Federální pohárNovinky

Federální pohár: Představujeme skupinu B

Přinášíme vám preview poslední základní skupiny. Federální pohár v rámci “béčka” zavítá do Děčína, kde se utkají domácí Válečníci, USK Praha a BC Prievidza. Favoritem je domácí klub, jenže mladé pušky z Prahy i z Horní Nitry jsou proti.

Jízdní řád skupiny B je následující: V pátek 3.9. od 18h odstartuje program duelem Děčína s USK Praha, v sobotu 4.9. to bude od 18h zápas USK s Prievidzou a program v neděli zakončí utkání Děčína s Prievidzou (od 17h).

BK ARMEX Děčín

Děčín ztratil po konci minulé sezony svého kapitána Šimona Ježka, který se rozhodl ukončit kariéru profi hráče. Válečníci přišli o duši týmu a kapitána, který dokázal svou bojovností strhnout k velkým partům ostatní spoluhráče. Na pozici 3 však dorazila více než adekvátní náhrada – ostrostřelec Matěj Svoboda ze Svitav. Pokud se Svoboda ztotožní s válečnickou identitou, bude pro Děčín velkou posilou.

Dalším velmi kvalitním hráčem, jenž bude kouči Greplovi k ruce, je Damonte Dodd, jehož si pamatujeme v minulosti rovněž ze Svitav. Dodd bude muset pod košem zacelit díru jak po Pavlu Gruntovi, tak i po veteránu Robertu Landovi. Ikona Děčína loni laborovala se zdravotními problémy, takže do NBL zasáhla jen v několika zápasech. Landa se v 38 letech rozhodl ukončit hráčskou kariéru, v níž s Děčínem v lize získal čtyři stříbrné medaile.

V přípravě se vzhledem k mnoha absencím (valnou část zápasů chyběly opory Svoboda, Šiška, nebo Žikla) Děčínu výsledkově příliš nedařilo. Porážky ve Walbrzychu, v Zielone Góře a v Drážďanech vystřídaly výhry nad Slavií a dvakrát nad Welsem. Ovšem dobrou zprávou pro trenéra Grepla a celý Děčín jsou výborné výkony mladých hráčů v čele s Kotáskem, Bobkem a Rozsypalem. Ukazuje se, že zejména druzí dva jmenovaní se mohou letos stát plnohodnotnými členy rotace.

USK Praha

Sovy si budou muset zvykat na etapu bez tří klíčových mužů: lídra Ondřeje Sehnala, dlouholetého kapitána Michala Mareše a kouče Dina Repeši. Chorvatský trenér vyslyšel vábení ambiciózních Pardubic a Mareš se rozhodl pro změnu a rozšířil šiky loni bronzového Kolína. Místo trenéra nezůstalo na Folimance dlouho neobsazeno: usedl na něj mladý americký trenér Josh King, který v posledních třech sezonách asistoval hlavnímu trenérovi bundesligového Ludwigsburgu.

Reprezentační rozehrávač Sehnal loni v Kooperativa NBL zaznamenával průměrně 16.7 bodů, 6 doskoků a 8.7 asistencí na zápas a jeho step-backy či nájezdy byly prakticky nebranitelné. Teď bude zkoušet štěstí v bundesligovém Braunschweigu po boku Martina Peterky. Na jeho místo klub angažoval Američana Nate Westa. Ten ve své poslední sezoně v NCAA (2019/20), 23letý 180 cm vysoký guard doručoval 28,6 bodu, 8 doskoků a 7 asistencí za 38 minut při úspěšnosti trojek 43 procent. Místo střelce mají tedy v Praze znovu obsazené.

Na Nata Westa bude USK v letošní sezoně hodně spoléhat
Na Nata Westa bude USK v letošní sezoně hodně spoléhat

Poslední dva přátelské duely s bundesligovým Würzburgem odehrál za Sovy i širší člen reprezentace Tomáš Kyzlink. Proslýchá se, že obě strany jsou blízku podpisu smlouvy. Pro USK by to byla vítané posila, neboť po odchodu Mareše by to byl nový zkušený borec se bohatými zkušenostmi z italské Serie A. Kyzlink navíc na začátku své kariéry v mužském basketbale v USK už působil. Otazníkem zůstává post pivota, kde skončil Domagoj Proleta.

USK bude i pod novým koučem nebezpečný soupeř a běhavý pro každé mužstvo. Jak jsme zmínili výše, klub z Folimanky odehrál dva vcelku slušné zápasy s Würzburgem (62-78 a 54-77) a v úplně prvním duelu přípravy zdolal Walbrzych 85-82. Pokud se klubu podaří dotáhnout příchod Kyzlinka a vyřeší pozici pivota, bude mít Děčín v boji o první místo skupiny silného soupeře.

BC Prievidza

Podceňovaná Prievidza loni bojovala o postup do semifinále play off a zle trápila Svit. I letos se chce tým trenéra Maroše Helmecyho prezentovat bojovným basketbalem a chce trápit favority SBL. Ještě předtím však Prievidzu čeká Federální pohár v Děčíně. Tým z Horní Nitry opustil kvartet cizinců v čele s Mihou Vašlem. Slovinský ostrostřelec byl loni hlavním tahounem mužstva a bude zajímavé sledovat, jak si mužstvo bez něj povede.

Týmu se povedlo přivábit z Handlové svého bývalého křídelníka Marka Jašše, dále mladého Slováka Michala Kuzmiaka a dvě zahraniční posily: Na pozici pivota přichází Litevec Rimantas Daunys, který si loni zahrál druhou estonskou ligu s průměry 19.7 bodů a 6.8 doskoků. Daunys může hrát i na pozici 4. Dalším pivotem, který by měl tvrdit muziku pod oběma koši je Tyler Creammer. Američan si loni zahrál v Dánsku, kde zaznamenával 13,5 bodu, 12,0 doskoku a 1,2 bloku na zápas. Jsou na něj logicky kladena velké očekávání.

Na rozehrávce dostane letos ještě větší minutáž Matej Majerčák, jenž si za loňské skvělé výkony vysloužil i pozvánku do reprezentace. Prvním přípravném duelu před sezonou dokázali hráči Previdzi držet krok s obhájcem trofeje ze Spišské Nové Vsi, když po velmi slušném výkonu až v koncovce prohráli 73-75. Pokud se bude i ve Federálním poháru dařit mladým hráčům a budou poctivě bránit, nemusí být na Maroldovce Prievidza bez šance.

Tip na umístění: 1. BK ARMEX Děčín, 2. USK Praha, 3. BC Prievidza