Federální pohár

Pardubice v Leviciach stopercentné

Pardubice nastúpili v Leviciach na svoj druhý zápas v rámci skupiny o 5.-7. miesto Tipsport federálneho pohára. Proti nim stál nevyspytateľný Svit, ktorý si účasť v bojoch o 5.-7. miesto vybojoval minulý týždeň výbornou otočkou proti Interu. Napriek zbytočnému vylúčeniu Waltona sme videli kvalitný zápas, ktorý nám priniesol napínavú koncovku.

Prvé minúty sa niesli v znamení viacerých nepresností, ktorých výsledkom bolo skóre 7:7 po piatich odohratých minútach. V úvode zápasu bola cítiť únava českého tímu, ktorý mal v nohách včerajší duel s Levicami.  Podtatranci skvelo bránili, vďaka čomu zvíťazili v prvej štvrtine 20:15.

Svit si v druhej desaťminutovke vypracoval 7 bodové vedenie, o ktoré však veľmi rýchlo prišiel tromi stratami v rade a po Pekárkovej trojke bol stav 26:22. Tréner Ištvánik bol nútený využiť oddychový čas. Jeho tím to nakoplo a po šnúre 9:0 sa ujali vedenia 31:26. Zápas poznačila situácia za stavu 31:29, keď bol po druhej technickej vylúčený rozohrávač Svitu Walton. Od toho momentu prebrali iniciatívu Pardubice, ktoré otočili stav stretnutia a do druhého polčasu sa išlo za stavu 38:35 pre tím z KNBL. V drese Svitu predvádzalo dobrý útočný výkon trio Mokráň, Avramovič, Kinard, ktorí dali zhodne po 8 bodov. Naopak v obrane predvádzal vyčnieval Walker, keď si v prvom polčase pripísal štyri bloky. V drese Pardubíc nastrieľalo duo Šafarčík&Henry 24 bodov.

Bojovný Svit siahal na víťazstvo

Tretia štvrtina ukázala, aký je Walton pre Svit nenahraditeľný. Bez neho to bol na palubovke úplne iný tím a od úvodu 3/4 strácal. V polovici tretej desaťminútovky už vyhrávali Pardubice 52:43. Podtatranci sa nevzdávali, vďaka trestným hodom Avramoviča znížili na 57:53. Napokon sa do poslednej štvrtiny išlo za stavu 59:53.  V drese Svitu predvádzal, rovnako ako v prvom polčase, dobrý výkon Jakub Mokráň. Slovenský krídelník mal po tridsiatich minútach na konte 14 bodov, 4 doskoky a navyše dobre bránil.

Iskra začala štvrtú štvrtinu aktívnejšie a nebyť viacerých chýb a nepremenených trestných hodov, tak mohlo byť už v úvode vyrovnané. Český tím sa dlho nevedel presadiť a svoj prvý kôš dal až po takmer troch minútach. Svit to využil a v polovici štvrtiny svietil na tabuli stav 68:68, čo viedlo trénera Repešu k využitiu oddychového času. Nasledovala pasáž, kedy si ani jeden z tímov nedokázal vytvoriť väčší náskok. Napokon boli v závere šťastnejší Pardubičania, ktorí definitívne zlomili odpor Podtatrancov košom Vyorala minútu pred koncom. Svit môžu mrzieť nepremenené trestné hody (16/31), najmä v závere duelu mali veľa príležitostí zápas otočiť, no mizéria na čiare trestných hodov ich o to pripravila. Vďaka tomuto víťazstvu sa Pardubice umiestnili v Tipsport federálnom pohári na konečnom piatom mieste.

BK JIP Pardubice 81:76 BK Iskra Svit

Body Pardubice: Šafarčík 21, Henry 18, Vyoral 15, Pekárek 12, Švrdlík 6 (11d), Walton 5, Janu 4

Body Svit: Mokráň 14, Avramovič 14, Kinard 14 (13d), Monček 9, Walker 8 (6 bl), Holloman 7, Turza 5, Walton 3 Harabin 2

Povedali po zápase:

Jakub Mokráň (Svit): Myslím si, že sme odohrali jeden z našich najlepších zápasov v príprave. Bohužiaľ AJ. Walton to nezvládol psychicky, dostal dve technické a v zápase nám chýbal. Minuli sme strašne veľa šestiek, ale nevadí ideme ďalej, zajtra skúsime vyhrať.

Petr Šafarčík (Pardubice): Tento zápas nehodnotím dobre, začali sme vlažne, presne tomu sme sa chceli vyvarovať. Basketbal vás za takýto štart potrestá, trápili sme sa celý zápas, dostali sme to, čo sme si zaslúžili a trápili sme sa až dokonca. Našťastie sme to vyhrali ale ten výkon nebol taký, aký chceme predvádzať v sezóne.