KomentářeNovinky

Nováček překvapil Litoměřice, Lukeš vystřílel výhru

Pardubický Adam Lukeš patřil k největším hvězdám třetího kola 1. ligy, protože 28 body a pomohl k triumfu svého družstva nad Snakes Ostrava. Z první výhry se radoval Nový Jičín (v Opavě) a favorité z Hradce Králové a Svitav prodloužili svou neporazitelnost. Na západě překvapil nováček CZ.ACADEMY, který uspěl v Litoměřicích.

Roli favorita splnily (i bez Martina Nováka) Svitavy, které přehrály Vysokou 89-79. Tuři vedli v 19. minutě o 23 bodů a Vysoké hrozil debakl, ale hosté se vzchopili a po přestávce postupně pod křídly Šouly (21b) s Peterkou (18b+8d) zkorigovali na velmi přijatelnou desetibodovou porážku. Svitavy nasázely svému soupeři 15 trojek a nejpřesnější ruku měl rozehrávač Marko s šesti dalekonosnými zásahy a 25 body.

I bez nemocného Michala Svojanovského vydřely výhru 83-79 nad Snakes Vividbooks Pardubice. Ta se ale nerodila vůbec snadno, Ostravané vedli většinu prvního poločasu a když už pak Východočeši obrátili vývoj, byli svěřenci kouče Smažáka (bez Stehlíka a Lecza) stále na dostřel. Vividbooks se povedlo napravit domácí dojem (po prohře s Vysokou) zejména díky rozehrávači Adamu Lukešovi, jenž nastřádal 28 bodů (z toho 15 v úvodní čtvrtině), 8 doskoků a 6 asistencí za pouhých 25 minut. Neméně důležitý byl double-double Petra Šťovíčka (20b+10d). Druhý velmi dobrý mač po sobě odehrál Lukáš Smažák v dresu Ostravy, po show v Novém Jičíně tentokrát zapsal 20 bodů, 6 doskoků a 5 asistencí.

Petr Šťovíček uzavírá účet utkání se Snakes

Hit kola pro domácí

Hradec Králové si i po třetím kole udržel neporazitelnost. Svěřenci hrajícího trenéra Stamenkoviče zdolali na Třebši po zlepšeném výkonu v obraně ve druhém poločase (do té doby taky neporažený) Zlín 82-64. Hradec povolil soupeři pouhých 21 bodů po přestávce a poločasové naděje (45-43) Zlína vzaly brzy za své po domácí šňůře 13-4 v první pětiminutovce třetí periody. Favorit rozhodl zápas útočnými doskoky (18-8) a ztrátami (8-20), o čemž svědčí i poměr pokusů ze hry 77-53. Lídrem Východočechů byl s 18 body Tkadlec, za Zlín se nejvíce dařilo Musilovi (16b).

Brno U23 si přijelo pro hladký triumf 96-61 do Olomouce. Mladým Jihomoravanům nemusela vadit ani absence Rychteckého se Stránělem, kteří odjeli k duelu A týmu do Ústí nad Labem. Už v poločase totiž v Čajkareně vedli 49-20 a utkání se dohrávalo pouze z povinnosti. Trojice Koulisianis (25b+11d) – Strašák (21b) – Šimko (19b) nastřílela více bodů, než celý tým Olomouce. Hanáci jsou po třech kolech zatím bez vítězství s hrozivým rozdílem skóre -99. Nic na nedělní porážce nezměnil ani Jurka s 16 body.

Poprvé letos uspěl Nový Jičín, jenž využil absencí opavských Kavana s Henzlem a zvítězil v Opavě nad tamním B-týmem 87-66. Svěřenci trenéra Hájka systematicky budovali náskok a díky lepšímu doskakování (49-38) i produkci za dva body (56-41) oslavili první úspěch. Ve velmi dobré formě hrají pomocníci z NH Ostrava Mikuláš Čank (21b+7d) s Igorem Patrikem Svobodou (19b+16d). Kariérní maximum mezi dospělými – 18 bodů za 20 minut – zaznamenal za Slezany Přemysl Dubový.

Tabulka skupiny východ
Zdroj: CZ.Basketball

Levharti stále tápou

Chomutov prohrál i třetí vystoupení v této sezoně, když doma nestačil na Liberec 76-86. Pro Chomutov zápas začal špatně, neboť v šesté minutě musel opustit palubovku zraněný Jakub Weig. To nejhorší ale přišlo ve druhém kvartálu, v němž domácí inkasovali 28 bodů a de facto v něm ztratili zápas. Liberec v poločase vedl o 16 bodů a ani později nepřipustil žádné drama. Levharti zahodili 14 šestek a ztratili 25 míčů, takže jediným pozitivem pro kouče Huška byl výkon Tomáše Blažka s 18 body a 15 doskoky. Liberec táhla za druhou výhrou v sezoně dvojice Hojdar (20b) – Stibor (16b).

Možná až překvapivě snadno si doma poradil USK Praha B s Radotínem 86-71. Tým kouče Jachana precizně bránil a za pohyblivost a aktivitu v útoku byl oceněn 42 trestnými hody. 33 z nich Sovy proměnily, což byl (spolu s doskoky 44-31) klíč ke druhému sezónnímu “zářezu”. Jedenácti úspěšnými šestkami a celkově 26 body se blýskl Matyáš Ježek. Radotínu na Folimance chyběla energie a jeho nejlepšími střelci byli Gutič se Slowiakem (oba 13 bodů).

Nováček loupil v Litoměřicích

CZ.ACADEMY získal druhý úspěch sezony – v prodloužení vyhrál v Litoměřicích 76-71. Nováčkovi zajistil cestu do nastavení (67-67) dvě sekundy před koncem normální hrací doby Viktor Ivánek dvojkou z rohu, když využil předchozí ztráty domácího lídra Maděry. A Severočechům se v prodloužení nevedlo, zaznamenali v něm pouhé čtyři body a podlehli 71-76. Hrdinou akademie byl zmíněný Ivánek, jenž si 5 ze svých 11 bodů schoval na koncovku. Nejlepšími střelci jeho týmu byli 15-bodoví Křemen s Křišťanem, který navíc vytáhl i 10 doskoků. Jan Maděra byl v dresu Slavoje s 28 body a 9 doskoky smutným hrdinou utkání.

Závěrečnou defenzivou slavila Plzeň triumf 86-79 nad Polabím. Lokomotiva povolila Polabanům pouze čtyři body v posledních šesti minutách a po sérii 12-4 obrátila z jednobodového manka na konečné vítězství. Šest ze svých 24 bodů (a 8 doskoků) si na koncovku schoval plzeňský křídelník Martin David, jemuž v zápase zdatně sekundoval i Martin Mach (20b+9d). Polabí (bez Kotáska) je smutné, ztratilo vyrovnaný duel i kvůli 34% úspěšnosti střelby z pole. V dresu poražených zářil Peter Kováčik s 21 body.

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.basketball

Výsledky:

BK Opava B – BC Nový Jičín 66-87 (Dubový 18, Kaštil 13 – Čank 21, Svoboda 19)

BK GAPA Hradec Králové – Fastav Zlín 82-64 (Tkadlec 18, Roub 12 – Musil 16, Krakovič 11)

Vividbooks Pardubice – Snakes Ostrava 83-79 (Lukeš 28, Šťovíček 20 – Smažák 20, Urbánek 19)

Tuři Svitavy – NAPOS Vysoká nad Labem 89-79 (Marko 25, Slezák 22 – Šoula 21, Peterka 18)

Basketbal Olomouc – Basket Brno U23 61-96 (Jurka 16, Grmolenský 13 – Koulisianis 25, Strašák 21)

Levharti Chomutov – LYNX Liberecko 76-86 (Blažek 18, Čermák 17 – Hojdar 20, Stibor 16)

Lokomotiva Plzeň – Basketbal Polabí 86-79 (David 24, Mach 20 – Kováčik 21, Mykiska 16)

Slavoj Litoměřice – CZ.ACADEMY 71-76pp (Maděra 28, Zbroj 11 – Křemen 15, Křišťan 15)

USK Praha B – Wolves Radotín 86-71 (Ježek 26, Palas 20 – Slowiak 13, Gutič 13)