KomentářeNovinky

ZVVZ USK Praha přezimuje v Eurolize na třetí příčce. Zaútočí v novém roce na prvenství?

Českou klubovou scénu v letošní sezoně nejprestižnější ženské soutěže starého kontinentu opět reprezentuje tým z hlavního města a zatím si vede znamenitě. Letošní kalendářní rok zakončily svěřenkyně Natálie Hejkové jasnou výhrou na hřišti italské Boloni.

Svou zápasovou bilanci si tak vylepšily na 5 výher oproti dvěma porážkám a v tabulce skupiny A jim patří třetí příčka (stejný poměr vítězství a proher má i druhé Fenerbahce). První jsou polské Polkowice, které zatím poznaly hořkost porážky pouze jednou a spolu s tureckou ekipou jsou také jedinými přemožitelkami českého výběru.

Na Pražanky se v letošní sezoně zatím doslova jako včely na med lepí různá zranění a nemoci. Řadu utkání tak Tereza Vyoralová a spol. hrály ve velmi okleštěné a improvizované sestavě. Nasnadě je tedy otázka, jak by jejich bilance vypadala v „plné polní“.

Pokud budou Pražanky kompletní, mají velkou šanci svou skupinu ovládnout a nakonec i vylepšit loňskou smolnou čtvrtou příčku v Eurolize.

Teja Oblak na čáře trestného hodu v utkání proti Szekszardu
Foto: Luděk Šipla

Výsledky Pražanek v letošní Eurolize v kostce

ZVVZ USK Praha – KSC Szekszard 82:71
Valencia BC – ZVVZ USK Praha 76:83
Tango Bourges – ZVVZ USK Praha 70:73
ZVVZ USK Praha – BC Polkowice 80:83
Fenerbahce Istanbul – ZVVZ USK Praha 82:72 po prodloužení
ZVVZ USK Praha – Olympiacos S.F.P. 95:63
Virtus Segafredo Boloňa – ZVVZ USK Praha 61:85

Změny v kádru v průběhu sezony

Zmiňovaná zranění a nemoci vedly také k průvanu v kádru. Z důvodu dlouhodobého zranění nizozemské pivotky Emese Hof posílila v polovině října pražský klub 191 vysoká americká podkošová hráčka Merritt Hempe, jež přišla ze španělské Zaragozy. Její angažmá na Letné ovšem nemělo dlouhého trvání a již na konci listopadu odešla do tureckého týmu Nesibe Aydin, jenž v letošním ročníku válí v EuroCupu.

Na konci listopadu se pak vedení klubu povedlo přivést třicetiletou Britku s kořeny sahajícími až do Nigérie, Temi Fágbénlé. Tato hráčka se v minulosti účastnila například i OH v Londýně v roce 2012 a doteď je součástí britského reprezentačního výběru.

Tato křídelní hráčka měří 193 centimetrů a do klubu z metropole hlavního města přišla z turecké Cukorovy Mersin.

Barbora Wrzesiński vede svůj tým v ligovém utkání proti BLK Slavia Praha
Foto: Pavel Tajovský

Dominance v Chance ŽBL pokračuje i letos

Neotřesitelná je i v letošním ročníku pozice pražského celku v tuzemské nejvyšší soutěži. Z devíti dosud odehraných střetnutí nepoznal tým okolo kapitánky Oblakové ani jednou porážku a kraloval i v posledním střetnutí, kdy ve šlágru 12. kola setnul Žabiny Brno 106:63 (střelkyně USK: Fágbénlé 26, Jones 23, Thomas 14, Conde 13, Sklenářová 11, Vyoralová 10, Voráčková 7, Halátková 2).

Ligové tabulce tedy Pražanky bez ztráty kytičky jasně kralují a neohroženě míří za 17. titulem v samostatné lize (a třináctým v řadě…).

Foto: Luděk Šipla