KomentářeNovinky

SF č. 2: Vezme Sluneta Nymburku aspoň zápas?

Dnes začíná i druhá semifinálová série Kooperativa NBL. Favorit je v ní zcela jasný – ERA Basketball Nymburk. Sluneta Ústí namlsaná postupem přes Kolín však nechce prodat kůži lacino. Bude se americký kvintet spolu s Ladislavem Peckou radovat aspoň z jednoho skolení mistra?

Nymburk musí získat titul v NBL, aby napravil zatím výrazně podprůměrnou sezonu. Svěřenci trenéra Sekuliče nepostoupili ze základní skupiny Ligy Mistrů a trofej v Českému poháru jim senzačně ”vyfoukla” Opava. V Polabí se všichni těší na finálovou vendetu, k tomu však musí Nymburk přemoci v semifinále Ústí nad Labem. Obhájci trofeje se pro play off vyprázdnila marodka a Nymburk přehrál Děčín 4-0 na zápasy. Válečníci však v obou duelech v Nymburku kousali a mistr se zejména v druhém utkání velmi zapotil a otáčel až v závěrečném dějství na 91-84.

Mužstvo Nymburku se opíralo o MVP základní části Jerricka Hardinga, jemuž zdatně sekundovali rozehrávač Ross a Vojtěch Hruban. Reprezentační kapitán se do formy zahříval pomalu, ale v zápasech v Děčíně už patřil mezi nejlepší střelce. Nymburk čeká se Slunetou jiná série, nežli s Děčínem. Zatímco Válečníci praktikovali svou typicky tvrdou hru, s Ústím by zápasy měly být více o basketbale. Středočeši mají 11 vyrovnaných hráčů a šířkou rotace by měli semifinále zvládnout.

Semifinále bude i soubojem druhého a třetího muže Kooperativa faktoru – Johnsona s Gakem

Sluneta cílí na bronz

Ústečtí basketbalisté premiérově postoupili do druhého kola play off a ve městě vládne medailová atmosféra. Ve Slunetě však zůstávají realisty: Nymburk se dá porazit ovšem nikoli porážet. Jsem si jistý, že Severočeši v sérii nechají všechno, ale na druhou stranu budou s postupujícím časem směřovat pohledy k souboji o bronz (ať už s Opavou, nebo s Brnem). Tým kouče Šotnara je postavený na pěti Američanech, které doplňuje Ladislav Pecka, jakožto podkošový lídr. Další hráči (Fait, Karlovský, Haiblik) mají spíš menší role.

Ve čtvrtfinále Sluneta překvapila experty, bookmakery i hráče Kolína skvělou obranou, jež týmu vynesla jednoznačný postup v pěti zápasech. Pozoruhodná byla u týmu s pěti Američany právě defenziva: Sluneta inkasovala v průměru jen 72,5 bodů na zápas, což bude jistě atribut, jímž by chtěla přibrzdit i Nymburk. Pokud se však ústečtí hráči soustředili na obranu Adama Číže, v případě Nymburku budou muset zastavit kvartet Harding, Ross, Palyza a Hruban, kteří tvoří hlavní palebnou sílu Nymburku. Co se týká vzájemných zápasů, tak letos se Ústí proti mistrovi podařilo odehrát jeden poměrně vyrovnaný (78-92) na domácí palubovce. Kouč Šotnar bude v útoku spoléhat vedle Pecky hlavně na Lamba Autreyho či Delvona Johnsona. Jakýkoli jiný výsledek série, než 4-0 pro Nymburk, bude nicméně velkým překvapením.

Delvon Johnson zvedl diváky ze sedadel

Cesta do semifinále: Nymburk 4-0 s Děčínem – Sluneta 4-1 s Kolínem

Vzájemné zápasy: Nymburk 4-0

Klíčový match-up: Harding vs. Autrey

Tip na postup: Nymburk 4-0

Šotnar: Chceme udělat sérii zajímavější

Jan Šotnar (trénér Slunenta Ústí nad Labem): „Čeká nás semifinále s Nymburkem, na které se všichni již těšíme. Jsme dobře připraveni a chceme udělat sérii zajímavější, než se na první pohled zdá. Po postupu ze čtvrtfinále jsme pořád v dobrém rozpoložení, a to budeme chtít přenést i na palubovku Nymburka.“

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je to semifinále a oba týmy budou chtít postoupit do finále. Začíná se za stavu 0:0  musíme být připraveni, že soupeř nám to nedá zadarmo. Musíme hrát náš basketbal, těžit z našich předností. Soupeř má pět cizinců, z nichž čtyři hrají v základní pětce, většinou spoléhají jen na sedm hráčů a hru mají založenou na schopnostech Lamba Autreyho, který rozjíždí akce. Ale není to jen o Autreym. Pecka také odehrál skvělé čtvrtfinále a hraje dobře celou sezonu. Také Johnson je nebezpečný pod košem. Ústí hraje jiný typ basketbalu než hrál Děčín, musíme s tím počítat a být připraveni. Ne náhodou si poradili s Kolínem.“