Novinky

Opava senzačně porazila Nymburk a má Český pohár

Opava zaznamenala ve finále Louda Auto Final4 proti Nymburku 16 trojek. A přesně to byla klíčová herní dovednost, jež ji dovedla k velkému vítězství 97-93. MVP finále byl zvolen opavský guard Radim Klečka s 23 body a asistencemi.

Finálové složení Nymburk – Opava jistě potěšilo nestranné basketbalové fanoušky, protože slibovalo ofenzivní podívanou. A začátek utkání dal prognózám za pravdu. Po dvou minutách to bylo 7-7 a utkání provázela v lounské hale fantastická divácká kulisa. Finále hrané v pekelně rychlém tempu vyznívalo v polovině úvodní periody o bod lépe pro Opavu (12-11). Jenže pak inkasoval technickou chybu lídr Šiřina, který si stěžoval na neodpískání faulu na svou osobu, a po prostřídání začal postupný útok Slezanů váznout. Příliš se však nedařilo ani Nymburku a oba týmy se trápily na čáře trestného hodu. Po první čtvrtině tedy svítil téměř vyrovnaný stav 20-19 pro Opavu.

Do druhé desetiminutovky vstoupila skvěle Opava a vedla už o sedm bodů. Nymburk drželi v závěsu zejména Harding (8b) s Bendou (7b). Koncem páté minuty trefil Kouřil už sedmou trojku (ze 12 pokusů) Opavy a žlutomodří fandové byli ve varu (38-31). Slezanů bylo plné hřiště a Nymburku se nedařilo vůbec nic. Šnůra Opavy 18-1 za čtyři minuty hovoří za vše. Museli bychom zapátrat hodně daleko v paměti, abychom zjistili, kdy naposledy mistr v zápasech s českými týmy zahrál tak špatnou sekvenci. Minutu před koncem poločasu tedy zvyšoval Miroslav Kvapil už na 55-37 pro Opavu. Pokud někdo přišel k televizi až o přestávce, nestačil se divit, skóre 57-41 pro Opavu asi nečekal ani ten nejzarytější opavský optimista. Slezané trefili 10 trojek s 18 pokusů a nehodlali pohárovou šanci pustit.

Drtivý finiš nestačil

Středočeši začali druhou půlku podle očekávání zostra a Opava neměla v útoku ani pověstnou píď prostoru. První koš ze hry zaznamenali Slezané až po více něž třech minutách. To už Nymburk o něco ukrojil z manka, ale i tak po 24 minutách vedli Czudkovi svěřenci o deset. Ofenzivní podívaná a skvělá reklama na basketbal pokračovala a opavští stále drželi úspěšnost trojek na 50%. Na druhé straně se příliš nedařilo Hrubanovi (který měl už tou dobou čtyři osobní chyby) s Rossem, takže akcie obhájce držel trojkující Harding (62-69). Třetí desetiminutovku zakončil těžkým buzzer-beaterem Colbey Ross a Nymburku už scházely jen tři body (71-74).

Čtyřbodové akce Klečky a průnik Šiřiny daly Opavě ze začátku poslední části znovu klid (80-73) a když Klečka o minutu později proměnil další trojku, vybral si nymburský kouč Sekulič time-out. Ani ten nepomohl, protože opavský guard si nejspíš vzpomněl na semifinálovou explozi a po další trojce měl na kontě již 23 bodů. Opava se rvala a cítila blízkost trofeje. Nymburk nebyl schopen bránit ofenzivní sílu soupeře a utkání mu začalo protékat mezi prsty (82-90 čtyři minuty před koncem normální hrací doby).

MVP finále Radim Klečka

Opava začala čím dál více využívat obrovitého Markusson a ten se odvděčoval důležitými body. Tři minuty před koncem se připomněla dvojice reprezentantů Palyza – Hruban a Nymburk šňůrou přirazil na 90-92. Oddechový čas Petra Czudka na sebe nenechal čekat a lounská hala byla zvědava na nervydrásající koncovku. Utkání nakonec rozhodl Šiřinův nájezd na finálních 97-93 a mohly vypuknout opavské oslavy.

ERA Basketball Nymburk – BK Opava : (19:20, 22:37, 30:17, 22:23)

Nejlepší střelci: Harding 22, Benda 15, Routt 14, Hruban 12 (7d), Palyza 11 – Klečka 23 (6a), Šiřina 16, Kouřil 12, Markusson 10 (15d), Zbránek 10