Trojkový fantom Peterka, Barca v krizi a Auda v ráži

Češi a Slováci hrající v zahraničních soutěžích v posledních dnech zaznamenali celou škálu interesantních výsledků i osobních výkonů. Jejich shrnutí najdete v našem přehledovém článku, kde jejich výkony monitorujeme.

Poražení Palyza i Kyzlink a neomylná ruka Balvína

Lukáš Palyza v pátečním utkání britské ligy neodvrátil porážku svého týmu Caledonia Gladiators s vedoucím týmem soutěže London Lions. „Gladiátoři“ týmu z hlavního města podlehli na svém kurtu 79:87 a český reprezentační křídelník zapsal za necelých 28 minut na kurtu 13 bodů, 4 asistence a 2 doskoky. V utkání proměnil tři z devíti trojkových pokusů.

V Lotyšsko-estonské lize se na vítězství nadřela družina ex-reprezentačního kormidelníka Ronena Ginzburga. Tým Prometej zvítězil 96:94 na hřišti Ventspilsu. Centr národního týmu Ondřej Balvín k vítězství pomohl osmi body a stejným počtem doskoků za 14 minut. V utkání měl stoprocentní střeleckou úspěšnost, když síťkou prohnal všechny čtyři dvoubodové pokusy.

Tomáš Kyzlink v sestavě italského Brindisi nepomohl odvrátit porážku 58:75 v Cremoně. Za 11 odehraných minut zaknihoval pouze jeden doskok a jeho družina zůstává přikována na dně ligové tabulky.

V litevské lize zvítězil tým Šauliai 78:73 na hřišti Mazeikiai. Slovenský gladiátor Tomáš Pavelka za vítěze nasázel 10 bodů a přidal 9 doskoků za 18 minut ve hře. Navíc proměnil všech pět dvoubodových pokusů.

Lukáš Palyza v dresu Caledonie v utkání proti London Lions

Barca s Veselým a Satoranským v krizi a vítězný Jelínek

David Jelínek pomohl ve španělské nejvyšší soutěži Murcii třemi body za čtyři odehrané minuty k výhře 87:79 na hřišti Obradoira.

Barcelona s dvěma tahouny reprezentačního týmu v čele v pátek podlehla v 17. kole Euroligy Monaku na jeho kurtu jednoznačně 71:91. Jan Veselý v utkání zaznamenal 6 bodů a 4 doskoky za 22 a půl minuty, jeho parťák Tomáš Satoranský zůstal na dvou punktech, čtyřech asistencích a dvou doskocích za téměř 24 minut.

Dva dny předtím podlehl barcelonský kolos, jenž na konci roku zabředl do nepříjemné deprese, stejným výsledkem v rámci ACB i v Malaze. Jan Veselý v tomto špílu nastřílel 9 bodů a přidal 8 doskoků za 21 a půl minuty na hřišti, Tomáš Satoranský za 23 minut přidal 5 bodů a 6 asistencí.

Ani slovenský perimetrový bombarďák Vladimir Brodziansky nedokázal odvrátit prohru své Badalony v Manrese poměrem 89:102. Devětadvacetiletý borec odehrál 12 minut, během kterých stihl nastřílet šest pointů.

České derby pro Bálinta a neúspěšný Hanzlík

Ve druhé španělské lize došlo na zajímavý souboj českých reprezentantů. Alicante před svými tifosi setnulo 94:89 Burgos a v tabulce už mu začíná dýchat na záda. Barvy domácího celku hájí pohyblivý perimetrový ostrostřelec Richard Bálint, jenž za necelých deset minut na place zaznamenal čtyři body. Hostující lavičce velí kouč české reprezentace Diego Ocampo, jenž diriguje mimo jiné i ex-Sovu Davida Böhma. Ten tentokrát na hřišti strávil dvanáct a půl minuty, ovšem střelecky vyšel naprázdno a zapsal pouze jednu asistenci.

Za Betis Sevilla ve stejné soutěži naskočil talentovaný rozehrávač Ondřej Hanzlík, ovšem ani on nedokázal zabránit porážce svého týmu 71:81 v hale Fuenlabrady. Jedenadvacetiletý hráč za necelých 18 minut zaznamenal 3 body a 1 doskok.

Lubomír Růžička koučuje maďarský tým Zalakeramia

Zlatá trojkařská ruka Peterky i ceněný tahoun Auda

V maďarské lize zaznamenal velmi důležitý a cenný skalp výběr kouče Lubomíra Růžičky. Jeho Zalakeramia zvítězila 74:70 na palubovce Szedeaku, čímž svého soka dorovnala v ligové tabulce. Nejlepším střelcem vítězů byl již tradičně ex-ústecký point guard Tony Hicks, jenž tentokrát zapsal double-double za 19 bodů a 15 doskoků, k nimž ještě přihodil 6 asistencí.

Slovák Mário Ihring pomohl ve stejné soutěži své Paksi k důležité a cenné výhře 92:86 nad třetím týmem soutěže Szolnoki Olaj. Za více než 33 odehraných minut nasypal 193 vysoký hráč do sítě soupeře 27 bodů, k nimž zaznamenal ještě 6 asistencí a 3 doskoky. Výraznou měrou tak pomáhá svému chlebodárci odpoutat se ze spodních pater ligové tabulky.

Slovenský lodivod Anton Gavel splnil se svým Ulmem roli favorita a ze hřiště Weissenfelsu si jeho ekipa odvezla jasnou výhru 107:75. Druhým nejlepším skórerem Braunschweigu při výhře 110:82 nad Göttingenem byl reprezentační pivot Martin Peterka. 205 vysoký sympaťák nasázel 22 bodů a proměnil všech šest (!) svých trojkových pokusů za 24 a půl minuty na kurtu.

Slovenský rozehrávač Šimon Krajčovič pomohl ve druhé německé lize svému Giessenu osmnácti pointy k vítězství 90:82 nad přeposlední Bochumí.

Dva těsné zápasy odehrál o víkendu ve druhé japonské lize tým Aomori, jehož dres obléká Patrik Auda. Na hřišti poslední Niigaty nejprve jeho družina prohrála 73:75. V tomto klání zapsal bývalý plejer Jokohamy double-double za 16 bodů a 10 doskoků, když odehrál víc než 26 minut.

Druhé utkání jeho současný celek urval poměrem 85:80 a brněnský odchovanec byl znovu hodně vidět. Za třiadvacet minut nasázel 21 punktů, přidal k nim ještě sedm doskoků a byl jedním z hlavních strůjců důležitého triumfu proti ligovému outsiderovi.