KomentářeNovinky

Semifinále NBL: Vzepřou se Opava a Pardubice nepříznivým H2H?

Dnes startuje první semifinálová série Kooperativa NBL, Děčín vyzve Pardubice. Podaří se Východočechům Válečníky konečně v letošní sezoně porazit? Podobná otázka platí i pro Opavu, jež se v repríze loňského finále utká s Nymburkem. A i Slezané mistra letos ještě (jako jediní z účastníků nadstavby A1) neporazili. Máme se tedy na co těšit, protože předem nevíš.

BK ARMEX Děčín vs. BK KVIS Pardubice

Děčín postoupil do semifinále KNBL po čtyřech letech, Pardubice dokonce po pěti. Pro oba tradiční týmy s vysokými ambicemi to byl poměrně dlouhý půst. Válečníci si ve čtvrtfinále (výsledkově) snadno poradili s Ostravou 4-1, byť pouze poslední duel byl vcelku jednoznačný. Severočechy jako obvykle zdobilo nasazení, rychlá hra a výborná obrana, která povolila Nové Huti pouhých 70,8 bodů na zápas. A bude to právě defenziva, která, jak známo, rozhoduje těžké duely play off. Soupeř z Pardubic ji má nejlepší, že všech týmů ligového pelotonu, takže to pro tým Tomáše Grepla bude výzva. Děčín je podle bookmakerů favoritem na postup do finále, už jen proto, že Beksu ve všech čtyřech letošních kláních porazil. Pro Válečníky bude zásadní doskok a souboje pod košem: Tam totiž Pardubice mají papírově silnější sestavu v čele s obrem Rikičem a velmi dobře hrajícím veteránem Švrdlíkem.

AJ Walton má oči všude

Beksa zlomila čtvrtfinálové prokletí posledních let. Před dvěma lety nezvládla souboje s Kolínem, loni prohrála sedmý zápas v Brně. Letos však sedmý mač odehráli Východočeši na domácím kurtu a Slunetě ukončili sezonu v jeho posledních 200 sekundách, v nichž Peckovi a spol. nedovolili ani bod. Trenéru Repešovi se vrátili do sestavy Petr Šafarčík i Robert Rikič a z Pardubic je opět favorit na medaili. Otázkou zůstává, zda bude pro semifinále připraven rozehrávač Neal, jenž nehrál poslední dvě čtvrtfinále. Velmi dobrou posilou je DeMarco Dickerson jehož průměrně 17,8 bodů v devíti utkáních po příchodu velmi zvýšilo palebnou sílu Pardubic. O sérii hodně napoví už první dva duely v Děčíně: Domácí mají za sebou o pět dní delší odpočinek, který se v závěru série může hodit, hosté budou těžit z širší rotace.

Letošní vzájemné zápasy: 4-0

Match-up: Svoboda vs. Dickerson

Tip na postup: Děčín 4-2

ERA Basketball Nymburk vs. BK Opava

O tom, že Nymburk není v této sezoně tak dominantní, bylo napsáno už mnoho. A čtvrtfinálová série proti USK Praha nymburskou nevyrovnanost výkonů jen potvrdila. Mistr musel proti nadšeně bojujícímu týmu z nadstavby A2 až do šestého utkání a dvakrát v sérii neuhlídal domácí palubovku. Můžeme se bavit o tom, že v zápase č. 5 Sovy (a Pipes) potřebovaly notnou dávku štěstí. Avšak prohrát domácí zápas play off, v němž vedete 35 sekund před koncem 88-83, byste asi neměli. Buď jak buď, Nymburk je v semifinále a tam jej v repríze loňského a předloňského finále vyzve Opava – tedy tým, jenž Středočechy letos ani jednou neporazil. A Nymburk je podle očekávání favoritem na postup. Kouč Sokolovský disponuje nejširší dvanáctičlennou rotací, do play off módu se rozehrává reprezentant Sehnal a na čtyři utkání jej i přes ony výpadky těžko někdo zdolá. I když kdo ví, co se bude dít ve “žlutém pekle”.

Zbránkova trojka a obrovská radost Opavy

Opava zachránila sezonu, která se dlouhou dobu jevila jako zpackaná. Obhájce pohárového zlata neprošel (stejně jako Nymburk) do Final4 a v lize museli Slezané do předkola. Tam si porážkou se Slavií sáhli na dno, ale od třetího utkání předkola byli jakoby pokropeni živou vodou. Tým pod vedením zkušeného trenéra Czudka nastartoval mód play off a dvakrát vyhrál na horké půdě Brna, což jej později katapultovalo právě do semifinále. Skvěle hraje kapitán Šiřina (17,3 bodů a 4,3 asistencí), ovšem hra Opavy je velmi týmová celkem pět hráčů (Slavík, Zbránek, Gniadek, Mokráň, Kouřil) ve čtvrtfinále střílelo na utkání v průměru 8,5 bodů a více. Tyto aspekty činí sérii velmi zajímavou a Nymburk čeká v obraně tvrdá práce. Karty jsou rozdány jasně: Slezané musí aspoň jednou uspět v Nymburce, pokud chtějí postoupit.

Letošní vzájemné zápasy: 4-0

Match-up: Gilyard vs. Kouřil

Tip na postup: Nymburk 4-1