Novinky

Opava doskákala k výhře na Dašické, Ostrava loupila v Brně

V 19. kole KNBL Opava i díky 23 útočným doskokům dobyla Dašickou a dala zapomenout na slabší přelom roku. Královští sokoli trápili Děčín, ale Válečníci si i s přispěním 16 bodů Kroutila zajistili nadstavbu A1. Zraněními zkoušené Brno se muselo doma sklonit před Ostravou, zatímco Sluneta potvrdila roli favorita a přetlačila Kolín. V posledním duelu kola se radoval USK Praha po triumfu nad Tury.

Kolo se předehrávalo už na začátku prosince, kdy Nymburk rozdrtil Olomoucko 106:67. Sluneta včera po dvou domácích porážkách se Svitavami a Pardubicemi tentokrát zabrala a odklidila z cesty nevypočitatelný Kolín. Medvědům nepomohlo ani vynikajících 24 bodů a 8 doskoků Anthonyho Durhama a 18 bodů a 13 doskoků Igrutinoviče. Utkání bylo dlouho otevřené na obě strany, ještě necelých pět minut před koncem snižoval hostující veterán Machač na 73:71, ale démon Pavel Houška (24b+11d+4a) zahájil šňůru 8:2 a vedení o osm bodů už domácí udrželi. Získali tak jedenáctou výhru.

Tisková konference po zápase Sluneta Ústí nad Labem – BC Geosan Kolín

Opava na 15 triumfech

Televizní utkání v Pardubicích poznamenala slabá produktivita Beksy a rychlé tři fauly její hvězdy Tomáše Vyorala. Reprezentační guard i přes omezení ve druhé čtvrtině nastřílel 18 bodů, jenže ani on, ani famózní Viktor Půlpán (19b+11a+6d) neodvrátili porážku 73:87. Úvodní opavské vedení 7:18 ještě Východočeši dokázali vymazat. Slušný doskok se ale od druhé periody vytratil, stejně jako přesnost pardubické střelby. Opava naopak začala svého soupeře klasicky kosit z dálky (12/31) a rovněž nebývalou aktivitou na útočném doskoku (23).

Vedení 33:47 dávalo po přestávce tušit pardubickou ofenzivu, jenže Půlpán zůstával ve svém snažení zoufale osamocen. Pardubičtí pivoti nebyli v blízkosti koše schopni využít své výškové i váhové převahy a z dálky domácím rozhodně pšenka nekvetla. Malou naději domácím vykřesal brejk zakončený dunkem Slaniny na 51:60, jenže, jak se ukázalo, byla to pouze labutí píseň. Snajpr Jurečka (v zápase 14b a 4/6 trojky) ukázal, proč bude na trojkovém contestu ASG a spolu s nejlepším střelcem Gniadkem (24b+8d) dal hostům definitivní jistotu patnácté výhry v sezoně.

Dařilo se i kapitánu Šiřinovi (13b+10a) a rovněž střelci Klečkovi (15b+6a). Dvě zajímavá srovnání na závěr: Vedle zmíněných trojek a doskoků Opava vyhrála v zápase 8:22 na body ze druhých šancí, stejně tak jako hostující lavička přehrála jasně tu domácí 28:51. Díky porážce Svitav v Praze mají svěřenci Petra Czudka na druhém místě náskok na východočeské duo.

„Hráli jsme s nasazením, ale bohužel neefektivně. Měli jsme pár problémů, tím největším byl pochopitelně doskok. 23 útočných doskoků Opavy je příliš vysoké číslo, dali jsme soupeři možnost skórovat mnoho snadných bodů. Potíž byla i v tom, že nám se střelecky moc nedařilo. Problémy začaly ve druhé čtvrtině a pak se to s námi vezlo celý zápas. Měli jsme možnosti, jak zápas otočit v náš prospěch, ale nedokázali jsme je využít a pak jsme začali být frustrovaní,” konstatoval kouč Pardubic Ken Scalabroni.

„Hráli jsme disciplínovaně, přesně to, co jsme si řekli. Věděli jsme, že Pardubice na nás vletí, ale nevyvedlo nás to z rovnováhy. Vycházel nám útočný doskok, jsem spokojen,“ pochvaloval si trenér BK Opava Petr Czudek.

Tabulka NBL po 19. kole
Zdroj: ČBF

Ostrava dojela pro výhru č. 4

Zápas ze spodních pater tabulky viděl brněnský Kampus. Domácí bez pivotů Jokla s Heřmanem a ne zcela zdravým Smithsonem (stejně jako navrátilci Krakovičem a Stegbauerem) vyzvali Ostravu. V dresu Nové Huti si odbyl premiéru křídelník Jacob Calloway a hned byla vítězná. V utkání se oba týmy poměrně často střídali ve vedení a prosazovaly se zejména za dva body. Duel vedle jiného rozhodly ztráty, jichž hosté vyprodukovali pouze 8, zatímco Brno 15.

Když už se zdálo, že se Růžičkův tým nadechuje k rozhodujícímu úderu po koši s faulem Krakoviče a trojce Novotného (77:71), přišel šok: šestkami se hosté nejprve přiblížili na dostřel, aby kapitán Bohačík poslal Brnu těžkou trojkou první varování (77:78). Skvělý Jakub Krakovič (v utkání 22b+9d) ještě jednou otočil, poté však Brnu zvlhnul prach a Bohačík s Newkirkem dokončili brněnské dílo zkázy. Poslední střela Brna, která mohla ještě vše napravit, vyšla na Radka Farského, jenž neproměnil a dva body do tabulky putují po výsledku 83:85 do Ostravy. Hosty sytili hlavně zmínění Newkirk (23b) s Bohačíkem (20b+8d), nováček Calloway stihl 9 bodů a 5 doskoků za 21 minut.

Tisková konference po zápase mmcité1 Basket Brno – NH Ostrava

Sovy utrojkovaly Tury

V souboji nejmladších trenérů v Kooperativa NBL se radoval Dino Repeša. Zatímco totiž v první půli Sovy inkasovaly od Svitav 47 bodů (56:47), v té druhé zabraly v defenzivě a zrodil se desátý zářez Pražanů v sezoně. USK se vedle skvělých trojek (14/27) povedlo eliminovat hostující mozek hry Romana Marka na 7 bodech a 4 asistencích (a 6 ztrátách), což byl základ úspěchu. Ke kontrolovanému vítězství 93:94 přispěl 19 body a užitečností 31 Ondřej Sehnal, 18 bodů vysázel Marič a 16 kapitán Mareš. Hosté spoléhali na 15-bodového veterána Slezáka a nakonec jim nebylo nic platných ani 17 ofenzivních doskoků.

Tisková konference po zápase USK Praha – DEKSTONE Tuři Svitavy

Královští sokoli byli velmi blízko cenné výhry nad Děčínem. Východočeši se v na jejich poměry) nebývale defenzivním duelu dostali z nepříznivého stavu 43:54 zásluhou Tresače se Sedmákem. Po dvou trojkách kapitána Peterky v rozmezí 33 sekund už bylo srovnáno a pět minut před koncem normální hrací doby nastalo “malé prodloužení”. V něm už slavily úspěch děčínské zkušenosti a také urputná obrana. Pekárek sice trojkou s faulem rozjásal Třebeš na 66:65, jenže Kroutil se Šiškou vrátil vedení na stranu Válečníků.

Nová akvizice Barac ještě minutu a půl před koncem snižoval na 69:70, jenže k nelibosti domácích fandů to byly poslední body zápasu. Děčín dobře využil taktických faulů a faktu, že soupeř ještě nebyl v bonusu a závěrečný pokus veterána Sedmáka cíl nenašel. Přesto byl slovenský pivot nejlepším střelcem utkání. 16 bodů zaznamenal shodně i s děčínským Filipem Kroutilem, pro nějž to byl první dvouciferný nástřel v sezoně. Děčín si touto výhrou definitivně zajistil účast v A1.