Novinky

Obrat Královských sokolů, postup Brna U23 i záchrana rezervy USK

Nadstavba první ligy má za sebou svou čtvrtou rundu. Ta nabídla odtajnění dalšího postupujícího do play off, jímž se stalo Brno U23. Záchranu má naopak jistou USK Praha B. V nejvyšší skupině se o první místo před play off prsa na prsa perou Královští sokoli a GBA Lions.

Královští sokoli v úterní dohrávce o první místo nadstavby C dokázali obrátit pro ně špatně se vyvíjející duel s Jindřichovým Hradcem. Svěřenci hrajícího trenéra Stamenkoviče prohrávali s Lions větší část hitu, ale zlepšenou hrou přirazili na 68-89 po třech čtvrtinách. Jenže přišla hluchá tříminutovka mezi 36. až 38. minutou a Jihočeši šňůrou 10-2 nasadili k trháku 81-89. Obratům ale nebyl konec a trojice sokolů Stamenkovič – Sedmák – Dlugoš (poslední jmenovaný dvěma trojkami) otočila na finálních 95-93 pro Východočechy. Rozhodující koš vsítil po chytré pivotmanské hře hrající manažer Sedmák 28 sekund před koncem. Lions se o možnost vyrovnání připravili hloupou ztrátou Linise a míč do konce zápasu už nezískali. Také proto, že na svém kontě měli ve čtvrté části jen dva fauly a nedokázali dostat sokoly na čáru trestného hodu. Vynikající duel odehráli v domácím dresu veteráni Sedmák (22b) se Stamenkovičem (17b+12a), na druhé straně byly hlavními motory Kheil (22b+11d) s Kábrtem (18b).

Kheil ukončil trápení

V neděli poté Královští sokoli splnili povinnost, když doma porazili vysoce oslabené Litoměřice (bez Slowiaka, Karlovského i Haiblíka) 92-64. Utkání Východočeši rozhodli ve druhé periodě (29-9), nastříleli 14 trojek a znovu se dařilo Sedmákovi (18b) a také Dvořákovi (18b). Za Slavoj korigoval Maděra (18b+14d).

Jiří Svojanovský potěšil diváky na Třebši touto smečí

Jindřichův Hradec se v pátek protrápil k triumfu v Opavě nad tamní rezervou 86-82. Slezští mladíci (stále bez Kavana) nedali favoritovi nic zadarmo a ještě pět minut před koncem vedli 74-71! Pak se ale “urval ze řetězu” Martin Kheil, který nastřílel 11 z 15 jihočeských bodů do konce utkání a velel k obratové šňůře 15-8. Kheil v utkání zaknihoval 23 bodů a 12 doskoků, zdatně mu sekundoval i Filip Kábrt s 21 body. V domácím dresu svůj kariérní rekord mezi dospělými vystřílel David Motyčka (17b+9d), Opava ale doplatila na slabou produkci trojek (4/15).

Tabulka nadstavby C
Zdroj: CZ.Basketball

Brno si zajistilo play off

Basket Brno U23 si s předstihem pojistil účast ve vyřazovacích bojích. Mohla za to výborně odbráněná výhra v Černošicích proti Radotínu 76-60. Wolves v letošním dvojzápase nedali Jihomoravanům ani jednu trojku, což je smutný unikát. V Brně minuli svěřenci kouče Slowiaka dvacet obloukových střel, doma se odhodlali pouze k devíti. Brno začalo budovat náskok ve druhé periodě (23-11) a zkušeně si jej drželo až do konce. V domácím dresu vyčníval pouze Vilém Svoboda (20b+8d), Brno sytili Musil (17b) s Dáňou (14b).

Velký kolaps v závěrečné desetiminutovce stál Nový Jičín možnou výhru v Plzni. Lokomotiva i bez Davida, Aušprunka a Honomichla smetla Severomoravany v posledním dějství 28-11 a otočila z 61-67 na finálních 89-78. Svěřence trenéra Hájka tak může těšit maximálně fakt, že s Lokomotivou mají lepší skóre ze vzájemného dvojzápasu. Při pohledu na tabulku nadstavby D je totiž jasné, že o druhém postupujícím (z kvarteta Plzeň, Nový Jičín, Liberec a Vividbooks Pardubice) bude rozhodovat každý bod. Nejlepší výkon této sezony v dresu Plzně ukázal rozehrávač Jirák s 22 body a 7 asistencemi. Za hosty kontroval Snopek (17b).

Hodně si pomohly Vividbooks Pardubice, které po velmi dobrém defenzivním výkonu slavily v Liberci 81-74. Po třiceti minutách přitom Východočeši vedli už o 16 bodů, ale pak si zahrávali s ohněm. Rysi totiž se totiž vrátili k výborné obraně z první čtvrtiny a bod po bodu utahovali smyčku kolem svého soupeře. A po Olejníkově trojce 30 sekund před koncem dokonce ztráceli už jen 74-76. Poté však vzal na sebe zodpovědnost nejlepší střelec hostů Michal Svojanovský (20b) a košem s faulem po nájezdu zleva zajistil Bekse klid. Triumf Východočechů pak jistil z brejku smečující Vrábel. Zápas rozhodl doskok (28-40) a trojky (8-10), takže hosty nemuselo mrzet ani 19 ztrát. Libereckým nejlepším šutérem byl Kořínek (21b+5a).

Tabulka nadstavby D

USK s jistotou záchrany

Definitivní záchranu slaví USK Praha B, který i bez Matěje Šafaříka vyhrál v Prostějově 90-77. Záchranářský duel rozhodl doskok (47-35) a pouze 19% úspěšnost trojek Orlů. Pražané soustavně budovali náskok a po třiceti minutách vedli o 15 bodů. Orli se sice nevzdali a snížili na 67-72, nicméně poslední slovo měli Ježek s Látalem, kteří svůj tým uklidnili. Matyáš Ježek byl s 20 body nejlepším hostem, zatímco Hanáci spoléhali na Jakuba Noska (22b).

Pouze první periodu se vydržel Zlín trefoval v Chomutově. Nastřílel v ní 29 bodů, ovšem ve zbytku zápasu pak už jen 43, takže širší rotace Levhartů slavila osmou výhru v sezoně po výsledku 95-72. Ševci ztratili 27 míčů a jejich lavička prohrála s tou chomutovskou 15-29. Levharty nasytilo 56 bodů z vymezeného území a jejich hlavními tahouny byli Weig (21b) s Macháčem (19b). Za zlínskou osmičku se snažil s výsledkem něco udělat rozehrávač Szarowski (23b), ale neuspěl.

Hanáci znovu s debaklem

Polabí (tentokrát bez Rylicha, ale s Kovářem) uštědřilo další debakl Olomouci, konkrétně 129-73. Zatímco domácí se mílovými kroky vzdalují ze sestupového pásma, Hanáky čekají nervy do poslední minuty posledního zápasu. Dvojice Luboš Kovář (29b) – Dávid Novák (28b) se složila na 57 bodů Středočechů, kteří proměňovali za dva body se 77% úspěšností a trefili i 16 trojek. Hostující Grmolenský (24b) debakl sám neodvrátil.

V posledním mači programu uplynulého kola využil výhody domácího prostředí SP Basket, jenž zdolal Snakes Ostrava 82-64. Domácí tým udolal Ostravany po přestávce, druhý poločas totiž vyhrál o 18 bodů a povolil hostům nastřílet pouze 26. Střetnutí rozhodla vynikající střelba z pole (50%) SP Basketu, hlavní hvězdou pak byl s 26 body Lukáš Vrťátko (7/10 zpoza oblouku). Pražané si hodně polepšili, na Snakes, Olomouc a Prostějov mají nyní náskok už dvou výher a utkání ve Zlíně k dobru. Ostravským naopak chybí Jan Mička, který odešel do Jindřichova Hradce, takže jejich zástavu držel zejména 16-bodový rozehrávač Jakel.

Tabulka play out

Výsledky:

Nadstavba C (o 1. až 6. místo):

Královští sokoli – Slavoj Litoměřice 92-64 (Dvořák a Sedmák po 18 – Maděra 18, Grunt 16)

BK Opava B – GBA Lions J. Hradec 82-86 (Motyčka 17, Kurečka 15 – Kheil 23, Kábrt 21)

Tuři Svitavy – Sokol Pražský 20-0 (kontumace, Sokol nenastoupil k zápasu)

Dohrávka: Královští sokoli – GBA Lions J. Hradec 95-93 (Sedmák 22, Stamenkovič 17 – Kheil 22, Kábrt 18)

Nadstavba D (o 7. až 12. místo):

Wolves Radotín – Basket Brno U23 60-76 (V. Svoboda 20 – Musil 17, Dáňa 14)

Lokomotiva Plzeň – BC Nový Jičín 89-78 (Jirák 22, Kojzar 16 – Snopek 17, Bujnoch 16)

LYNX Liberec – Vividbooks Pardubice 74-81 (Kořínek 21, Bím 14 – Svojanovský 20, Lukeš 14)

Play out:

Basketbal Polabí – Basketbal Olomouc 129-73 (Kovář 29, D. Novák 28 – Grmolenský 24, Zdravkovič 17)

Levharti Chomutov – Strabag Zlín 95-72 (Weig 21, Macháč 19 – Szarowski 23, Nehoda 17)

BCM Orli Prostějov – USK Praha B 77-90 (Nosek 22, Kaštil 19 – Ježek 20, Kramosil a Kolář po 17)

SP Basket – Snakes Ostrava 82-64 (Vrťátko 25, Růžička 14 – Jakel 16, Janisch 12)