KomentářeNovinky

Ultimátní Zápas 1 semifinále ovládl Děčín v prodloužení

Koloseum na severu se otřásalo v základech, když 1200 přítomných fanoušků slavilo v Maroldovce první semifinálový bod svých miláčků proti Pardubicím. Kotel hostujících fans posmutněl, ovšem tato série slibuje ještě napínavé zápasy a o zajímavou zápletku nejspíš nebude nouze.

Válečníci nastoupili do utkání v kompletním složení, Bekse scházel rozehrávač Nick Neal.

Pardubice zachytily začátek utkání

Na startu utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu a ani jeden z týmů se nedokázal utrhnout na větší bodový rozdíl, což nakonec platilo pro celý úvodní poločas. Na konci 7. minuty po sólo akci Demarco Dickersona hosté lehce odskočili na 11:17, ovšem osmibodová šňůra borců v bílých dresech záhy skóre otočila. Po prvním kvartálu nakonec platil vyrovnaný stav 19:19.

Stejně jako v první periodě, i v té druhé se Východočeši nadechovali k bodovému trháku, ovšem hrozící bodovou lavinu Děčín bez úhony přečkal. V tomto herním období také došlo k ostřejšímu střetu Tomáše Vyorala s Ty Nicholsem při boji o míč na zemi, při němž si ex-děčínský playmaker počínal ostřeji a bučící publikum mu své „sympatie“ dávalo najevo až do konce střetnutí. Ovšem jinak se na palubovce odehrávala zajímavá partie, v níž tečku za prvním poločasem udělaly dvě úspěšné Dickersonovy šestky na 45:43.

Anthony Walton z Děčína se snaží obejít pardubického Matěje Burdu

Utkání po poločase dostalo grády a nabralo play-off mód se vším všudy

Kdo očekával, že po změně stran se utkání strhne na jednu či druhou stranu, musel být zklamaný. Naopak na kurtu se ve frenetické kulise odehrával typický play-off špíl plný zajímavých soubojů i akcí na obou stranách. Hosté si ve třetím hracím období udržovali těsné vedení, ovšem v závěru této periody přeci jen strhli vedení na svou stranu Severočeši.

Do poslední čtvrtiny řádné hrací doby se vstupovalo za stavu 60:58 a Válečníkům se zásluhou trojky Tomáše Pomikálka a nájezdu Ty Nicholse povedlo rázem odskočit na 65:58. Time-out Pardubic ovšem domácí nápor otupil, navíc ve 34. minutě si pátý faul udělal právě domácí kapitán. V závěru utkání se opět oba týmy co chvilku střídaly ve vedení, hostující ofenzivu nejvíc sytil obrovitý Robert Rikič. V samotném závěru Ty Nichols jedním trestným hodem vyrovnal na 77:77 a oblouček Petra Šafarčíka s klaksonem si cestu do koše nenašel, takže se šlo do další pětiminutovky…

Pardubice nedaly Děčínu nic zadarmo ani v prodloužení

Start overtimu jasně opanovala družina Tomáše Grepla. Pěti body v řadě ji otevřel Ty Nichols – a když na startu 44. minuty zaznamenal Matěj Svoboda koš s faulem, za stavu 86:80 to vypadalo na pohodovou koncovku. Ovšem východočeská parta nic nezabalila a v úvodu poslední minuty nastavení svítil na tabuli stav 86:85, to když prohnal síťkou trojku David Pekárek. To byly bohužel pro hosty jejich poslední body, naopak výhru Válečníků jistil Matěj Svoboda dvěma úspěšnými šestkami na 88:85, po níž v děčínském kolbišti vypukl obrovský gejzír radosti a euforie.

Severní ekipa se tak díky této výhře ujala v sérii vedení 1-0 na zápasy. Zápas 2 se odehraje dnes znovu od 17:10 hodin v Maroldovce, a to před kamerami ČT Sport.

Válečníci se radují z první výhry v sérii společně se svými fanoušky

BK ARMEX Děčín – BK KVIS Pardubice 88:85 po prodloužení (19:19, 45:43, 60:58, 77:77)

Body: Nichols 24 (14 získaných faulů a 10 asistencí; validita 34), Walton 17 (8 doskoků, 6 získaných faulů a 5 asistencí), Svoboda 13 (11 doskoků a 6 plusových faulů), Pomikálek 13, Bruner 7, Kroutil 5, Josipovič 4, Mach 3, Macháč 2 – Pekárek 18 (5 asistencí; TH 13/12), Rikič 18 (8 doskoků – 5 útočných a 5 získaných faulů), Švrdlík 12, Čolak 10, Vyoral 9, Dickerson 6 (9 doskoků), Štěrba 5 (6 doskoků), Šafarčík 4, Burda 3.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 46/22 – 37/19; Střelba 3 body 25/8 – 27/6; TH 33/20 – 34/29; Doskoky 42:44 (útočné 13:14); Asistence 17:21; Ztráty 13:21; Fauly 24:32.

Rozhodčí: Robert Vyklický, Petr Blahout, Štěpán Pokorný

Komisař: Pavel Volejník

Názory po utkání

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Dnešní zápas nám napověděl, jak asi bude vypadat celá série. Hráli jsme doma, ale na výhru jsme se nadřeli opravdu hodně. Série bude prostě náročná, nic jednoduchého nás nečeká. Na začátku mi přišlo, že se na nás ta herní pauza projevila, že jsme byli nervózní. Souhra na hřišti nebyla taková, nedrželi jsme pospolu. Ale v průběhu střetnutí jsme se dali dohromady a začali hrát naši hru. Jenže Pardubice umí využívat svých předností, těží ze hry Rikiče, dnes se trefily také z dálky, takže se musíme na vše podívat a na některé věci si dát bacha.“

David Pekárek, křídelník BK KVIS Pardubice: „Zápas byl strašně vyrovnaný od začátku do konce. Na konci jsme vedli 72:75, ale dostali jsme takovou blbou trojku. Přesto jsme měli šanci na výhru, ale poslední útok jsme bohužel nedali. V prodloužení byl Děčín o něco šťastnější, ale je to teprve začátek série, takže hlavy nevěšíme. Dnes se ukázalo, že s Děčínem můžeme hrát a myslím si, že série bude velmi vyrovnaná.“