Kolín po skolení mistra neuspěl na půdě stříbrných medailistů

Hráči Kolína o uplynulém víkendu po skvěle zvládnuté thrillerové koncovce, kterou rozhodla trojka „medvědího generála“ Adama Číže v samém závěru, porazili v domácí aréně úřadujícího ligového šampiona Opavu. K dalšímu utkání vyrazili na sever Čech, kde pro změnu vyzvali loňského vicemistra a vítěze poháru z Děčína.

Zpoždění v koloně nemělo na start Medvědů žádný vliv

Začátek utkání byl o několik minut opožděn z důvodu zdržení kolínského týmu v koloně při cestě na zápas. Od úvodního hvizdu to ovšem byli právě hosté, kteří tahali za delší konec provazu. Jejich ofenzivu táhl především Adam Číž a vpředu držela Polabany primárně trojková produkce. Po úvodním kvartálu byli hosté vpředu o tři body – 21:24, ovšem ve druhé periodě začali otěže zápasu přebírat do svých rukou Tomáš Pomikálek a spol.

Válečníci svého soka „rdousili“ především z rychlých kontrů, které bezpečně trestali. A když navíc na konci 14. minuty prohnal síťkou trojku reprezentační křídelník Matěj Svoboda, vybral si kolínský kormidelník za stavu 36:28 druhý oddechový čas v krátkém sledu. Jeho ovečkám se sice poté povedlo skóre srovnat, ovšem závěr poločasu patřil domácím, kteří do kabin odcházeli spokojenější za stavu 44:40.

Pohledné utkání zlomil Děčín na svou stranu definitivně ve druhé půli

Na startu druhého poločasu se ani jednomu z týmů nepovedlo odskočit na větší bodový rozdíl, ovšem v mírném vedení se stále drželi svěřenci kouče Grepla. A nesrazilo je ani zranění kapitána Tomáše Pomikálka, jenž po nezaviněném podkošovém střetu odkulhal v 27. minutě s bolestivou grimasou kvůli zranění pravého kotníku.

Absence lídra týmu jako by jeho kumpány naopak ještě víc semkla a ti svého soupeře, na němž navíc byla čím dál patrnější únava z náročného programu, začali jasně přehrávat. Po střechu našlapaná Maroldovka si užívala pohledné akce svých miláčků, kteří své vedení před závěrečnou periodou vyšponovali na deset punktů – 63:53.

V závěrečném kvartálu řádné hrací doby již Kolínští nenašli na domácí žádnou protizbraň, ti naopak i nadále bavili své tifosi briskními akcemi a rychlým basketem. Z toho nakonec rezonovalo devatenáctibodové vítězství Válečníků nad Medvědy, díky němuž se Děčínští docvakli na svého soka v tabulce. Oba dnešní soupeři mají na šestém, respektive sedmém místě bilanci pěti výher a stejného počtu porážek.

BK ARMEX Děčín – BC GEOSAN Kolín 89:70 (21:24, 44:40, 63:53)

Body: Matěj Svoboda 29 (trojky 6/3; dvojky 15/9), Kroutil 13, Pomikálek 12, Walton 11 (+ 11 asistencí – double-double), Carter 10 (+ 8 zisků), Šturanović 7 (+ 8 doskoků a 6 získaných faulů), Slowiak 7, Mach 0 (6 doskoků – všechny útočné) – Filip Novotný (1999) 14, Halada 11 (+ 8 doskoků), Goga 11 (+ 5 asistencí), Smith 10, Stegbauer 7, Petráš 6 (+ 7 doskoků – 4 útočné), Číž 6 (+ 5 asistencí), Redparth 3, Novák 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 48/25 – 33/14; Střelba 3 body 26/9 – 31/12; TH 15/12 – 12/6; Doskoky 43:40 (útočné 15:13); Asistence 21:18; Ztráty 8:18; Fauly 16:16; Body z brejků 26:9; Počet diváků: 1180.

Rozhodčí: Petr Blahout, Jan Jeřáb, Lukáš Ulrych

Komisař: Roman Šikner

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Pro nás těžký zápas, který jsme chtěli zvládnout. Kolín v první čtvrtce ukázal to, co ho zdobí a čeho jsme se nejvíce obávali, tedy trojková střelba. My jsme v obraně tak nějak pozičně byli, ale soupeř proměnil z osmi pokusů hned šest. První čtvrtinu jsme tedy prohráli, pak jsme si ale řekli, že musíme jít do obrany s mnohem větší intenzitou na hráče s míčem. To se nám povedlo a to byl vlastně hlavní důvod toho, proč jsme utkání zvládli. Naší mantrou je, že když budeme dobře bránit, můžeme hrát s kýmkoliv. Když ale soupeři necháme prostor, můžeme pro změnu s kýmkoliv prohrát.”

Predrag Benaček, lodivod BC GEOSAN Kolín: „Dnes rozhodlo to, že jsme Děčínu nechali hodně útočných doskoků. Také jsme vyrobili dvacet ztrát a z toho jsme dostali kolem čtyřiceti bodů. Ve druhém poločase hrál Děčín výborně, převálcoval nás a zaslouženě vyhrál. Naše zdržení v koloně nemělo vliv, rozhodovalo se ve druhém poločase. Ale možná nás to ovlivnilo v nekoncentrovanosti v první čtvrtině.”

Další výsledky 10. kola Kooperativa NBL

Sršni Photomate Písek – SLUNETA Ústí nad Labem 78:87 (Skalička a Martin Svoboda po 19, Filip Novotný (2000) 16 – Rowan 28, Autrey 14, Nichols 13)

SK Slavia Praha – USK Praha 90:94 po prodloužení (Varner 23, Tavares 20, Pumprla 17 – Samoura 26, M. Johnson 25, Švec 16)