Rozjetá Barca, vítězný Auda a jak je důležité míti Balvína

Pondělí klasicky patří našemu shrnutí, jak si v posledním týdnu vedli čeští a slovenští hráči působící v zahraničních soutěžích. Výčet jejich osobních výkonů, potažmo týmových výsledků, je tentokrát opravdu velmi pestrý a zajímavý.

Bodově plodní Palyza a Kyzlink k výhrám nepomohli

Caledona Gladiators v britské nejvyšší soutěži čele s reprezentačním perimetrovým snajprem Lukášem Palyzou nestačila doma na tabulkového souseda Leicester Riders a podlehla mu 93:97. Odchovanec Ostravy byl se 17 body nejlepším střelcem svého týmu. Za necelých 27 minut prohnal síťkou pět z deseti tříbodových pokusů.

Vedoucí tým polské ligy Anwil Wloclawek doma poměrně nečekaně podlehl Štětínu 88:90. Wloclawku nepomohlo ani 16 bodů Tomáše Kyzlinka, který na kurtu strávil téměř 23 minut a trefil všechny tři své tříbodové pokusy.

Ani solidní bodový přísun Slováka Tomáše Pavelky nevedl v litevské lize k výhře Šauliai. Jeho tým ve venkovním utkání podlehl Lietkabelisu 85:92 a 217 vysoký borec v utkání zaknihoval 15 punktů za čtyřiadvacet odehraných minut.

Vojtěch Hruban v dresu Choletu ve francouzské lize

Barca s Veselým a Satoranským v ráži

Murcia ve španělské lize potvrdila roli favorita a před svými tifosi porazila Granadu 91:78. K triumfu pomohl šesti body za téměř 13 odehraných minut i reprezentační křídelník David Jelínek.

Úspěšný týden má za sebou Barcelona s tahouny českého národního týmu Janem Veselým a Tomášem Satoranským v čele. V Eurolize Katalánci na svém kurtu setnuli 93:77 Albu Berlín. Jan Veselý za 12 minut nasázel 11 bodů a trefil všech pět svých dvoubodových pokusů. Tomáš Satoranský za 18 minut zaznamenal 5 bodů a 4 asistence.

Ve španělské lize pak Barca brala dva body za vítězství 87:77 v Manrese. Dvaatřicetiletý rozehrávač zanechal v utkání silnou stopu, když s patnácti punkty za pětadvacet minut na kurtu byl druhým top skórerem své družiny. K tomu navíc přihodil i pět asistencí. Bývalý opora Partizanu Bělehrad pak konto svého celku obohatila třemi pointy za devatenáct odehraných minut.

K velmi cennému zářezu pomohl slovenský ostrostřelec Vladimír Brodziansky Badaloně. Ta zvítězila 81:78 na hřišti Baskonie. 211 vysoký borec k vítězství přispěl třemi body za téměř 17 odehraných minut.

Jan Veselý se raduje v euroligovém utkání proti Albě Berlín

Vítězní reprezentanti ve druhé španělské lize i cenná výhra Braunschweigu

„Povinnou“ výhru ve druhé španělské lize bralo o víkendu Alicante, které zvítězilo 86:69 na hřišti posledního Clavija. Ex-brněnský snajpr Richard Bálint k vítězství pomohl devíti body za téměř sedmnáct odehraných minut.

Nečekaně hladce před zraky svých fanoušků zvítězila Tizona Burgos nad svým tabulkovým sousedem Gipuzkoou. K výhře 101:76 pomohl bývalý hráč USK Praha David Böhm sedmi body za 17 minut; kormidelníkem Burgosu je kouč českého národního týmu Diego Ocampo.

Důležitou výhru na půdě posledního Heidelbergu zapsal Braunschweig. Pivot Martin Peterka k vítězství pomohl čtyřmi body a v utkání natočil více než 18 minut. Smolnou porážku zaznamenal Ulm slovenského lodivoda Antona Gavela, jenž prohrál v Bonnu 97:98 po prodloužení.

Ve druhé německé lize porazil Giessen v důležitém špílu svého tabulkového souseda Jenu 92:83. Třemi body k vítězství pomohl slovenský rozehrávač Šimon Krajčovič.

Dva cenné zářezy na pažbě má po víkendu na svém kontě ve druhé japonské lize tým Aomori, jehož dres obléká potetovaný sympaťák Patrik Auda. V obou utkáních jeho družina setnula Kobe, navíc na jeho kurtu.

V sobotu Aomori zvítězilo 84:74 a brněnský odchovanec k tomu přispěl dvanácti body za téměř 18 odehraných minut. V neděli pak jeho ekipa zvítězila 86:81 a čtyřiatřicetiletý bombarďák znovu nasázel 12 punktů za téměř totožný odehraný čas jako v sobotu.

Smolná prohra Choletu a rozjetý obr Balvín

Po velmi cenné výhře sahala Paks v maďarské lize, nakonec však po nezvládnutém čtvrtém kvartálu padla na hřišti týmu DEAC 85:87. Slovák Mário Ihring odehrál více než 30 minut, během nichž nasázel 14 bodů; k nim navíc přihodil ještě pět asistencí.

Smolnou tříbodovou porážku 76:79 o víkendu zapsal Cholet na hřišti svého tabulkového souseda ze Štrasburku. Porážku neodvrátilo ani sedm bodů reprezentačního kapitána Vojtěcha Hrubana, jenž odehrál necelých 22 minut.

Dva úspěchy v uplynulém týdnu slavil Prometej v čele s reprezentačním centrem Ondřejem Balvínem, jehož vede ex-kouč národního týmu Ronen Ginzburg. V Eurocupu doma v týdnu porazil Badalonu 94:80. Český obr k tomu přispěl šesti body a dvanácti doskoky za 29 odehraných minut. Mimochodem, Slovák Brodziansky v týmu soupeře nastřílel čtyři body.

V Lotyšsko-estonské lize pak Prometej zvítězil nad Ventspilsem 86:77 a jedenatřicetiletý pivot v utkání zapsal double-double za 13 bodů a 10 doskoků.