Rozhovory

Kamil Řeřábek: Krejčí se vrátí silnější a má velkou šanci se v NBA prosadit

Kamil Řeřábek je agentem společnosti PPGSport, která má dva české reprezentanty v NBA a další hráče ve vrcholných světových soutěžích. Pro náš web se rozpovídal například o tom jaké změny ve skautingu hráčů a následných udělaly technologie, jak je lehké spadnout do “digitální tmy”, proč se rozevírají nůžky mezi českým a slovenským basketbalem, nebo jaké má šance Vít Krejčí v souvislosti s NBA.

Pane Řeřábku, jak se z úspěšného hráče, ex-mládežnického reprezentanta, ex-ligového hráče a taktéž mistra ČR s Nymburkem, stane basketbalový agent?

Nikdy jsem nad tím takto neuvažoval, stalo se to asi přirozeným vývojem díky vášni k basketbalu, rokům práce v oboru a přátelství s Phillipem Parunem. Kdybychom nezaložili agenturu, asi by mé kroky vedly jiným směrem. Takto jsme na zelené louce a v „Ne – basketbalové“ zemi dokázali vybudovat agenturu, která má dva České reprezentanty v NBA a ve vrcholných úrovních basketbalu světě.

Popište nám prosím práci, kterou zastává basketbalový agent. Co má na starosti? S čím pomáhá hráči? Co máte případně dále na starosti v agentuře?

Myslím si, že je nutno rozlišovat slova Agent a Manager. Neboť definicí agenta je přestup z bodu A do bodu B na čemž získává patřičnou provizi. Basketbal ale není fotbal a díky absenci přestupových částek není ani skauting basketbalových klubů globálně na takové úrovni jako ve fotbale. Proto kdybychom pracovali jen jako agenti, tak se nebudou dít přestupy, které máme za sebou za posledních 15let. Nutno dodat, že je třeba reagovat na trendy, jež přicházejí. Za dobu co jsme v oboru, tak tempo a styl práce určují technické skoky. Nejprve jsme posílali zápasy hráčů na VHS kazetách, ty vystřídalo DVD a to nahradily video linky zápasů na internetu. Ty se rozšířily na Highlight videa a další prezentace hráče – až po současné video programy jako je Synergy, či přes statistický scouting ala film „Money Ball“. 

Natáčení spotu s reprezentantem Jaromírem Bohačíkem

Foto: archív Kamila Řeřábka
Natáčení spotu s reprezentantem Jaromírem Bohačíkem

Digitální tma brzdí přestupy do TOP lig

Nicméně, abych Vám odpověděl na otázku. Naší náplní je hlavně manažerská práce o profilování hráčů s hledáním možností pro jejich další angažmá. Dále pak musíte hráče chránit zejména smluvní spoluprácí s kluby a partnery. Stejně tak servisovat každodenní situace, jež přináší profese basketbalisty. Má práce je pak zejména na selekci úrovně talentu a následného náboru do agentury. Řeším kariérní a sportovním rozvoj a k tomu zastávám roli ředitele Octagon Basketball Europe pro český a slovenský trh.

V současné době je složité profilovat české hráče do zahraničí a to právě z důvodu absence trendů pro profesionální scouting. Naše liga zastydla v předešlé době video-linků a to tak, že si pustíte celý zápas. Což je super pro fanouška, ale pro současný vrcholný scouting je to nefunkční nástroj. Tím nechci říct, že je to špatně, neboť pozitiv je nespočet. Zdůrazňuji, že ani ve vyspělejších basketbalových zemích nemají takovou video knihovnu, jakou aktuálně disponujeme z českých lig. 

Ona je vše otázka financí, neboť tyto systémy nejsou levné. Nicméně pokud nemáte možnost si během pár minut vystříhat a do jednoho videa dát například všechny trojkové pokusy střelce s možností srovnání čísel a statistik s DNA hrou jiného hráče, tak se jednoduše přestupy dít nebudou. Neboť tomu nikdo v zahraničí nebude věnovat svůj čas. Neříkám, že se nestane přestup do respektované soutěže, kvalita tu je, jen se bude zpravidla jednat o jednotky reprezentantů. A to kvůli tomu, že jsou ostatní hráči, až na pár výjimek v digitální „tmě“.

Curry, Giannis a další hvězdy

Můžete nám říct, jaké hráče máte ve své „sestavě“? Koho vaše firma (agentura) PPGSport zastupuje?

Abych mohl správně odpovědět, tak nutno dodat, že naše agentura je součástí agentury Octagon / Octagon Basketball Europe a zastupujeme hráče na všech úrovních. V NBA tak zastupujeme například All Star hráče jako Stephen Curry, Giannis Antetokoumpo nebo Bam Adebajo. Na evropských palubovkách pak borce jako je Řek Georgios Printezis, Ital Pietro Arradori nebo Chorvat Ante Tomič, kteří jsou českému fanouškovi jistě známí. 

Od počátku spolupracujeme se současnou ikonou českého basketbalu a hráčem Chicago Bulls s Tomášem Satoranským. Ten jako první Čech v historii prodloužil angažmá v nejlepší lize světa NBA. Druhým hráčem, který snad dosáhne na tento milník, je Vít Krejčí. Kvůli aktuálnímu zranění (křížového vazu a menisků) však nemůže naskočit do kolotoče NBA. Nicméně jak ho znám, tak se díky jeho povaze, zázemí rodiny a možnostem Oklahomy a naší agentské práce vrátí daleko silnější. Chtěl bych poznamenat, že do NBA draftovaný mezinárodní hráč s takovým zraněním – je milník už sám o sobě!

Zástupci PPGsport v ACB i LNB

Na mezinárodní pole jsme pak přivedli českého obra Ondru Balvína, který hraje ve španělském Bilbau a naším dalším klientem je Švéd Ludde Hakanson. V ACB nás pak hájí ještě David Jelínek v Andoře, nebo Slovák Vlado Brodzianský za Badalonu. V Japonské nejvyšší soutěži diktuje Patrik Auda a ve Francii se snaží prorazit Jaromír Bohačík. Samozřejmě zastupujeme další hráče a talenty, což by bylo na více článků.

Se slovenským reprezentantem Vladimírem Brodzianskym

Foto: archív Kamila Řeřábka
Se slovenským reprezentantem Vladimírem Brodzianskym

Nerad bych však zapomínal na borce z KNBL a SBL jako jsou pardubičtí Tomáš Vyoral, Kamil Švrdlík, svitavský Matěj Svoboda a mladší generace jako brněnský Radek Farský a nymburský Jakub Tůma. 

Ze Slováků jsme do KNBL přivedli hradeckého Pavola Lošonského, který patří k hlavním lídrům naší nejvyšší soutěže. Stejně tak mladý reprezentační rozehrávač Mario Ihring, jenž dominuje v estonském týmu Rapla. Ve slovenské nejvyšší SBL zastupujeme trojici Levických Patriotů – Borise Bojanovského, Šimona Krajčoviče a Viktor Juríčka. Dále pak bratislavského dlouhána Michaela Fuseka, který aktuálně v barvách Interu svými výkony rozkládá obranu a pivoty ostatních týmů.

Samozřejmě zastupujeme další hráče a cizince, kteří svými výkony rozvíjejí úroveň našich lokálních lig. Přál bych jim jen více mezinárodní klubové konfrontace.

Supertalent Krejčí

Zastupujete Víta Krejčího, čerstvě draftovaného hráče do NBA. Pamatujete si s ním na první schůzku? Kde jste ho poprvé viděl a co jste si o něm myslel?

Pamatuji si vše, hlavně usměvavého klučinu co miluje basketbal, stojí pevně nohama na zemi a hlavně umí věci, jež normálně děti ve 13 letech nedělají (úsměv). Vítek má užasnou rodinu, která vždy vytvářela maximální podmínky pro podporu Vítkova talentu. Zároveň však nechala sportovní rozvoj na klubu a profesionálech, kterými obklopujeme naše hráče v určité fázi kariéry. Vždy hlavně řešili zázemí a servis mimo půdu klubu. Chci říct že jejich maximální důvěra, trpělivost a podpora plánovaných kroků, byla kořením aktuální kariéry Vítka a toho kam až se dostal.

Ve sportu nedosáhnete úspěchu sám a v tom kolektivním určitě ne. Vždy musíte mít někoho v zádech a nyní to platí dvojnásob. Do nejvyšších pater více a více nakukují hráči, kteří jsou vlastně ještě děti. Tak jako například v současném Brně, kde trenérské duo Lubomír Růžička a Luboš Bartoň pracují a zapojují hráče ročníku 2003 a mladší. Podobně pak USK a na Slovensku Inter Bratislava pod manažerskou taktovkou Michala Ondruše.

Vít Krejčí a jeho útočný potenciál

Jaké musí být agent předpoklady, aby se stal úspěšný?

Jste jen takový agent jaké hráče zastupujete. Myslím, že tato fráze mluví za vše a každý si na tom vezme to své…

Nůžky se rozevírají

Jak momentálně vnímáte český basketbal, potažmo slovenský basketbal?

Český basketbal je na vlně vzestupu díky úspěchům na velkých akcích a postupu v evropském a světovém žebříčku. Musím však dodat, že systém přístupu ke sportu v naší zemi a na Slovensku je diametrálně odlišný a to zejména z pohledu podpory státu. Pomyslné výkonnostní nůžky se tak stále více a více rozevírají.

Počet a úspěch tuzemských týmů v evropských soutěžích, stejně tak úspěch reprezentace a počet hráčů mimo lokální ligy, jsou za posledních pět sezon ukazatel rozdílu. Plány KNBL jsou spíše směrem k rozšíření na 14 týmů oproti aktuálnímu stavu SBL s pouze sedmi celky. 

Tomáš Satoranský při podpisu smlouvy s Chicagem v létě 2109. Ta z něj mimochodem udělala nejlépe placeného českého sportovce.

Foto: PPGSport
Tomáš Satoranský při podpisu smlouvy s Chicagem v létě 2109. Ta z něj mimochodem udělala nejlépe placeného českého sportovce.

Proměny basketu v covidovém roce

Jak basketbalový trh změnil Covid-19?

Každý trh asi jinak. Naši práci změnil, například více se řeší on-line, zejména pak schůzky. Méně se cestuje na zápasy. Nikdo moc navíc, co bude zítra, za týden nebo měsíc. Sport je zpravidla zrcadlem ekonomického stavu dané země. Sleduji jeden varovný signál a tím je mentální stav hráčů: dopadá na ně tlak s Covid-19 – konkrétně problematika s cestováním a víza pro rodiny.

Dále absence fanouškovské kulisy a tradičních „kotlů“ má vliv na hráče a jejich výkony a tedy i mentální stavy. Absenci diváka vidím jako zásadní možnost pro úpadek sportu ve společnosti. Tedy toho tradičního neboť doba nahrála E-Sportům.

Covid-19 jakožto každá krize utlumí finance a s tím spjatý nákup cizinců. Menší migrace zahraničních hráčů dává prostor mladým lokálním talentům. Aktuální i historické statistiky to potvrzují. Což je naopak jedno z mála pozitiv na pandemii Covid-19.

Přísliby do budoucna?

Běhá na mládežnických palubovkách hráč potenciál typu Tomáš Satoranský? 

Sato nebo The Dunking Ninja Jan Veselý, stejně tak Jura Welsch a Luboš Barton nebo George Zídek s Rišem Petruškou… K tomu prosím nezapomínejme ani na generace velikánů před nimi jako Jirka „Oki“ Okáč, Pepa Jelínek s Johnym Svobodou, nebo Kamil Brabenec se Stanislavem Kropilákem až po nejlepšího basketbalistu 20.století Andreje Zídka a takto bychom mohli pokračovat, protože každá éra má své hvězdy.

Takže 100% někde běhá nějaká další jednotka. Cíl bychom měli mít podobný modelu hokeje, kdy už ani neznáme všechna jména českých a slovenských hráčů historicky v NHL. To je však na další a společnou práci agentů, trenérů, klubů, federace ale také škol, učitelů a hlavně rodičů.

Má nějaký český hráč, kterého zastupujete, šanci se výhledově dostat do NBA/Euroligy/Eurocupového týmu?

Máme několik hráčů s potenciálem pro tyto úrovně soutěží. V plánu jsou další výzvy a cíle, a proto se rozrůstáme o další kolegy agenty jako je Matyáš Hering. Také chceme zlepšit vnímání českého trenéra na území mimo ČR a spolupracujeme s ex-trénérem týmů KNBL Pardubic, Liberce a mládežnických reprezentačních složek (U20 a U16) s Janem Slowiakem.

Situace českých trenéru je dalším (potenciálně usnadňujícím) faktorem pro odchod hráčů do zahraničních lig. Aktuálně v profesionálních zahraničních soutěžích není žádný hlavní český trenér a pokud se nepletu, tak ani na pozici asistenta.