Rozhovory

Jarred Dixon: Pokud zlepšíme obranu a omezíme ztráty, zachráníme se

Nový rozehrávač prvoligového Basket Košíře, Jarred Dixon, chce pomoci zachránit svůj klub a myslí na kariéru v některé z nejvyšších evropských lig. S Jarredem jsme si povídali nejen o jeho cílech, ale také o Nymburku, kde válí jeho bratr Michael, NBA a o životě v České republice.

Jarrede, jak se stalo, že jste začal hrát českou 1. ligu za Košíře?

O Košířích jsem se dověděl od mého agenta, jenž zná v Praze nějaké lidi z klubu. Pozvali mě na trénink a já tehdy neměl žádné další nabídky, kde hrát. Bydlel jsem s bratrem a poohlížel se po nějakém týmu, kde bych mohl hrát. Tak jsem přijel do Košíř na trénink, kluci mě přijali a byli skvělí. Rozhodl jsem se zůstat a jsem rád za tuhle příležitost.

Bydlíte spolu s bratrem Michaelem v Nymburku, kde spolu také trénujete. Jak hodnotíte tréninkové zázemí u českého mistra?

Tréninkové zázemí v Nymburku je výborné a já se snažím trénovat tam kdykoli, když nemám zrovna trénink s Košířemi. Chci si zlepšit fyzickou kondici a také potřebuju trénovat střelbu. 

V pěti zápasech za Košíře skórujete v průměru 28.4 bodů, přidáváte 6.4 doskoků a 3.8 asistencí na zápas. Jste zatím spokojen se svými výkony?

Pro začátek jsou to myslím slušná čísla, na druhou stranu nejsem spokojený, protože vím, že mohu být lepší. Cítím, že hlavně ve střelbě za tři body mám rezervy a musím na ní pracovat. Když se v ní zlepším, budu dávat i více bodů a budu se rovněž cítit víc v pohodě i jako tvůrce hry. Musím si také více zvyknout na evropský styl hry, poté budu větším přínosem pro náš tým a pomohu mu vyhrát více zápasů. 

Jarred se svým bratrem Michaelem, rozehrávačem ERA Basketball Nymburk
Jarred se svým starším bratrem Michaelem, rozehrávačem ERA Basketball Nymburk
Foto: archiv Jarreda Dixona

Musíme zlepšit obranu!

Se čtyřmi výhrami jsou Košíře zatím ve skupině o udržení poslední. Co musí váš tým zlepšit, aby se v 1. lize zachránil?

Pro udržení v 1. lize musíme zlepšit obranu. Myslím, že máme dost talentovaných borců v útoku, kteří dokáží sami vyhrát zápas díky dobré střelbě. Pokud se ale zlepšíme v obraně a omezíme velké množství ztrát (hlavně já), budeme více vyhrávat a to bude klíč k naší záchraně.

Není moc Američanů, kteří by hráli druhou nejvyšší českou ligu. Jak hodnotíte úroveň této spíše amatérské soutěže?

Poslední čtyři roky jsem hrál v USA na univerzitě, což je hodně konkurenční prostředí. Česká 1. liga samozřejmě nedosahuje kvalit NBL, ale ty zápasy, co jsem zatím hrál byly vyrovnané a vůbec to nebylo jednoduché. Je tu několik opravdu talentovaných hráčů, kteří tu hrají na střídavý start a zároveň jsou v NBL. Takže ta liga je dobrá a mohla by být ještě lepší, kdyby v ní hrálo více Američanů (smích). Každý v lize chce vyhrát a zápasy nejsou lehké, navíc si nemyslím, že se 1. lize dostává uznání, jaké by si zasloužila. Když to srovnám, tak tady i v lize, jíž jsem hrál na univerzitě, se hraje tvrdě a bojuje se o výhry. 

Jarred Dixon rozehrává v zápase proti Novému Jičínu
Jarred Dixon rozehrává v zápase proti Novému Jičínu
Foto: Patrik Nguyen

Snem zůstává Euroliga a NBA

Jaké jsou vaše basketbalové sny a cíle?

Rád bych naplno využil svůj potenciál, takže si nedávám nízké cíle. Chci se v prvé řadě posunout do NBL, nebo do některé z nejvyšších soutěží v Evropě. Pracuji na sobě a doufám, že si jednou zahraji Ligu Mistrů, EuroCup, nebo dokonce Euroligu. Samozřejmě největším snem zůstává NBA. Musím tvrdě pracovat a sbírat zkušenosti a pak některých z těchto cílů dosáhnu.

Jak se vám líbí v České republice? Stihl jste kromě Prahy a Nymburku navštívit nějaká zajímavá místa?

Česká republika je krásná země a žijí tu přátelští lidé. Líbí se mi tu, umíte odpočívat, je tu uvolněné a přátelské prostředí. Kromě Prahy a Nymburku jsem toho moc neviděl. Hráli jsme v Opavě, ale tam jsem si město nestihl prohlédnout. Dvakrát jsem byl ale v Hradci Králové a tam se mi velmi líbilo. Doufám, že navštívím další česká města, až budu mít více času.

Určitě pozorně sledujete NBA. Kterému týmu fandíte a kdo si myslíte, že ji letos vyhraje?

Jasně, snažím se NBA hodně sledovat. Nemám přímo oblíbený tým, spíš více oblíbených hráčů – například Steph Curry, D’Angelo Russell, Kevin Durant, nebo CJ McCollum. A kdybych si měl tipnout, kdo vyhraje letos NBA, řeknu Clippers. Mají nejtalentovanější tým plný skvělých hráčů.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *