KomentářeNovinky

Základní část NBL: Kdo překvapil a kdo zklamal?

Základní část Kooperativa NBL je (téměř) minulostí a je jasné, jaké týmy si zahrají kterou část nadstavby. Naše redakce se ohlédla za výkony každého celku a rozebrala je tak říkajíc na součástky. Přinášíme vám pohled na šest mužstev v horní polovině tabulky. A kdo jsou vaši vítězové a poražení základní části NBL? Diskutujte na našem Facebooku!

1. ERA Basketball Nymburk (21-1)

Obhájce titulu zatím zažívá nepodařenou sezonu. V NBL sice podle očekávání kraluje s bilancí 21-1, ovšem konec v Lize Mistrů ještě před Vánocemi, to byla pro ambiciózní Středočechy velká rána. Jistě, někdo může neúspěch svalovat na marodku (rozehrávač Gibbs se zranil ještě v září, reprezentant Kříž se vrátil až před Vánoci). Jenže nelze se zbavit pocitu, že letos sledujeme nejslabší Nymburk za posledních 15 let. Ze zahraničních posil se s přimhouřením oka “povedl” pouze rozehrávač Ross, další borci jako Rivers (jenž si vytrucoval odchod) a Gak mají tak maximálně jen na NBL.

Palebná síla mistra se tak musela opírat o trio Palyza – Hruban – Harding. A to v Lize Mistrů v kombinaci s často propustnou defenzivou prostě nestačilo. Uvidíme, zda se Nymburku nyní podaří udržet Jerricka Hardinga. V kuloárech se totiž objevily zvěsti, že by si na jaře rád zahrál evropské poháry (není se čemu divit). Bez tohoto ostrostřelce by to Nymburk i v lize mohl mít v rozhodující fázi sezony těžké, říkali jsme si ještě mezi svátky. Ovšem, přišel leden, a hlavní nymburský vyzyvatel a kandidát na vyrovnané finále s mistrem – Opava – začal nabírat vodu…

2. BK Opava (15-7)

Slezané letos před sezonou přivedli podkošového obra Markussona, staronového guarda Kouřila a návrat po vleklém zranění kolena ohlásil i obávaný střelec Klečka. Z Opavy se tak stal jasný vyzyvatel Nymburku. Dva podzimní vzájemné duely daly expertům za pravdu: V září v Nymburce to ještě nevyšlo a Opava prohrála trojkou Riverse 89-91 v prodloužení. V odvetě se ale už radovala Czudkova družina poměrem 100-98. Co na tom, že mistrovi tehdy chyběl Benda s Hrubanem. Slezané nezanechali špatný dojem ani ve FIBA Europe Cupu, v němž sice s bilancí 1-5 vypadli v základní skupině, avšak až na dvojzápas s Permem byli Benfice a Den Boschi zcela vyrovnaným soupeřem.

Nymburk – Opava 91-89pp

Až do Vánoc Opavě vycházelo téměř vše, ale svátky utekly jako voda a přišla (jako obvykle) lednová krize. Ta byla letos umocněna onemocněním kormidelníka Petra Czudka, jenž skončil v nemocnici se zápalem plic. Je to už takový kolorit. Od působení Opavy v Lize Mistrů v sezoně 2018/19 si tým každoročně jakoby vybírá v lednu náhradní volno. A z bilance 14-3 to rázem bylo po porážkách v Ústí, Děčíně, Pardubicích a s Kolínem 14-7. Kromě kouče Czudka týmu chyběl i Slavík, Kouřil a podkošový bijec a velký hecíř Gniadek.

Asistent trenéra Vlček i celý tým byl pod dekou, která z něj mohla částečně spadnout po výhře v televizním derby nad Ostravou (80-68). Nutno dodat, že utkání mnoho krásy nepobralo. A kdo ví, co by se dělo, rozhodčí Vyklický necitlivě neovlivnil utkání půl minuty před koncem. Ostrava totiž i bez obou rozehrávačů a Filipa Šmída prohrávala pouze o čtyři body. Následně (po neodpískání evidentního faulu Opavy) ujely nervy jak kapitánu Bohačíkovi, tak i trenéru Jankovičovi a oba byli vyloučeni. Martin Gniadek poté záplavou šestek upravil na konečných +12. Opava tedy může trochu více v klidu vyhlížet nadstavbu A1 (a udržení druhé příčky) a návrat trenéra Czudka.

Tabulka základní části Kooperativa NBL po neúplném 22. kole

Zdroj: livesport.cz
Tabulka základní části Kooperativa NBL po neúplném 22. kole

3. Basket Brno (14-7*)

Brno naplňuje ambice svých majitelů a pokud zvládne dohrávku v Hradci, zakončí základní část s identickou bilancí jako Opava. Tým trenéra Růžičky také NBL velmi dobře reprezentuje v ENBL, v níž sice naposledy zapsal dvě porážky, ale s velmi kvalitními soupeři. Celkově mají Brňané v této lize bilanci 3-2. Zvláště utkání v polském Wloclawku (82-86), který vede polskou ligu, bylo vyvedené, k radosti Jihomoravanů chyběla pouze výhra.

Tým je velmi dobře poskládaný, rozestřílel se křídelník Madden a vede jej vynikající rozehrávačská dvojice Marko – Půlpán. Před nadstavbou navíc Brno posílilo na pozici pivota, kde už nyní má přetlak kvalitních borců (Puršl, Krakovič, Mickelson). Novou tváří je Kanaďan se srbskými kořeny Danilo Djuricic. Dvaadvacetiletý borec byl členem kanadských mládežnických výběrů a v roce 2017 získal s Kanadou U19 světové zlato (ve finále nad USA), přičemž zapisoval 10.4 bodů a 4.7 doskoků na zápas.

Brno by mělo potvrdit fazonu ze základní části a i v nadstavbové skupině A1 prohánět papírově silnější Opavu a Nymburk. Je ovšem otázkou, jak klub skloubí působení v NBL se zápasy v ENBL (co se týče zápasové a cestovní únavy hráčů). Na druhou stranu – kádr má Brno opravdu široký spolu s kvalitními mladíky Nečasem a Bálintem. Cílem Brna zůstává i medaile z Final4 Českého poháru, kam však ještě tým musí postoupit. V osmifinále na něj čeká už tuto středu v Ostravě, v případě postupu si Brno zahraje s Kolínem.

Brno se v ENBL utkalo například s týmem VTB ligy Krasnojarskem (83-88)

Foto: Basket Brno
Brno se v ENBL utkalo například s týmem VTB ligy Krasnojarskem (83-88)

BK Pardubice (13-9)

Beksa se na přelomu roku rozloučila s dlouholetým titulárním partnerem – společností JIP Východočeská a v lednu pak někteří její hráči prožili i onemocnění COVID-19. I tak si mohou na Dašické gratulovat k povedenému závěru základní části. Svěřenci trenéra Repeši totiž vyhráli čtyřikrát v řadě a prokousali se na průběžné čtvrté místo tabulky s bilancí 13-9. Na to, jak to s postavením Beksy vypadalo ještě pár dní po reprezentačním oknu (7-7), je čtvrté místo bezesporu pěkným výsledkem. Musíme ale jednou větou dodat, že Pardubice trápily po celou základní část zranění a onemocnění. Z devítičlenné rotace by se kromě Waltona se Švrdlíkem nenašel další hráč, který by odehrál celou základní část.

A protože Beksu tlačila bota na pozici centra, rozhodlo se vedení angažovat syna slavného otce – chorvatského dlouhána Antonia Vrankoviče. Do sestavy se začíná i čím dál víc zapracovávat dvacetiletý rozehrávač Matěj Burda, jenž se zaskvěl například v zápase s Opavou. Kouč Repeša tak může spoléhat na desetičlennou opěrnou rotaci, která po návratu Davida Pekárka rozdrtila Kolín 102-82. Beksa vedle slušné základní části v lize stihla postoupit i ze základní skupiny Alpe Adria Cupu (bilance 4-2), v jehož čtvrtfinále se utká se slovinskou Ilirijí Lublaň.

Pardubická lavička se raduje z koše proti Kolínu v zápase hraném v rámci povedené akce Hrajeme spolu za Pardubice VIII

Foto: Milan Kříček
Pardubická lavička se raduje z koše proti Kolínu v zápase hraném v rámci povedené akce Hrajeme spolu za Pardubice VIII

5. USK Praha (12-10)

Sovy jsme před sezonou pasovali v tabulce výrazně níž. V té době jsme však ještě nevěděli, zda a kolik utkání v dresu USK stráví reprezentant Tomáš Kyzlink. Nakonec se zdržel až do Vánoc a do těch chvil z toho resultovala pro Sovy výtečná ligová bilance 11-7. Ale v průběhu podzimu bylo pro Pražany ještě lépe, chvíli se ohřáli i na druhém místě a trvale okupovali pozici třetí. V lednu bez devatenáctibodového Kyzlinka nicméně zapsali tři porážky ze čtyř utkání, což je sesadilo více do středu tabulky. Pátá příčka pro mladý kádr s novým koučem Kingem je ale po základní části více než úspěšná.

Týmu z hlavních opor zůstali produktivní Američané West s Mangasem, k nimž se přidává Štěrba a po zranění navrátivší se Vyroubal. Tým s poměrně nízkými pivoty se snaží hrát velmi rychle a těží ze slušné trojkové produkce. Ta se ale v posledních utkáních zhoršila, což byl jeden z důvodů série porážek. Ta vyvrcholila domácí prohrou s Olomouckem (79-81), kde se však tým dokázal dostat z šestnáctibodového manka pět minut před koncem a málem ještě zvítězil.

Naopak tradiční slabina – trestné hody – je zapomenuta. 71% úspěšnost řadí v této USK doprostřed ligového pelotonu. Rozhodně stojí za zmínku, že jsou Pražané spolu s Brnem jejich nejčastěji házejícím týmem NBL (24 v průměru hází, 17 proměňuje). USK (pokud nepřivede nějakou posilu) bude především bojovat o vyhnutí se předkolu play off, což znamená udržet za sebou dva z dotírajících týmů – Kolín, Královští sokoli a Ústí.

Dejte si nejlepších osm prosincových akcí z palubovek NBL

6. BC Geosan Kolín (12-10)

Obhájce loňského bronzu Kolín střídal v základní části matné výkony s lepšími a vyneslo mu to v konečném účtování šesté místo. Nestálost výkonů dokládá i fakt, že kolínské šňůry výher či proher nebyly zatím delší, než tři utkání. Vedení klubu postupně rozvázalo smlouvu se všemi cizinci s výjimkou Slováků Lošonského, Petráše a Rožánka. Medvědi tak dohrávali základní část v úzké rotaci osmi hráčů. Jakub Petráš se nenápadně propracoval na pozici jednoho z nejlepších pivotů Kooperativa NBL a spolu s Adamem Čížem táhl Kolín.

Petráš v průměru pomáhal 13.7 body a 10 doskoky, což z něj dělá druhého nejlepšího doskakovače za opavským Markussonem a sedmého nejužitečnějšího hráče ligy (už. 20). Adam Číž je s užitečností 23.4 pro změnu čtvrtý v užitečnosti a druhý v přihrávkách (7.3), k nimž střílí i 20.7 bodů na zápas. Kolín by však měl zapracovat na rozšíření rotace (zejména na křídle) před rozhodující fází sezony.

Kolínské nečeká pouze nadstavba a vyřazovací boje. Už 2.2. se tým kouče Sodomy utká ve čtvrtfinále Českého poháru o vstupenku do Final4. Netřeba dodávat, že v poháru Medvědi obhajují stříbro. V lize se bude chtít celek z “pěkné roviny” utábořit nehůř na šesté příčce, což by se s klesající formou USK hypoteticky mohlo podařit. Zezadu však číhají Sokoli a Pandy, a tak boj o vyhnutí se předkolu bude v únoru a březnu nesmírně zajímavý.

Pokračování přineseme na webu zítra.