Novinky

Pardubice slaví pohárový bronz

V zápase o bronz se v emocemi nabitém zápase radovaly Pardubice, které přetlačily Brno 79-74. Beksa vyhrála zaslouženě, protože vedla drtivou většinu utkání.

Duel o pohárový bronz začalo o něco lépe Brno, které postrádalo pivota Mickelsona. Pardubicím zase chyběl guard Petr Šafarčík. Nápaditěji hrající Jihomoravané donutili pardubického kouče Repešu k prvnímu time-outu už po třech minutách za stavu 9-4. Podobně jako v semifinálových zápasech, se i utkání o třetí místo hrálo ve velkém tempu. Brnu to “lepilo” z dálky, po pěti minutách potopilo už čtyři trojky z šesti pokusů (18-8) a dvě měl na svém kontě veterán Marko. Ale jelikož Brno trápily ztráty (6), jeho dvouciferný náskok se do konce čtvrtiny rozplynul. Při chuti byli zejména Potoček se Svobodou, kteří pomohli otočit na 24-21 pro Beksu po první části.

Mnoho ztrát a malá aktivita na doskoku provázela Brno i v první polovině druhé čtvrtiny, absence Mickelsona byla znát. Na konci 14. minuty vedla Beksa po koši Vyorala 32-27 a Brno zapsalo už osmou ztrátu. Ve své kůži nebyl Kanaďan Djuričič, jenž byl ve dvou slušných podkošových pozicích zblokován ve dvou útocích po sobě. Pardubice skvěle střílely za tři body (6/12) a v obraně skvěle tlačily na brněnské rozehrávače. Brno se i tak v poločase drželo na dostřel – 40-37 pro Pardubice.

Obrana přinesla úspěch

Po pauze se utkání proměnilo v urputný boj obran. Skóre narůstalo pomalu, avšak ve vedení byla i nadále Beksa. Koncem třetí periody vstoupil z anonymity i Tomáš Vyoral a trojkou zvýšil už na 56-44. Mezitím Brno pokračovalo v trápení v ofenzivě, k čemuž mohutně přispívala výborná obrana Východočechů. Brněnský prapor přece jen na chvíli zvedl Roman Mrako, jemuž se podařilo zrychlit přechod svého týmu do útoku. Ale Pardubice hned kontrovaly Vyoralem a Henrym a po třiceti minutách si hýčkaly vedení 61-52.

Brněnský rozlet zkraje posledního dějství přibrzdil rozhodčí Baloun, který nejprve Brnu upřel rozehrávku z autu a potom udělil pivotu Krakovičovi technickou chybu za řeči. Tou dobou vedly Pardubice 67-62 a nervozita všech aktérů narůstal. Rozhodčí se rozhodli poněkud kompenzovat svá předchozí rozhodnutí a série šestek přitáhla Brno na dva body (67-65). Čtyři a půl minuty před koncem se prosadil dálkový sváteční střelec Viktor Půlpán a Brno po dlouhé době vedlo 70-69!

Pardubice slaví pohár za třetí místo na Final4 ČP

Koncovka slibovala nevídané drama. Po oddechovém čase se zpod koše prosadili nejprve Walton se Švrdlíkem, aby na druhé straně odpověděl Puršl. Dantez Walton poslal trestnými hody Beksu dvě minuty před koncem do tříbodového vedení (75-72). Madden na druhé straně třikrát za sebou neuspěl, takže bronzový punc na pardubické vítězství přidal dlouhou dvojkou Tomáš Vyoral. Beksu táhl za bronzem Dantez Walton s 20 body, za Brno kontroval s 21 zmíněný Rashaad Madden.

BK Pardubice – Basket Brno 79:74 (24:21, 16:16, 21:15, 22:18)

Nejlepší střelci: Madden 21, Marko 12, Půlpán 11 (8d), Puršl 8 (6d), Mišula 8 – Walton 20, Potoček 14 (6d), Vyoral 14, Švrdlík 8 (10d)

Puršl: Prohráli jsme si to sami

Josef Potoček (křídlo BK Pardubice): “Dnes to bylo těžké dostat se do tempa po té včerejší prohře s Opavou. Dnes jsme do toho ale chtěli dát všechno a ten bronz uhrát. Jednoznačně cesta vedla přes obranu a bojovnost. Přišlo mi, že dnes jsme vyhráli proto, že jsme víc chtěli. Chtěl bych poděkovat pořadatelům celého turnaje tady v Lounech. Je tu hezká hala a lidi chodili, hrálo se mi tu dobře a určitě na ten víkend budu rád vzpomínat.”

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): ”Na doskoku nám chyběl Hunter Mickelson, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Pardubicím zase chyběl Šafarčík. Měli jsme to dnes prostě vyhrát. Mám takový dojem, že jsme si to dnes prohráli sami. V útoku jsme dnes měli špatný rytmus, špatně jsme si půjčovali míč a dělali špatná rozhodnutí. Málo jsme běhali i do rychlého protiútoku, což spolurozhodlo.”