KomentářeNovinky

Ústí touží po první medaili, Brno chce složit reparát

V sérii o bronz v Kooperativa NBL se utkají na dva vítězné duely týmy Brna a Ústí nad Labem. Jihomoravané by se rádi rehabilitovali za neúspěšnou loňskou sérii s Kolínem. Sluneta Ústí jakožto nejpříjemnější překvapení letoška však nemá o nic menší apetit. Svět basketu si pro vás připravil preview, díky němuž budete v detailním obraze.

Sluneta vstupuje do zápasů o bronz s vědomím, že s Brnem v letošní sezoně čtyřikrát padla. Play off je ovšem jiná soutěž a oba protagonisté to dobře ví. Po skalpu Kolína (4-1 na zápasy), Ústí podle očekávání podlehlo v semifinále Nymburku 0-4. Kromě posledního utkání však Pandy dokázaly vždy aspoň poločas držet s mistrem krok (byť výsledky o 23, 28, 25 a 38 bodů vypadají jednoznačně).

Nymburk ukázal Brnu cestu: Jakub Tůma i jeho spoluhráči nedali Lambovi Autreymu ani centimetr palubovky zadarmo a křídelník se trápil. Autrey často zakončoval z velmi těžkých pozic a výsledkem byla semifinálová střelba z pole 11/34 a ”jen” 8 bodů na zápas. Pro zajímavost – s Medvědy Američan střílel téměř 18 bodů na zápas. Podobně se do hry nedostal ani pivot a třetí muž Kooperativa faktoru – Delvon Johnson (1.5 bodů a 2.3 doskoků za 24 minut v zápase). Od obou borců bude kouč Šotnar potřebovat daleko větší příspěvky.

Na umění Lamba Autreyho bude Sluneta hodně spoléhat

Dobrou zprávou pro Severočechy je naopak rotace více hráčů (Karlovský, Haiblík, Wiessner), takže opory v čele s Autreym a Svejcarem mohly pošetřit trochu sil na klíčovou sérii. Dalším pozitivem je vzrůstající forma Delana Spencera a Kaleba Josepha, na jejichž bedrech stála v semifinále bodová produkce Ústí. Vzhledem ke zranění Viktora Půlpána navíc Sluneta nebude mít o tolik užší rotaci hráčů. V každém případě – karty jsou rozdány jasně – Pecka a spol. musí jednou zvítězit v Brně. Jedině tak Ústí nad Labem zažije svit bronzu.

Brno potřebuje ligovou medaili

Před minulou sezonou vstoupili do Basketu Brno izraelští spolumajitelé a nechybělo mnoho a ambiciózní celek proměnil svou snahu v medaili. Svěřenci trenéra Růžičky se nakonec museli sklonit před kolínskou partou. Letos po čtvrtém místu v Českém poháru, dokázal tým kolem kapitána Krakoviče potěšit fanoušky na mezinárodním poli v ENBL třetím místem. Na obou zmíněných akcích dohrávali Brňané oslabeni (o Mickelsona resp. o Maddena). V Lounech tedy medaile ještě nevyšla, ve Vratislavi v rámci ENBL proti Tartu (80-76) už ano. V duelech o bronz budou mít v prvním (a třetím) klání výhodu domácího kolbiště, což může do jisté míry kompenzovat ztrátu Půlpána a Maddena.

Tým za amerického střelce našel více než zdatnou náhradu v Oleksandru Mišulovi, jenž zatím pomáhá 14 body a téměř 4 asistencemi na utkání. Trenér Růžička už navíc bude mít k dispozici i power forwarda Jakuba Nečase, který několik zápasů play off vynechal. Rotace Brna čítá 10-11 hráčů a hodně se čeká i od dalšího teenagera Richarda Bálinta. Mládežnický reprezentant si v play off místy počínal jako starý mazák (9.7 bodů a 3.5 asistencí) a platný pro tým byl jak v útoku, tak i v obraně (1.2 zisků). Nechybělo mnoho a Brno doma zvládlo čtvrté semifinále proti Opavě a do Slezska mohlo jet za stavu 2-2. To jsou však kdyby, Opava Brno přehrála v semifinále 4-1 hlavně díky útočnému doskoku a více silám.

Takhle Brno zlomilo v sedmém čtvrtfinále odpor Pardubic

Brno na Slunetu umí zahrát, čtyři triumfy (byť tři těsné) jsou toho důkazem. Trenér Růžička dokáže připravit výbornou taktiku a hra Brna není Slunetě příliš po chuti. Od posledního vzájemného utkání však Severočeši zkvalitnili obranu a pokud se dokáží Brnu vyrovnat na doskoku (v průměru 41-37 pro Brno), uvidíme třízápasovou sérii. Vzhledem ke zkušenostem Jihomoravanů a jejich kouče však tipujeme na zisk bronzu Brno.

Růžička: Podpora fanoušků je skvělá

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Čeká nás závěrečná série letošní sezóny. Souboje proti ústecké Slunetě jsou pro nás vyvrcholením celoročního snažení. Cílem klubu bylo v KNBL překonat loňské čtvrté místo. Všichni si uvědomujeme, že nám bude čelit celek, který prožívá nejúspěšnější sezónu jejich klubové historie. My však máme své cíle a uděláme maximum k jejich naplnění. Těšíme se na sérii a věřím, že nám již ve čtvrtek přijdou lidé dodat energii. Jejich podpora po celou sezónu, a zvláště v play off , je skvělá a my se lidem budeme chtít odvděčit ziskem ligové medaile.“

Dalibor Fait (power forward Sluneta Ústí): I přesto, že Brnu vypadli dva hráči (Půlpán a Madden), má tým takovou vnitřní sílu, že se může každý zápas chytit někdo jiný. A takový Kuba Krakovič jako kapitán dokáže tým vyburcovat k takovým výkonům, že jsou schopní bez těch opor hrát i s Opavou vyrovnaně, ne-li vítězně. Vzájemné zápasy byly většinou o detailech, nebo se stalo, že jsme propadli v první půlce a druhou jsme museli dotahovat. Pokud se vyvarujeme zbytečných chyb, můžeme s nimi hrát i vyhrát. Nevidím v tom problém, půjde jen o to se soustředit a nevypustit ani vteřinu.

Bilance v letošní sezoně: Brno 4-0

Klíčový match-up: Puršl vs. Johnson

Tip na výsledek série: Brno 2-1