Novinky

Padouch nebo hrdina? Hankins udržel nymburskou neporazitelnost

Nymburk přišel s Gaziantepem o vedení o 20 bodů, ale v prodloužení rozhodl Zach Hankins.

Mistr sice v 17. minutě vedl o 20, jenže poté Turci přitvrdili v obraně a týmovou hrou v útoku přirazili na poločasových 41:28. Domácí se i po přestávce trápili z dálky a dílčí statistika hovořila o bilanci trojek 1/13. Na konci třetí periody zvedl Nymburk dvakrát osamocený Martin Peterka a jeho trojky mistra na chvilku uklidnily (53:46).

Netrvalo dlouho a na Královce začalo být domácím příznivcům pořádné horko, protože Nymburk začal poslední část šňůrou 0:11 (tažen Ogutem a Haginsem). Trenér Amiel musel po time-outu povolat do zbraně Pavla Pumprlu, jenž jako správný kapitán (5 body) spolu s Petrem Bendou vedl otočku na 62:59. V poslední minutě se stal smutným hrdinou guard Booker, jenž nejprve lacině přišel o míč a poté za stavu 65:62 trefil pouze jednu šestku.

Vykupitel Hankins

Jeden z posledních útoků Gaziantepu zase Nymburk v obraně takticky nezvládl, poněvadž nefauloval, i když měl pouze tři týmové fauly. A tak Crawford trestal trojkou na 65:65 a následné šestky Hankinse 2,8 sekundy před koncem normální hrací doby obroučkou trestuhodně nepropadly.

I v prodloužení byl mistr spíše dole, avšak jeho prapor pozvedl dosud neviditelný Bohačík, jenž trojkou obracel na 72:70. Druhé prodloužení odmítl nakonec právě 213 centimetrů vysoký pivot Hankins, jenž dopíchl Almeidovu odraženou střelu s klaksonem.

Nymburk tak s vypětím všech sil uhájil domácí palubovku i přes místy křečovitý výkon. Hankins přetavil své snažení ve 14 bodů a 10 doskoků, vedle něj velebí Nymburk veterána Bendu (16b) a Almeidu (10b). Domácí opanovali doskok (55:41), jenže kvůli 20 ztrátám se museli o výhru třást do poslední chvíle.

„Gaziantep teď nebyl v dobrém rozpoložení, prohrál čtyřikrát v řadě. Ani za stavu -20 to nevzdal, má můj velký respekt. Od nás to bylo tři a půl nejhorších čtvrtin v této sezoně a vůbec za hodně dlouhou dobu. I za to ale zaslouží kredit soupeř, který nás přinutil hrát v jeho stylu, to znamená dlouhou kontrolu míče a plné využívání času na útok. My jsme udělali spoustu chyb. Nakonec jsme urvali výhru a někdy takto vydřené výhry pomohou v týmu něco utvořit. Příště ovšem musíme v koncovce odvést mnohem lepší práci,“ oddechl si trenér Nymburku Oren Amiel.

Pivot Nymburku Petr Benda povzbuzuje spoluhráče

Děčín udolal Osijek, v závěru plály emoce

Basketbalisté Děčína slaví třetí triumf v Alpe Adria Cupu a zůstávají i nadále ve hře o postup ze základní skupiny. Chorvatský Osijek zdolali díky 16 trojkám a to i přesto, že špatně začali. Hosté vedli na konci první čtvrtiny už 18:27, trestali děčínské chyby v defenzivě a hráli s lehkostí.

Postupně se však hra vyrovnala a domácí se po zlepšené obraně začali trefovat i v útoku a otočili na poločasových 46:41. Vedení si pak Válčeníci (taženi Pomikálkem, Šiškou a Autreym) drželi i po celou druhou půli. Po Autreyho trojce na 84:75 čtyři minuty před koncem byli diváci svědky strkanice, po níž rozhodčí vyloučili domácího Feštra a hostujícího Darlinga.

Osijek závěr neunesl a po porážce 98:83 odešli hosté do šatny bez podání rukou. Domácí jak už bylo řečeno spoléhali na Pomikálka s 19 body, Autreyho se 17 a na Šišku se 17 body a 7 asistencemi. Přes 10 bodů se ještě přehoupli Feštr, Kroutil a Carlson.

„Osijek má velmi dobrý tým. My jsme měli problém zastavit jeho útok, kde prokázal vysokou kvalitu. Má výborné hráče, dává v průměru devadesát bodů a s tím jsme měli problém. Později nás hosté přibrzdili zónovou obranou, ale naštěstí jsme v klíčových momentech trefili několik trojek. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát,“ uvedl kouč Severočechů Tomáš Grepl.