Ogundiran s Davidsonem dotáhli Válečníky k výhře nad Ostravou

Hned úvodní kolo Kooperativa NBL přineslo na severu Čech velmi zajímavou ofenzivní podívanou, v níž Děčín přestřílel Ostravu a zapsal první výhru v novém ročníku. Šlo navíc o opakování série o bronz z loňského ročníku, kdy hosté toužili po vendetě, která se ovšem nepovedla.

Na lavičce Děčína se již objevil rozehrávač Tadeáš Slowiak, ovšem kvůli předchozím problémům s kotníkem do utkání ještě nezasáhl; kromě něj domácí ekipě z důvodu svalového zranění chyběl talentovaný křídelník Josef Gabriel. V dresu moravskoslezského celku do utkání nezasáhl zraněný rozehrávač Matej Majerčák (má problémy s prstem) a křídlo Matyáš Janů. Místo slovenského playmakera dorazila do Ostravy „last minute“ posila, Litevec Adomas Sidarevicius, jenž ukázal velmi solidní potenciál.

Úvodní nápor Válečníků dokázala Ostrava otupit

Severočeši vstoupili do zápasu s obrovskou chutí a především na útočné polovině se jim výrazně dařilo, naopak hosté chvílemi nevěděli, kde jim hlava stojí. A když na startu 5. minuty zapsal koš s faulem Jordan Ogundiran, odtáhl svůj tým do dvouciferného vedení – 19:8 – a fanoušci domácích byli ve varu. V dalších minutách ovšem Válečníkům vyschl střelecký prach, naopak Nová huť v čele s Lambem Autreym začala stahovat manko – a právě energický křídelník uzavřel skóre úvodního kvartálu po útočném doskoku na 25:25.

Podobný trend pokračoval i ve druhé desetiminutovce. Po většinu této části hry byli mírně v plusu svěřenci Adama Cholevy. A pokračovala ofenzivní podívaná, která fanoušky bavila. V závěru úvodního poločasu ovšem Děčín znovu strhnul vedení na svou stranu, které udržel až do posledního hvizdu. Do kabin se nakonec odcházelo za stavu 54:53, což slibovalo velmi zajímavou podívanou ve druhém poločase.

V úvodní půli se na domácí straně nejvíc střelecky dařilo dvojici Jordan Ogundiran (15 bodů) – Isaac Davidson (13). Na druhé straně byl nejproduktivnější tandem Lamb Autrey (12) – Michal Svoboda (9).

Nová posila Válečníků Isaac Davidson (s míčem) se snaží obejít Davida Škrance z Ostravy

Děčín ve druhé půli diktoval tempo zápasu, ale výhru na svou stranu definitivně strhnul až v závěru

Po návratu ze šaten se trend zápasu neměnil – válečničtí tifosi si i nadále užívali ofenzivní podívanou, v níž za čím dál delší konec provazu začali tahat jejich miláčci. Navíc se jim začalo ještě víc dařit zpoza trojkového oblouku, což byl zřejmě jeden z rozhodujících faktorů. A když na přelomu 26. a 27. minuty prohnali síťkou trojku Tomáš Pomikálek a Isaac Davidson, odtáhli svůj tým na 73:67 a donutili hostujícího kouče k oddechovému času. Pro kouče Grepla ovšem nastal problém v tom, že v této části hry zapsal již čtvrtý faul mozek hry AJ Walton.

Do závěrečné desetiminutovky se šlo za stavu 76:71, což domácím dávalo větší naději, ovšem Dominik Heinzl a spol. nechtěli dát svou kůži lacino. Válečničtí tifosi byli v euforii v polovině 37. minuty, kdy se střelou přes hlavu prosadil kapitán Tomáš Pomikálek a zvýšil vedení své družiny na 95:84. Prapor hostujícího týmu držel produktivní křídelník Michal Svoboda, jenž dvěma slepenými trojkami ještě snížil na 98:94. Ovšem následně se silovým nájezdem prosadil AJ Walton, což se ukázalo jako zřejmě rozhodující moment celého klání. Děčínský tým si závěr utkání zkušeně pohlídal a nakonec dokráčel k vítězství 103:94.

BK ARMEX ENERGY Děčín – NH Ostrava 103:94 (25:25, 54:53, 76:71)

Body: Ogundiran 23 (+ 9 asistencí, 3 zisky a 5 získaných faulů; TH 7/5; užitečnost 27), Davidson 23 (trojky 10/4), Štěrba 14 (+ 7 doskoků), Walton 12 (+ 7 doskoků a 8 asistencí), Pecháček 10, Pomikálek 8, Kroutil 7, Macháč 6 – Autrey 19 (+ 10 asistencí → double–double; 8 doskoků a 5 ztrát), M. Svoboda 18 (trojky 8/3), Heinzl 16 (dvojky 7/6), Sidarevicius 12 (+ 6 asistencí a 8 získaných faulů; TH 10/8), Škranc 10, Manigault 8, Š. Svoboda 5, Snopek 4, Thomas 2.

Děčínský rozehrávač AJ Walton zakončuje v utkání s Ostravou

Týmové statistiky

Střelba 2 body 34/23 – 41/27; Střelba 3 body 35/12 – 26/8; TH 27/21 – 22/16; Doskoky 35:32 (útočné 12:9); Asistence 24:20; Ztráty 11:14; Fauly 18:22; Počet diváků: 960.

Rozhodčí: Jan Baloun, Rudolf Salvetr, Štěpán Pokorný

Komisař: Roman Šikner

Pozápasové ohlasy:

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX ENERGY Děčín): „Zápas jsme začali famózně a vedli jsme už o jedenáct bodů. Takže začátek byl celkem fajn a bylo vidět, že jsme byli natěšení na první zápas. V první čtvrtce ale začal náš celozápasový problém, a to, že naše obrana nebyla tak neprostupná, jak by měla být. A Ostrava, která má velmi zkušený mančaft, navíc Autrey tomu dal na hřišti řád a povedl se také příchod litevského rozehrávače, nás začala trestat při našich zmatcích v obraně. Naše obrana nebyla dobrá celý zápas, ale díky tomu, že jsme na naše poměry nadstandardně dobře stříleli, jsme zápas dovedli do vítězného konce. Za to jsme moc rádi, protože utkání to bylo těžké. Teď ho ale musíme hodit za hlavu, zlepšit obranu a připravit se na duel na USK.“

Adam Choleva (kormidelník NH Ostrava): „Gratuluji Děčínu k úspěšnému vstupu do sezony. My jsme sem jeli trochu s obavami, jak bude vypadat organizace naší hry, protože nový rozehrávač se připojil teprve včera a chybí nám hlava týmu, Matej Majerčák. Myslím si však, že jsme se s tím popasovali dobře, i když úvod byl nervózní a měli jsme tam plno ztrát. Pak jsme se ale vzchopili a hráli jsme vcelku solidně v útoku. Obrana nám však hořela, vázla komunikace a dělali jsme hrozně hloupé chyby. Nevraceli jsme se do obrany, přestože jsme se na to připravovali, a to nám dnes zlomilo vaz.“

Jan Štěrba (křídlo BK ARMEX ENERGY Děčín): „Inkasovaných bodů bylo hodně a tohle není hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. Byl to ale první zápas sezony a je zřejmé, že naše hra se bude ještě dlouho česat. Částečná nervozita tam byla, ale také tam bylo nadšení, že konečně začneme hrát zápasy, kde o něco jde. V útoku nám to šlo, myslím si, že je to dané tím, že už delší dobu hrajeme spolu a vyhovíme si. Do dalších zápasů ale určitě budeme pracovat na naší obraně, to bude bod číslo jedna. Nechci říct, že dnes byla tragická, ale byla špatná. To prostě musíme zlepšit.“

Dominik Heinzl (pivot NH Ostrava): „Padlo hodně bodů na obou stranách, nečekali jsme, že padne přes sto bodů. Naopak jsme počítali s tím, že bude okolo osmdesáti, devadesáti bodů. Náš cíl bylo ubránit soupeře na osmdesáti, což se nepodařilo – a kvůli tomu jsme prohráli. Problém nebyl v útoku, ale v obraně. Máme na čem pracovat a snad se od tohoto zápasu odrazíme.“

Výsledky ostatních sobotních zápasů 1. kola Kooperativa NBL

V úvodním kole nejvyšší basketbalové soutěže si nečekaný lup připsalo Olomoucko, které v domácím prostředí setnulo Pardubice 93:88 (Carter 25 – Šiška 18). USK Praha porazil nováčka z Jindřichova Hradce 98:86 (Campbell 32 – Fairweather 22).