Federální pohárRozhovory

Federální pohár: Zpovídáme aktéry skupiny D

Federální pohár klepe na dveře a my jsme pro vás položili několik otázek hráčům z týmů skupiny D: Konkrétně pivotovi domácího Interu Bratislava Michaelu Fuskovi. Dále na pár dotazů odpoví křídelník BK Opava Luděk Jurečka a power forward BK Iskra Svit Jakub Mokráň.

Fusek: Na Opavu a Markussona se těším

Jak se těšíš ve Federálním poháru na střet s Opavou, která byla loni v NBL stříbrná a letos si zahraje kvalifikaci o Ligu Mistrů? Co by na Slezany mohlo platit?

Opava je určite kvalitný tým. Hrajú múdry basketbal a určite sú veľmi dobre zohraný ako družstvo. Inter vymenil veľa hráčov a ešte sme nehrali ani jeden zápas takže neviem presne povedať, čo môžme čakať. Ale určite budeme hrať agresívne bojovat a snažiť sa ťažiť z ľahkých košov.  

Jak už jsi naznačil, přípravu Inter začal teprve nedávno, když jste se s koučem Meleščenkem vrátili z reprezentační předkvalifikace. Co si konkrétně ty bereš z mezinárodní konfrontace a jak ti pomáhá se zlepšovat?

V porovnaní so slovenskou ligou je to určite agresivita a tlak na loptu. Keď chce hrač dostal loptu, musí hráč oveľa viac pracovať v reprezentácii ako v slovenskej lige. Reprezentácia mi pripomenula, že basketbal v Európe je oveľa agresívnejší a keď sa chcem posunúť niekde ďalej, musím si na to zvyknúť a prispôsobiť sa tomu. 

V týmu máte pět nových hráčů. Jak se ti zatím jeví? Jak velký to bude pro vás handicap, že do Federálního poháru naskočíte bez ostrého zápasu?

Určite bude keďže trénujeme spolu ani nie dva týždne. Nevieme, čo môžme jeden od druhého čakat. Zápas proti Opave bude pre nás skúška ohňom, ale dúfam že v nej obstojime dobre. 

Jak se tesis na souboje s novou opavskou akvizici 221cm vysokým Markussonem, který měl v NCAA 9.6 bodu a 6 doskoku na zapas?

V SBL je dosť vysokých hráčov ale nie 221cm. Po dlhej dobe si konečne zahrám proti niekomu rovnako vysokému. Určite to bude zaujímavé tiež som zvedavý aké je to hrať proti niekomu tak vysokému.

K častým zakončením Michaela Fuseka patří efektní smeče
Foto: Facebook BK Inter Bratislava

Jurečka: Posila Markusson? Super!

V rámci Federálního poháru zavítáte do Bratislavy. Co zatím víte o soupeřích – Interu a Svitu?

Popravdě zatím toho nevíme mnoho. V pondělí nás čeká ještě jeden přípravný zápas na palubovce Olomoucka a na pohár se začneme připravovat od úterka. Takže o soupeřích si od trenérů něco víc, doufám, dozvíme v úterý.

V minulém týdnu jste (i bez Jakuba Šiřiny) odehráli dva slušné zápasy v Polsku se špičkovými celky tamní ligy – Wroclawí a Zielonou Górou. Góru, která hraje VTB ligu, jste dokonce porazili. Co vám tyto duely přinesly a co ukázaly?

Ukázaly nám tvrdost a agresivitu soupeřů, na níž (s výjimkou Nymburku) nejsme z NBL zvyklí. Musíme si uvědomit, že oba zmíněné atributy jsou o level nebo o dva větší a také samotná hra je daleko rychlejší. Byly to pro nás super zápasy i s výhledem na kvalifikaci o LM. Je dobře, že jsme se na ten zápas o třetí místo mnohem lépe připravili. Do prvního utkání jsme naskočili hned po cestě a nebylo to ono. V zápase Górou jsme už trochu věděli, co nás čeká a té agresivitě jsme se vyrovnali.

V Opavě budete mít po dlouhé době v týmu cizince a nadto výborného pivota Mattiase Markussona. Jak se ti zatím líbí jeho hra a jak zapadl do kabiny?

Super, super, super (úsměv)… Je pod košem strašně znát. Všichni hráči mají respekt do koše najíždět. Myslím, že bude velmi platný a doufám, že nám pomůže nejen v NBL a ve Federálním poháru, ale především v kvalifikaci o LM. Taky věřím, že jeho výkony z přípravy nebyly to nejlepší, co v něm je a že si něco nechal i na ostré zápasy. A jak zapadl do kabiny? Já myslím, že skvěle!

Luděk Jurečka a jeho cirkusová střela z půlky

Mokráň: Musíme ukázať našu bojovnosť a charakter

Jak se ti líbí myšlenka obnovy Federálního poháru a konfrontace s českými mužstvy, když se navíc bude hrát o trofej?

Som rad že sa to podarilo. Česky basketbal je na veľmi dobrej úrovni a môžme sa s ním porovnať a vidieť akým smerom slovenský basketbal smeruje.

Přípravu jste začali teprve nedávno a obměnili jste čtyři americké hráče. Jak velký bude zápasový handicap například v zápase s Opavou, která už má za sebou šest přípravných duelů?

Ešte ani momentálne niesme kompletný, dvaja Američania sa zajtra (30.8.) prvý krát pridajú k týmu a tretí priletí v priebehu tohto týždňa, bude to náš prvý zápas a rovno s vicemajstrom českej NBL. Bude to pre nás veľmi ťažký zápas ale myslím si že je to pre nás všetkých taká úvodná skúška kde musíme ukázať našu bojovnosť a náš charakter, keďže ešte nebudeme mať kompletný herný systém a nebudeme zohratí.

V srpnu jsi byl součástí reprezentace a postoupili jste do hlavní fáze kvalifikace. Jak moc jste si věřili na to, porazit domácí Makedonce o 15 a více bodů a jaký to byl následně pocit, když se to podařilo?

Po prehre so Švajčiarskom sme boli chvíľu sklamaní že sme ten zápas nezvládli a zdalo sa to nemožné, no tréner nám prízvukoval že v basketbale je možné všetko, že na to máme, nemáme čo stratiť a mame si ísť ten zápas užiť. Zomkli sme sa ako tým, dali do toho zápasu všetko a vyšlo to. Mali sme neskutočnú radosť a tešíme sa na konfrontáciu s top týmami Európy.