KomentářeNovinky

Pred štartom NBL: Predstavujeme BK JIP Pardubice

Pardubice boli v minulom roku považované za favorita na zisk medaile. Napokon z toho bola neúspešná sezóna, po ktorej si klub prešiel viacerými zmenami. Budú tieto posily stačiť na zisk vytúženej medaile?

Východočeši majú po minuloročnej sezóne čo napravovať. Tím vedený hviezdnym Tomášom Vyoralom skončil v lige už vo štvrťfinále, keď ho vyradil Kolín 3:0 na zápasy. V pohári síce siahali na bronz, no v boji o tretie miesto ich predčil Hradec Králové.

Boj o medaile na čele s Repešom

Vedeniu Beksy sa podaril husársky kúsok, z USK Prahy získali najlepšieho trénera uplynulej sezóny Dina Repešu. Okrem neho prišiel do klubu Šafarčík a objav minulej sezóny David Pekárek. Zo zahraničia tím doplnil Phil Henry, ktorý odohral minulý ročník v nórskom Tromsko Storm (22b, 7.4d) a v cyperskom Apollone Lamassol (19.8b, 5.6d). Slovenskí fanúšikovia si tohto tridsaťročného krídelníka môžu pamätať z kádra Spišskej Novej Vsi, za ktorý nastupoval v sezóne 2016/17. Zaujímavou posilou je na pozíciu 3 Dantez Walton, ktorý minulý rok nastupoval za fínsku Kataju, kde dosahoval priemery 11.4 bodu a 4.9 doskoku. Z klubu odišiel Škranc do Hradca Kráľové a pivot Jakub Merešš, ktorý zamieril do Spišskej Novej Vsi, ale napokon bude kvôli zraneniu v tejto sezóne pravdepodobne absentovať.

Keď k týmto posilám pripočítame spomínaného Vyorala, Švrdlíka, Svobodu, Potočka, Tkadleca a mladého Svojanovského, tak pred nami stojí kvalitný tím. Myslím si, že sa pardubickí fanúšikovia môžu tešiť na úspešnejšiu sezónu, ako minulý rok. Mužstvo je zložené dobre a navyše bude vedené talentovaným Repešom.

Tip Světa basketu na umiestnenie: 3. miesto

Zdroj: Lukáš Droppan

Kvalitná príprava

Beksa odštartovala sériu prípravných  zápasov proti poľským klubom s Gornikom Walbrzych (92:60), nasledovala zaujímavá konfrontácia s Wroclavom (64:77), Zielonou Gorou (98:100) a napokon zápas s Ostrow Wielkopolski (77:97). V uplynulých dvoch týždňoch sa Pardubice zúčastnili obnoveného federálneho pohára. V prvej fáze nastúpili v skupine A v Spišskej Novej Vsi. Prvý zápas dokázali poraziť Olomoucko 74:88, nasledoval súboj o postup do Final Four proti domácim rytierom, v ktorom nezvládli posledné minúty a prehrali 80:83.
O umiestnenie si zahrali v Leviciach, kde porazili domáci tím 86:78 a Svit 81:76. Pardubice napokon obsadili piate miesto, no nebyť absencií a hlavne nezvládnutej koncovky proti Spišskej Novej Vsi, mohol brať tím z východu Čiech kľudne medailu. Posledný zápas v príprave odohrala Beksa s Nymburkom, predviedli dobrý výkon a prehrali až v závere 91:84.

Zdroj: Lukáš Droppan

Povedali pre sezónou:

Dino Repeša: „Příprava proběhla dobře, měli jsme zajímavé soupeře, především velmi kvalitní týmy z Polska. Bohužel se nám nevyhnuly zdravotní problémy. Několik tréninků a zápasů museli vynechat Petr Šafarčík a Michal Svoboda, ale především je škoda, že se dlouhodobě zranil Prokop Slanina. Chtěl bych mu poděkovat za všechno, co pro Beksu udělal za předchozí dvě sezony. Mrzí mě, že pro nás nebude hrát dál, ale hlavně mu přeji, ať je co nejdříve zdravotně v pořádku. V této souvislosti bych rád poděkoval managementu, který velmi rychle zareagoval a přivedl Phila Henryho. Jedná se o hráče, jenž může hrát na pozicích 4 i 5, věřím, že pro nás bude přínosem.

V nové sezoně je naším týmovým cílem semifinále. Já osobně mám velkou motivaci ho dosáhnout, protože v minulé sezoně jsem s USK Praha prohrál pátý zápas čtvrtfinále. Působit budeme i v Alpe Adria Cupu, kde máme velice zajímavou skupinu s dobrým rakouským týmem z Welsu, chorvatskou Šibenkou, která má podobný mix zkušených a mladých hráčů jako my, a slovenskými Levicemi, s nimiž jsme nedávno odehráli hodně zajímavý duel. I já bych zmínil, že se na novou sezonu hodně těšíme a věříme, že na domácí palubovce budeme mít velkou podporu fanoušků. Povedal nový tréner Pardubíc pre bkpardubice.cz

Kamil Švrdlík: „Tým se poměrně dost obměnil a úkol nás, starších kluků, co jsme v Bekse delší čas, je pokusit se o to, aby se tu noví hráči cítili dobře. Můžu říct, že všichni výborně zapadli, i Phil Henry, který je tu teprve týden. Věřím, že hráči jsou tu kvalitní, ale náš největší úkol je, abychom společně udělali co nejlepší tým, který bude fungovat po celou sezonu. Nejen já, ale všichni kluci se těší na to, že konečně budeme hrát před fanoušky, jen doufám, že to vydrží. Musím přiznat, že v prázdných halách to člověka už tolik nebavilo… Na novou sezonu se těšíme a doufáme, že bude úspěšná, uděláme pro to maximum!“ Povedal pre bkpadubice.cz.

Zdroj: Lukáš Droppan