Novinky

Před sezonou KNBL: Basket Brno

Brno čeřilo v létě ligové vody překvapivě nejvíce. Nový název, noví spolumajitelé z Izraele, stěhování do haly Vodova, Patrik Auda v přípravě, Luboš Bartoň šéftrenérem mládeže, a velké ambice do budoucna s Půlpánem a Puršlem. Tolik “stručný” výčet. Bude Brno letos černým koněm soutěže?

V jihomoravské metropoli došlo k velké obměně kádru a byli to právě Brňané, kteří nechali vybuchnout polovinu přestupových bomb tohoto léta. Viktor Půlpán z Pardubic a hlavně reprezentant Šimon Puršl jsou zárukou kvality. Podkošová sestava Puršl – Krakovič – Jokl vypadá na poměry NBL opravdu monstrózně.

Popravdě, na křídlech to už ale žádná sláva není. Když pomineme kometu Farského, je otázkou, jak se představí nový Američan Garrick, jenž s týmem neodehrál v přípravě ani jeden zápas. Kromě Zdeňka Nehyby jsou zde pak už “jen” nadějní mladíci a ti potřebují vedle ostřílených borců sbírat nové zkušenosti.

A právě trojice Bálint, Křivánek a Nečas se v nejlepším světle ukázala na domácím turnaji. Ten Brno vyhrálo (porazilo Paks a Domžale – byť oba soupeře nekompletní) a kromě výher nad Levicemi a Gmündenem odehrálo velmi dobrou přípravu. Je tu však jedno velké ale.

Brno bez Audy

Za tím “ale” se skrývá jméno reprezentanta Patrika Audy, jenž za Brno odehrál větší část přípravných duelů a byl vždy rozdílovým hráčem. Teprve v ostrých ligových kláních bez Audy (a s Garrickem), který bude čekat na víza do Japonska, se ukáže, jak na tom Brno doopravdy je. Patrik Auda by byl ozdobou české ligy a je škoda, že jej v alespoň několika utkáních nebudeme moci vidět.

„Patrik měl velkou chuť za nás hrát do doby, než mu bude umožněno odcestovat do Japonska. Nicméně pokud by Patrik dostal od japonské strany výstupní listinu, tak by riskoval celé své angažmá. V Japonsku je pravidlo, že na soupisce můžete mít tři zahraniční hráče a z toho mohou jen dva nastoupit do zápasu a pokud by za nás hrál, tak by se jedno místo Jokohamě uvolnilo,“ osvětlil situaci kolem Audy na tiskové konferenci před sezonou kouč Lubomír Růžička.

Fanouškem Brna je i herec Bolek Polívka a jeho syn Jan, který basket hraje

Foto: Jan Russnák
Fanouškem Brna je i herec Bolek Polívka a jeho syn Jan, který basket hraje

Úvodní los mají Jihomoravané snesitelný (doma Kolín a Olomoucko, venku Děčín a Královští sokoli) a pokud začnou bilancí 2-2 či lepší, mladému mužstvu rázem vzroste sebevědomí. My tipujeme Basket Brno na 7. pozici po základní části. Takové umístění by týmu zaručilo postup do nadstavby A1, což je primárním cílem klubu.

Přišli: Viktor Půlpán, Šimon Puršl, Marcellus Garrick, Richard Bálint (hostování)

Odešli: Lukáš Stegbauer, Daniel Szarowski, Davell Roby, Bryan Smithson, Mikhel Kirves, Zurab Kereselidze, Filip Novotný (konec hostování), Petr Heřman (konec hostování)

Sestava: rozehrávači – Viktor Půlpán, Jan Kozina
Křídla – Richard Bálint, Zdeněk Nehyba, Radek Farský, Petr Křivánek, Jakub Nečas, Marcellus Garrick
Pivoti: Jakub Jokl, Jakub Krakovič, Šimon Puršl

Trenér: Lubomír Růžička, asistenti Luboš Bartoň a Martin Vaněk

Na koho se zaměřit? Jakub Nečas – šikovný power forward či centr na sebe už upozornil loni proti Nymburku, sledujte jeho vývoj a zlepšování se

Tip na umístění po základní části: 7. místo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *