Komentáře

Před startem NBL: Představujeme BC Geosan Kolín

Obhájce ligového bronzu BC Geosan Kolín nečeká jednoduchá sezona. Podaří se Medvědům správně zacelit díry po odchodech opor Skinnera, Wallace a Machače? Čtěte více v našem preview, na jehož konci nám na otázky odpověděl trenér a GM v jedné osobě Miroslav Sodoma.

Kolín loni všechny překvapil a bral dvě medaile. Ve Final8 Českého poháru ještě jeho stříbro (v rámci turnajového pavouka) nebylo až tak překvapivé. V dlouhé sezoně KNBL byl ale bronz Středočechů velkým úspěchem a překvapením. Většina expertů (včetně nás) totiž Medvědy tipovala mimo play off. Stačilo však kádr dobře doplnit Wallacem a dát hráčům potřebnou volnost (v podobě trojkopalby) a úspěch se dostavil. Nechybělo navíc mnoho a v semifinále play off Kolín vyřadil i Opavu.

Před letošní sezonou se však v Polabí na zdánlivě jasné obloze začaly objevovat první mraky. Menežmentu se nepovedlo udržet americké duu Skinner – Wallace a kariéru ukončil veterán a ligová legenda David Machač. Problém Kolína z našeho pohledu tkví hlavně v odchodu Leeho Skinnera (Karhu). Kolínu nebude chybět “jen” Skinnerových 16.8 bodů a 8.9. doskoků, ale zejména jeho práce v obraně, přehled na hřišti a atletičnost. Náhrada za člena ligové nejlepší pětky cizinců přišla v podobě zkušeného Slováka Pavola Lošonského z Hradce Králové. Do útoku to jistě není špatná volba, “Lošo” (loni 15 bodů a 6 doskoků) zastane pozici 4 i 5. Problém je ovšem v obraně, v níž nebyl v Královských sokolech zvyklý pracovat naplno a nejspíš “přes něj” například 30 bodů za zápas půjde.

Kapitán Kolína Adam Číž

Bez obrany to nepůjde

Za Devotne Wallace, který odešel do Rumunska, klub angažoval slovenského reprezentanta Róberta Rožánka, jenž byl minulý rok oporou Lučence. V přípravě se Rožánek jevil slušně, je ovšem také otázkou, zda dosahuje kvalit Wallace. Kolín kádr doplnil ještě na pozici tři, jíž v play off zastával z Olomoucka půjčený David Pekárek. Po mnoha letech na Folimance totiž do Polabí přestoupil bývalý kapitán USK Michal Mareš. V něm trenér Sodoma má nejen výborného střelce za tři body, ale zejména skvělého obránce.

Suma sumárum. Příprava naznačila, že Kolín může tlačit bota v obraně. Výhry střídaly porážky a až osmé místo v Tipsport Federálním poháru bylo pro Medvědy zklamáním. Dvě stobodové prohry na Slovensku (Lučenec, Levice) varovaly. Částečné zlepšení v defenzivě přinesly domácí duely o umístění s Prievidzou (84-71) a Olomouckem (67-66). Lídr Adam Číž bude mít spolu se svými spoluhráči co dělat, aby se do týmu vrátila lehkost. V každém případě, až start soutěže odhalí, jak na tom Středočeši doopravdy jsou.

Tip Svět basketu na umístění: 6. místo

Sodoma: Kádr ještě není uzavřen

Hovořili jsme spolu naposledy po zápase s Prievidzou, kdy jste nebyl spokojen s nasazením a obranou vašeho týmu. Uplynul témeř týden, tak se zeptám, podařilo se vám na těchto atributech zapracovat?

Já věřím, že ano, hráli jsme z plného tréninku a tak byla únava pochopitelná. Skutečnou pravdu uvidíme až v utkání. Hned to první, je asi největší test… 

Myslíte, že jste vzhledem k odchodům Wallace, Skinnera a konci kariéry Machače adekvátně posílili trojicí Rožánek, Mareš a Lošonský? Co například nově příchozí hráči mají ve svém repertoáru oproti zmíněné trojici loňských opor?

Loňskou nejúspěšnější sezónu v klubové historii bude určitě těžké obhájit. Nahradit tyto hráče nebude lehké a je to největší výzvou v nadcházející sezóně. Každý z nich přinášel do týmu něco jiného a to nejen po sportovní stránce. Nově přicházející mají  svou kvalitu, my jsme si je vybrali a chtěli, ale určitě bude nějakou dobu trvat, než se všichni spolu sehrají. A konkrétně ke každému z nich, Rožánek – přináší rychlost, Mareš a Lošonský jsou zkušenými hráči, kteří patřili ve svých předchozích týmech k oporám na svých pozicích a já věřím, že se stanou oporami i u nás. Zároveň bych chtěl všem našim příznivcům říci, že kádr není  uzavřen, ještě hledáme jednoho hráče a snad se nám ho povede přivést v nejbližší době.

Trenér a manažer v jedné osobě Miroslav Sodoma při time-outu v loňské sezoně
Foto: BC Geosan Kolín
Trenér a manažer v jedné osobě Miroslav Sodoma při time-outu v loňské sezoně
Foto: BC Geosan Kolín

Obhajoba bude těžká

Ligu startujete v derby s Nymburkem, jemuž se v přípravě s obměněným kádrem taky příliš nedařilo. Co bude na mistra platit?

Možná se jim v přípravě nedařilo dle představ, ale jejich síla je na Českou ligu v této chvíli téměř nedosažitelná. A co na ně bude platit? To se před utkáním neříká, pokud chceme uspět, musíme dát více bodů než oni. (smích)

Svět basketu vás tipuje na 6. místo. Co tomu říkáte a jaké máte cíle v KNBL a v Českém poháru, kde obhajujete bronzu, resp. stříbro?

Loni nás tipovali na 11. místo a dopadlo to jinak. Dle toho bychom měli být letos při stejné odchylce chyby první. (smích) Ale vážně, samozřejmě chceme navázat na úspěch z loňska, což není a nebude vůbec lehké. Všechny týmy posílily a chtějí uspět, to samé však platí i o nás. Našim dlouhodobým cílem je hrát vždy play – off z co nejlepšího místa, to platí i letos. A můj tip na naše umístění je 5.místo.