Novinky

Víkend s krajánky: Veselý zaujal double-doublem, ve formě i Palyza

Jan Veselý po prodloužení smlouvy s Barcelonou válí. Proti Monaku zapsal český pivot double-double, ale rozhodně nebyl sám, komu se minulý týden dařilo. Přečtěte si náš pravidelný report a dozvíte se víc!

Janovi Veselému evidentně prospěla reprezentační přestávka, protože v pátek zářil v barcelonském dresu v Eurolize proti Monaku. Ale ani jeho double-double za 19 bodů a 10 doskoků za 26,5 minuty (7/8 z pole) Barca nepřetavila v potřebou výhru. Monako v čele s ostrostřelcem Jamesem (17 bodů) se radovalo z triumfu v Palau Blaugrana 77-67. Tomáš Satoranský v pátek přihodil 8 bodů, 4 asistence a 2 doskoky za 23,5 minuty. V pátečním mači prožil obnovenou premiéru v dresu Barcy hvězdný Ricky Rubio (5 bodů, 2 doskoky a asistence za 11 minut). V nedělním ligovém klání proti Zaragoze pak oba lvi odpočívali. Satoranský dostal po kvalifikačním dvojzápasu volno doslova. A Veselý se při drtivé výhře Katalánců 109-68 po “place” proběhl jen na sedm minut a zapsal 2 body a doskok.

Nejlepší akce zápasu Barcelona – Monaco

David Jelínek v dresu Murcie rovněž nenastoupil a výhru svého klubu v Manrese 88-83 sledoval pouze z povzdálí. To slovenský křídelník Vlado Brodziansky byl jedním z dvojciferných střelců Badalony proti Breoganu. Joventut zvítězil 78-70 a Brodziansky na sebe kromě 10 bodů (4/5 z pole) a 2 doskoků za 20 minut upozornil nejvyšším číslem v kolonce plus minus – tedy 17.

Pojďme do druhé španělské ligy: Ondřej Hanzlík se mihl v sestavě Betisu (ve vítězném mači proti Fuenlabradě 79-78) jen na 3,5 minuty a do statistik se nezapsal. Tizona Burgos k radosti reprezentačního kouče Ocampa uspěla počtvrté v řadě. Na domácí výhře 85-80 nad Ourense se podílel David Böhm 2 body 5 doskoky za 13,5 minuty. Dokonce šestou výhru v řadě oslavilo Alicante Richarda Bálinta (82-65 v Estele). Ex-brněnský shooting guard zaknihoval 7 bodů, doskok a asistenci za 17,5 minuty.

Tabulka LEB Oro po 22. kole
Zdroj: livesport.cz

Palyza pálil ostrými

Vojtěch Hruban sehrál spíše epizodní roli při vítězství Choletu ve francouzské lize nad Limoges 71-67. Reprezentační ostrostřelec za 14,5 minuty zaznamenal 4 body, doskok a 2 asistence. Hruban tak nenavázal na své trojkové hody ze zápasů z první poloviny února.

Ulm slovenského trenéra Antona Gavela sahal po senzačním obratu v bundesligovém šlágru v Chemnitz. Ulm prohrával v poločase už o 18 bodů, aby dvacet sekund před koncem snížil na 78-79. Duel nakonec rozhodla smeč domácího Landsdowna (83-82) a Chemnitz je i nadále v tabulce těsně druhý za Bayernem.

Po kvalifikaci dostal menší porci minut v druhé německé lize Slovák Šimon Krajčovič. Jeho Giessen jednoznačně porazil Paderborn 92-70 a Krajčovič zapsal 8 bodů, 5 asistencí a 2 doskoky za 15,5 minuty. Giessen je v tabulce stále čtvrtý s bilancí 17-8.

Vysokou porážku 76-105 u druhého celku maďarské ligy – Alby Féhervár – zažil Pakš Maria Ihringa. Slovenský playmaker zapsal za 21,5 minuty 9 bodů, 3 doskoky a 4 asistence.

Lukáš Palyza se po dvou nevýrazných zápasech vrátil mezi střelecké opory Caledonie, jež uspěla v Manchesteru 106-87. Člen širšího kádru české reprezentace za 32 minut nastřílel 20 bodů a potopil šest trojek z devíti pokusů. Palyza (jakožto druhý nejlepší hostující střelec utkání) dále přidal 8 doskoků 3 asistence a 2 zisky.

Lukáš Palyza patří k oporám Gladiators

Balvín prohrál šlágr

Patrik Auda má za sebou v Japonsku úspěšný víkend. Jeho Aamori dvakrát porazilo Fukušimu a reprezentační centr se činil: V při výhře 92-84 mělo Audův podpis 22 bodů (9/12 z pole), 6 doskoků a 2 asistence za 28,5 minuty. V neděli se pak 34letý pivot podílel na úspěchu svého týmu 85-82 15 body (5/13 z pole) a 8 doskoky za 34 minut.

Ondřej Balvín v dresu Prometeje musel strávit porážku ve šlágru lotyšsko-estonské ligy od VEF Riga 76-83. Výhru Rigy režíroval 21 body ex-rozehrávač USK Shawn Pipes. Balvín se rovněž neztratil, nastřádal 10 bodů a 7 doskoků za 25 minut. Riga snížila v tabulce ztrátu na druhý Prometej už jen na dva triumfy, ligu vede i nadále Kalev s náskokem dvou vítězství.

Slovenský power foward Maroš Zelizňák patřil k důležitým postavám Valmiery při drtivé výhře nad Tallinnou Kalev 96-72. Pětadvacetiletý borec zaknihoval 12 bodů, 4 doskoky a 2 asistence za 21 minut a proměnil pět ze sedmi střel z pole.

Důležitou výhru 89-86 nad Jonavou oslavil v litevské lize Šiauliai Tomáše Pavelky. Slovenský obr tentokrát strávil kvůli problémům s fauly na palubovce jen 13,5 minuty a prezentoval se 2 body, 6 doskoky a 2 asistencemi. Šiauliai se přiblížil osmé pozici, na Neptunas ztrácí už pouze jednu výhru.

Náš přehled končíme v ABA lize, kde působí Timotej Malovec. Devatenáctiletý slovenský reprezentant v dresu Mega Bělehradu slavil výhru 106-91 v Novom Mestě. Malovec přihodil za 12,5 minuty 3 body a 2 doskoky.