Federální pohárNovinky

Ostrava dotahovala, Slavia však vedení udržela

Slávisté si zkraje druhé čtvrtiny vytvořili náskok, o nějž málem přišli, nicméně právě oni po těsné výhře 87-73 vyzvou Děčín v zápase o 9. místo.

Ostravané přijeli do Děčína bez nemocného hlavního trenéra Cholevy, a tak jejich šiky vedl asistent Jankovič. Po vcelku vyrovnané úvodní periodě (24-19 pro Slavii) převzali postupně Pražané otěže utkání. Slávisté zlepšili obranu a v útoku trestali každé zaváhání soupeře. Šnůrou 15-2 odskočili do vedení 39-21 po 15 minutách. Formu ze zápasu s Pardubicemi přenesl i proti Ostravě rozehrávač Martin Kheil. Tento mladý borec měl touto dobou na svém kontě už 12 bodů při trojkách 4/5. Slavia se trefovala téměř o 20 procentních bodů lépe, než Ostrava a proto v poločase zaslouženě vedla 47-34.

Po změně stran přidala Ostrava na intenzitě v obraně a po chybách sešívaných se Severomoravanům povedlo zakončit osm lehčích bodů z brejků. Snížení na 44-51 rozlítilo trenéra Slavie Beneše, jenž na konci 24. minut od plic vynadal svým svěřencům při time-outu. Po něm se Slavia vzepjala a po šesti bodech Radka Pumprly a trojce Páleníka znovu odskočila do pohodlného vedení 60-44. Vstup do poslední desetiminutovky mohl být po Proškově trojce ještě poměrně otevřený (55-67).

Slavii začal postupně docházet dech a Nová Huť po dvou trojkách přitáhla už na 67-71 pět a půl minuty před koncem. S trojkami Ostravy se roztrhl pytel a Radukič čtyři minuty před koncem snižoval už na 74-75. Slávistický rozehrávač Dworsky však pěti body uklidnil svůj tým a ten v nervózní koncovce výhru uhájil. Ostrava minula 9 z 15 šestek a ke střelcům Radukičovi s Morganem (společně 46 bodů) se nikdo další nepřidal.

Beneš: Jsme mladý tým, hrajeme ve vlnách

Pavel Beneš (trenér Slavie): ”Postupem času nám díky úzké rotaci docházely síly. Jsme navíc mladý tým a hrajeme ve vlnách. Měli jsme to trochu jako Poláci se Slovinci, kteří vedli pomalu o 25, prohrávali o 5 a nakonec vyhráli o 3. Mysleli jsme si, že vedení o 17 bodů je dostačující, ale opak byl pravdou. Když jsme dostali pár trojek v řadě, spadlo nám sebevědomí. Tak to ale v mladém týmu je. Musíme se snažit mít méně výkyvů, na té konzistentnosti hry musíme zapracovat. Za stavu 75-74 nám trochu pomohlo, že Štěpán Svoboda nedal ani jednu šestku, pak se trefil Dworsky a nějak jsme to dotáhli k vítězství. S Děčínem zítra nesmíme mít takové výpadky, zkušený tým jako Válečníci to budou trestat.”

Saša Jankovič (trenér Ostravy): “Měli jsme dobré i zlé chvilky, ale bohužel, měli jsme těch zlých více. Doufám, že už se nebude opakovat druhá čtvrtina, v níž se nenašel v útoku ani jeden hráč, který by to potáhl. Za druhý poločas ale klobouk dolů, že jsme se dokázali vrátit z minus 21. Na zítra proti Hradci: Kluci musí pochopit, že musí bojovat a to od první do poslední sekundy zápasu. Každý z nich hraje o místo v sestavě.”

Saša Jankovič a Filip Šmíd

Petr Bohačík (pivot Ostravy): ”Určitě se utkání lámalo na začátku druhé čtvrtiny po té jejich šňůře. Pak jsme se po přestávce zlepšili, stáhli jsme ztrátu a začali se po té dlouhé cestě do Děčína konečně cítit dobře. Jsem rád, že jsme z toho ještě udělali zápas, škoda ale, že nevyšel ten obrat. Do zítřka musíme zregenerovat a mentálně se lépe připravit.”

Slavia Praha – NH Ostrava 87:83 (24:19, 23:15, 20:21, 20:28)

Body: Dworsky 21 (6d), Jelínek 14 (11d), R. Pumprla 14, Kheil 12, Brunner 8 (7d), P. Pumprla 7, Páleník 6, Rožánek 5 – Morgan 25 (12d), Radukič 21, Svoboda 8, Bohačík 7 (7d), Dedek 6, Prošek 5 (6d), Majerčák 4, Milligan 4, Šmíd 3

Doskoky: 41 – 38

Dvojky: 18/31 – 18/38

Trojky: 10/24 – 14/38

TH: 21/28 – 5/16

Asistence: 16 – 19

Ztráty: 19 – 16