Federální pohár

Číž vystřelil Kolínu osmé místo

Rozehrávač Adam Číž trojkou v poslední minutě rozhodl o kolínské výhře 67-66 nad Olomouckem. Středočeši tedy berou v Tipsport Federálním poháru konečné osmé místo a potvrdili roli favorita ve skupině o 8. – 11. příčku.

Kolín začal zápas o konečné osmé místo v Tipsport Federálním poháru laxně v obraně, z čehož resultovalo úvodní vedení Olomoucka 12-2. Medvědi se i přes nepřesnosti v útoku postupně z manka dostali a snížili na 13-16 po osmi minutách hry. Hanáci využívali dobré formy Carpentera s Vučkovičem a po první čtvrtině byli ve vedení 21-13.

Rychlý a ofenzivní basketbal musel bavit kolínské publikum i ve druhé desetiminutovce. Hosté si udržovali mírné vedení a to i když pohrdli několika šestkami a dostali při nájezdech tři bloky. Olomoucko ale postupem času zintenzivnilo obranu a Kolín začal mít v postupném útoku problémy. Po třech minutách bez bodu Kolína rozjásal halu trojkou Filip Novotný a o minutu později přidal další jiří Jelínek, čímž Kolín přirazil na 29-30. Pivot Petráš navíc čtyřmi body v řadě poslal Středočechy v poločase do vedení 33-32.

Kde Kolín skončil, tam začal i po změně stran. I když se příliš střelecky nedařilo lídrovi Čížovi, dokázal svou aktivitou strhnout spoluhráče a v polovině třetí části domácí vedli 47-40. Velký part hrál s 8 body v této části hry křídelník Kolína Michal Mareš, jenž zvyšoval na začátku 28. minuty na 53-45. Na druhé straně se pomalu rozehrával Demajeo Wiggins, který držel Hanáky na dostřel (55-48 po třech čtvrtinách).

Wiggins s Feštrem zlobili Kolín poslední desetiminutovce, dvakrát dotáhli Olomoucko na dostřel tří bodů a osmdesát sekund před koncem normální hrací doby dokonce hosté vyrovnali na 64-64. Drama rozhodl nakonec kolínský playmaker Adam Číž trojkou. Hostující rozehrávač Carpenter svůj nájezd neproměnil, takže se Kolín nejtěsněji radoval 67-66.

Řekli po zápase:

Adam Číž (rozehrávač BC Geosan Kolín): “Zápas rozhodla naše vůle. Nám to dnes vůbec nešlo v útoku, stříleli jsme s hrozně nízkým procentem. Chtěli jsme ale hodně vyhrát. Dosud ta naše příprava nebyla nic moc, takže jsme to museli ubojovat. Obrana dneska fajn, dostali jsme jen 66 bodů, což je progres oproti dvou stovkám na Slovensku minulý víkend. V obraně jsme něco změnili, rozebírali jsme to a jsme rádi, že to přineslo výhru.”

Filip Halada (křídlo BK Redstone Olomoucko): “Trochu jsme v určitých pasážích vypustili tu naši agresivní hru. Dopadlo to o jeden bod v náš neprospěch a to je vždy těžké hodnotit. Kolín je obhájce bronzu z loňské NBL a je to kvalitní tým. My jsme nový tým s novým trenérem a musíme se do příště držet agresivní obrany po celý zápas. Druhý poločas dneška ukázal, že můžeme hrát s kýmkoli. Musíme ale hrát s velkou energií – jedině tak budeme vyhrávat.”

BC Geosan Kolín – BK Redstone Olomoucko 67:66 (13:21, 20:11, 22:16, 12:18)

Nejlepší střelci: Číž 17, Lošonský 13 (10d), Jelínek 10 (9d), Mareš 10 – Wiggins 17 (8d), Carpenter 12 (6d), Vučkovič 12 (10d)

Doskoky: 45 – 41
Trojky: 9/38 – 4/16
TH: 12/16 – 6/13
Ztráty: 15 – 15
Fauly: 18 – 17