém pokusu přešlápl do autu a pro Děčín bylo po zápase.

Olomoucko zvítězilo v sezoně pojedenácté, Válečníci zůstávají na osmi zářezech. Děčínská hala viděla celkem 27 trojek (14-13), po šesti jich potopili shodně Morgan a Autrey. Olomoucký střelec navíc vedle 36 bodů pomohl 6 asistencemi, 4 doskoky a vysloužil si užitečnost 39, Lukáš Palyza pak 35.