Komentáře

Před startem NBL: Představujeme NH Ostrava

Do startu Kooperativa NBL zbývá šest dní a my začínáme s tradičním kolečkem představování týmů. Jak první pro vás máme celek NH Ostrava, který je mnohými pasován jako hlavní kandidát na baráž. Vzepře tým mladého kouče Adama Cholevy prognózám?

Ostravský tým doznal přes léto mnoha změn a ta hlavní se udála na trenérském postu. Po Peterovi Bálintovi, jenž odešel do Svitav, převzal tým jeho dosavadní asistent Adam Choleva. Pokračovatel slavného trenérského rodu Cholevů se navíc v 26 letech stal nejmladším koučem v NBL. Jeho asistentem je legenda Niké SBL a vítěz slovenské ligy i poháru – Saša Jankovič. Sedmatřicetiletý chorvatský křídelník (naposledy loni působil v Handlové) se v létě rozhodl ukončit svou bohatou kariéru a začít s dráhou trenéra. Uvidíme, jak tento trenérský tandem bude Ostravě šlapat.

V Ostravě se také celkem proměnil kádr. Z pilířů uplynulé sezony odešli například Radek Pumprla nebo Justus Alleyn. Pozitivem pro fanoušky je setrvání zkušených borců – kapitána Petra Bohačíka a křídla Filipa Šmída. Návrat po dlouhém zranění hlásí také rozehrávač Martin Nábělek a pak už tu máme nové tváře. Kooperativa NBL okusí po šesti letech bývalý rozehrávač Nového Jičína nebo Kolína Emmanuel Ubilla, jenž si naposledy zahrál ve druhé maďarské lize. Zkušený 35letý Američan by se měl o rozehrávku podělit právě s Nábělkem. Zpět ze Slavie (a předtím Basketbalu Olomouc) je také Jiří Dedek, jenž může kromě pozice jedna hrát i na dvojce.

Na křídle tu máme Devina Johnsona a Issaca Vanna, kteří by měli s domácími mladíky (Havlíkem, Lukáčem, nebo Svobodou) vytvořit ten správný mix energie a střelecké potence. V Ostravě letos také zkvalitnili podkošovou sestavu: K Petru Bohačíkovi a neustále se zlepšujícímu Dominiku Heinzlovi přibyl Aleksandar Radukič. Bosenský pivot v minulosti zářil ve slovenské lize v dresu Handlové a Interu a i v přípravě patřil k oporám.

Příprava (a zejména její finální fáze) se Nové Huti celkem vydařila. Cenné je pro Ostravu zejména prvenství na Memoriálu Karla Vilíma ve Zlíně, kde se Nové Huti podařilo rozdrtit kandidáta na medaili v rakouské lize Klosterneuborg o 27 bodů, domácí Zlín a porazit také Handlovou 90-76. Ještě v nekompletní sestavě mužstvo zvítězilo nad Olomouckem o dva body, ovšem pro změnu prohrálo na palubovce Královských sokolů (93-98) a Opavy (80-84).

Ostrava nabízí zajímavý mix mládí a zkušenosti a zvláště doma bude nebezpečná každému kromě Nymburku a Opavy. Tabulka Kooperativa NBL bude od pátého místa dolů velmi vyrovnaná, takže Nová Huť by si mohla zahrát o play off. Ostrava má totiž nejširší kádr za poslední roky. Za předpokladu, že svěřenci kouče Cholevy precizně bránit, budou se jim vyhýbat zranění a přivezou pár výher z venku, můžou se jich vyřazovací boje týkat.

Nový trenér NH Ostrava Adam Choleva
Foto: NH Ostrava

Choleva: Musíme umět přivézt výhry z výjezdů!

Za necelý týden začíná nová sezona. Co Ti ukázala vaše příprava? Na čem musíte ještě zapracovat?

Příprava byla rozdelena do takovych dvou fází: polovinu jsme hráli bez zahraničních posil s českou sestavou. Zde nám trenérům dělalo radost nasazení, urputnost a rychlý přechod do protiútoku. Zároveň jsme se ale potýkali s chybami na obou polovinách hřistě a časté ztráty po nepřesnostech nás srážely, což je v téhle fázi pochopitelné. Ta druhá fáze již s cizinci poodkryla náš útočný potenciál a schopnost vyhovět si v útoku a zároveň zkušenost příchozích hráčů.

Los NBL k vám nebyl příliš přívětivý. V prvních dvou kolech jedete do Děčína a do Ústí, pak doma hostíte Pardubice a jedete do Nymburku. S čím by jsi byl po čtyřech kolech spokojený?

Los je jaký je, pokud chceme pomýšlet na dobré umístění v téhle sezone, tak musíme umět přivézt výhry i z výjezdů. Takže proč by to nemohlo být hned v úvodních kolech? Ale jsme si vědomi síly těchto družstev a také jakou mají podporu ve svém domovském stánku, čili nás nečekají vůbec lehká utkání! Důležité a rozhodující faktory pro nás budou naše nasazení,   koncentrovanost a obrana.

Kdo z mladých hráčů tě v přípravě nejvíce (příjemně) překvapil?

Nechtěl bych konkretizovat, ale dobrou zprávou pro nás je, že se každý z naší mladší rotace dokázal prosadit a nebál se brát zodpovědost na sebe. Toto je náš trenérský úkol do sezóny, aby si hráči byli vědomí svých rolí a nehráli ve strachu.

Tip na umístění: 10. místo