Novinky

Před sezonou KNBL: DEKSTONE Tuři Svitavy

Svitavy si rok co rok brousí zuby na finále Kooperativa NBL. Letos by vysněný cíl mohl konečně vyjít. Alespoň soudě podle posil a povedené přípravy.

Trenér Lukáš Pivoda letos poskládal téměř výlučně český tým. Američané jsou pryč a za Luboše Kováře resp. Šimona Puršla přišla adekvátní náhrada. Přesto, nebude tým zejména pod košem slabší? V kádru totiž momentálně figuruje pouze jeden (použitelný) čistokrevný pivot – Chorvat Domagoj Proleta. Dvaadvacetiletý borec si při premiérové sezoně v NBL loni v dresu USK Praha připisoval 12,9 bodů a 3,4 doskoky na utkání.

Trenér Pivoda chce hrát hodně rychle a proto k Turům přetáhl tohoto systému znalou dvojici z Opavy – Bujnocha s Dragounem. První jmenovaný je sice power forward, jenže už v Opavě v případě potřeby alternoval na pozici centra, což jej čeká i na Střelnici. Dragoun pak spolu s Markem Sehnalem vytvoří dvojici nesmiřitelných obranářů, kteří se však jen těžko zastavují v nájezdu.

Podcast Czech Basketball Players s trenérem Svitav Lukášem Pivodou

Na rozehrávce vidíme kvalitu a zkušenost. Roman Marko má jistou první pozici, o post dvojky se podělí Welsch s Gogou, popřípadě Marko může hrát chvíli i na pozici dva, ruku má na to vynikající. Právě i pozice shooting guarda je pro nás mírnou achillovou patou, poněvadž je tu “jen” nestárnoucí Pavel Slezák a pak už nikdo. Toto místo v Turů totiž po léta vedle Slezáka obhospodařoval (s většími nebo menšími úspěchy) některý z disponovaných Američanů Crandall byl loni na této pozici nadstandardní hráč v rámci celé NBL. Svitavy si to však teoreticky mohou dovolit, neboť mají ve svém středu střelce od pánaboha – Matěje Svobodu na trojce.

Příprava důvodem k optimismu

Příprava až na úvodní facku od “vyrabovaného” USK (56-76) proběhla podle plánu. Fyzický dril na úvod bude mít za následek velmi dobrou připravenost Východočechů. Jejich běhavost pocítily Opava, Levice, Handlová, Pardubice i Olomoucko. Vypadá to, že když ostatní drtivá většina soupeřů oslabila, mohly by Svitavy poprvé nakouknout do ligového finále. Sezona je však dlouhá a v play off se může stát všechno. Po základní části každopádně tipujeme Svitavy na druhou příčku.

Přišli: Václav Bujnoch, Rostislav Dragoun (oba Opava), Marek Sehnal, Adam Goga (oba Olomoucko), Domagoj Proleta, Jan Křivánek (oba USK Praha)

Odešli: Eugrene Crandall, Sean O’Brien (konec kariéry), Damonte Dodd, Šimon Puršl (Brno), Eduard Kotásek (Děčín), Luboš Kovář (Nymburk, konec hostování), Jiří Jelínek (Kolín)

Sestava:
Rozehrávači: Roman Marko, Adam Goga, Marek Welsch
Křídla: Pavel Slezák, Marek Sehnal, Jan Křivánek, Rostislav Dragoun, Matěj Svoboda, Jiří Svojanovský,
Pivoti: Domagoj Proleta, Václav Bujnoch, Jan Hlobil

Na koho se zaměřit? Marek Welsch – jak tomuto talentovanému rozehrávači prospěl rok v USA?

Tip na umístění po základní části: 2. místo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *