Rozhovory

BK Opava: „Určitě chceme hrát v evropských pohárech pravidelně – bez toho nemůžeme klub posouvat“

BK Opava bude rozhodně patřit k největším adeptem na finále KNBL. O jejich cílech a ambicích sme si popovídali s Kamilem Vajdou, ředitelem klubu. V redakci jim tipujeme druhé místo v lize, jak to vidíte vy?

Tým jste oproti loňsku posílili příchodem Kouřila, Dragouna a hlavně Markussona. Je cílem pro letošní sezonu NBL jednoznačně finále?

Cílem pro letošní sezonu je finále, chceme se stabilně usadit v evropských soutěžích a proto není jiná cesta než boje o ligový titul. Mattias zapadl do týmu skvěle a zatím se jeví jako přesně ta posila, kterou jsme hledali. Radovana i Rosťu známe a pro ně jsou evropské poháry rozhodně výzva a určitě i jedna z motivací, proč se do Opavy vraceli. Nesmíme ale zapomínat ani na Radima Klečku, který se vrací po roční pauze a i on je pro nás vlastně posilou a jsme samozřejmě rádi, že se mu v přípravě daří, protože i jeho kreativitu a dovednosti budeme potřebovat.

Dlhoročný tréner Opavy, Peter Czudek (Foto: Branislav Gúgľava)

Jak jste spokojen s účastí v Tipsport Federálním poháru, v němž jste získali trofej? Zaujala vás nová soutěž a byla pro tým z hlediska poměrně vysokých výher prospěšná?

V rámci přípravy pro nás byla rozhodně zajímavá myšlenka kumulace utkání do jednoho místa. Za mě docela škoda, že slovenské týmy jsou v úplně jiné fázi přípravy, my finišujeme, oni začínají, takže ne úplně porovnatelné, ale výsledky a vítězství samozřejmě bereme. To jestli nám vysoké výhry pomohly nebo ne se ukáže v Sofii, ale věřím, že máme natolik zkušený tým, abychom si byli schopni situaci vyhodnotit a nepřeceňovat některé věci. Určitě víme, co umíme, jak jsme schopni hrát, což ukázal turnaj v Polsku. Toho je třeba se držet a na tyto výkony navázat.

Tímový duch Opave rozhodne nechýba (Foto: Branislav Gúgľava)

Letos máte na opavské (nebo ligové) poměry nadstandardní kádr. Pokud by se vám nepovedlo postoupit do Ligy Mistrů, zahrajete si Fiba Europe Cup. Jsou evropské poháry (kvalitnějšího ražení, než AAC) prioritou klubu? S jakým cílem byste šli například do Fiba Europe Cupu?

Určitě chceme hrát v evropských pohárech pravidelně, protože jsme přesvědčeni, že bez toho nemůžeme klub posouvat. K tomu je ale také potřebné určitě finanční zázemí, o které se stále snažíme. Naše cíle v evropských soutěžích nejsou v tuto chvíli nijak konkrétní, uvidíme, na co náš kádr bude stačit, ale rozhodně jsme v jiné situaci, než jsme byli při naší premiérové účasti v BCL. Jiný je i formát soutěže, takže ať už to bude BCL nebo FE Cup, nechceme být jen do počtu. Skupinu BCL známe, ta je velmi těžká, ale všechny zápasy začínají 0:0. FE Cup sice možná nemá takový zvuk, přesto týmu jsou velmi kvalitní. Kádr však máme určitě zkušenější a hlavně širší, než v předchozích letech, takže jdeme výzvám vstříc.

Foto: Branislav Gúgľava