Komentáře

Před startem NBL: Představujeme ERA Basketball Nymburk

Nymburk v květnu získal svůj sedmnáctý titul a papírově nic nenasvědčuje tomu, že by jej někdo měl letos z trůnu sesadit. Kádr šampiona se však oproti loňsku dost změnil. Jak se povede v lize i evropských pohárech Nymburku pod trenérem Sekuličem?

Nymburk v květnu opustil hlavní trenér Oren Amiel, jenž vedl mužstvo od roku 2017 a v klubu působil devět let. Na jeho místo se posunul dosavadní asistent – Srb Aleksandar Sekulič, který nadto trénuje i reprezentaci Slovinska. S týmem má v Kooperativa NBL jasný cíl – obhájit titul a v Lize Mistrů dojít co nejdál.

Družstvo se Sekuličovi výrazně proměnilo. Ze zahraničních hráčů zůstal pouze střelec Jerrick Harding, naopak odešli Hayden Dalton, Omar Prewitt, Stephen Zimmerman a Retin Obasohan. Klub samozřejmě všechny posty nahradil, avšak bude nějakou dobu trvat, než se tým sehraje. Ostatně v přípravě byla slabá místa vidět v plné nahotě.

Oslabení kádru

Na rozehrávce bude operovat Steling Gibbs (jenž se ale v přípravném utkání s Krkou zranil a bude nějakou dobu chybět). Za Daltona přišel na “čtyřku” z Kaposváru střelec Demetre Rivers. Poslední zahraniční posila se “uvelebí” na centru, kde bude tvrdit muziku 211 centimetrů vysoký Australan Gorjok Gak. Posledním novým hráčem je shooting guard František Váňa z Olomoucka, který si vyzkouší poprvé v kariéře evropské poháry.

Na první pohled došlo k mírnému oslabení mistrovského kádru. Větší minutáž letos určitě dostane křídelník Lukáš Palyza, který může naplno dokázat, že na pohárovou Evropu má a může být oporou. Dobrou zprávou pro fanoušky však je, že zůstala česká osa v čele s velezkušeným pivotem Petrem Bendou. Dvanáctinásobný vítěz NBL prodloužil smlouvu o další rok a bude tak svou chytrostí, přehledem a výbornou střelbou bavit diváky. Hlavním lídrem samozřejmě zůstává Vojtěch Hruban.

Ostrostřelec Nymburku Vojtěch Hruban
Foto: David Šváb

Jak jsme zmínili výše, přípravné období bylo pro Nymburk výsledkově nepříliš povedené. Výhry (nad Krkou, Bamberkem) střídaly porážky (s Krkou, Bamberkem, Chemnitz). V generálce Nymburk ve středu udolal Pardubice 91-84, ale nebylo to pro něj nic jednoduchého. Až se ovšem všechny posily sehrají a vrátí se Gibbs, mohlo by se mistrovi začít dařit stabilněji. Jisté je, že v play off NBL nebude k poražení. I nadále platí, že Nymburk můžete porazit, ale ne porážet. Jaký výsledek udělají svěřenci trenéra Sekuliče v LM (základní skupina Igokea, PAOK a Galatasaray), to se ještě uvidí.

Tip Světa basketu na umístění: 1. místo

Sekulič: Musíme jít zápas od zápasu

V přípravných zápasech jste střídali výhry s porážkami. Jak jste spokojen s přípravným obdobím?

Přípravné zápasy nejsou o výsledku, ale o tom, aby se kluci sehráli a hráli jako TÝM. Samozřejmě, chceme vyhrát každý zápas, ale v přípravě jsou ty priority jinde. Musíme se ještě dostat do správné formy.

Na čem musíte nejvíce zapracovat před startem Ligy Mistrů?

Máme dost obměněný tým, noví kluci si musí zažít naše útočné i obranné systémy. Musíme se naučit hrát kolektivně a umět si v útoku vyhovět. Důležitá je obrana i útok, to je potřeba pochopit.

Jaký je váš osobní cíl v Lize Mistrů?

Po všechny ty roky, kdy jsem tu byl, jsme hráli výborný basketbal. Oren (Amiel) byl vynikající kouč. Dvakrát po sobě jsme v Lize Mistrů byli v nejlepší osmičce. My musíme jít letos po menších krocích. Prvním cílem je postup do TOP16. Musíme se ale soustředit na každý zápas – a jako první tu je Kooperativa NBL. Až pak na Ligu Mistrů, v níž začínáme s Galatasarayem.

Každý čeká, že v NBL obhájíte titul. Kdo je letos podle vás vašim největším soupeřem?

Ano, jsme favorit, což na nás trochu vytváří tlak. Samozřejmě ale musíme hrát jak nejlépe umíme a s tlakem se vypořádat. Cíl nemůže být menší, než titul. Je těžké říci, kdo bude největší protivník. Minulý rok hrála skvěle Opava, byla s námi ve finále. I letos mají skvělý kádr a ještě posílili. Velmi dobře vypadají taky Pardubice s novým trenérem Repešou. Hodně týmů má nové hráče a mohou zamíchat pořadím, tak jako loni Kolín, což málokdo čekal. Žádný zápas v NBL pro nás nebude lehký (vzhledem k programu), protože se na nás bude chtít každý vytáhnout.