KomentářeNovinky

Statističtí lídři Kooperativa NBL

Statistika nuda je… V písničce z pohádky Princové jsou na draka tato legendární věta zazněla, ale my se jí dnes řídit nebudeme. Přinášíme vám souhrn nejzajímavějších a nejsledovanějších individuálních statistik hráčů nejvyšší mužské soutěže.

Kdo je nejlépe střílejícím, doskakujícím nebo asistujícím mužem letošní sezony? Kdo nejvíc baví diváky v Kooperativa Faktoru a kdo v jednom utkání prohnal síťkou nejvíc dvojkových či trojkových pokusů? Tyto a mnoho dalších zajímavých údajů se dozvíte na následujících řádcích.

PS: Do výčtu již není zařazen kanadský point guard Marek Klassen, jehož odchod z klubu včera oznámilo nymburské vedení.

Nejlepší a nejúspěšnější střelci

Top snajprem Kooperativa NBL je shooting guard Shawn Pipes JR z USK Praha, jenž v průměru střílí 20,7 bodu na zápas. V závěsu za ním jsou jeho perimetroví sokové Malik Morgan z NH Ostrava (19,3) a lídr ústecké Slunety Spencer Svejcar (18,6).

V úspěšnosti střelby za tři body okupují první dvě místa Američané z Ústí nad Labem. První je nedávná akvizice Maishe Dailey (úspěšnost 62,5%) následovaný Khrisem Martinem (49,1) a ostravským point guardem Matejem Majerčákem (45,9).

Dvoubodovou střelbu letos nejlépe napiloval nymburský podkošový obr Nate Watson (úspěšnost 73,4%). V jeho závěsu se drží ústecký centr Delvon Johnson (70,8) a podkošový klubový parťák z Nymburka Martin Kříž (70).

Shawn Pipes JR z USK Praha útočí na koš přes ostravského Filipa Šmída
Foto: USK Praha

Top doskakovači a asistenti

Pod oběma koši se nejusilovněji bije ostravský pivot Sukhmail Mathon, jenž do klubu přišel až v průběhu ročníku a průměrně zaknihuje 10,9 doskoku na zápas. V jeho stínu se zatím drží Delvon Johnson (9,8) a kolínský pořízek Jakub Petráš (9,7).

Nejlepšími distributory finálních přihrávek jsou děčínský tahoun Anthony Walton (7) následovaný opavským ex-reprezentačním dirigentem Jakubem Šiřinou (6,8) a rozehrávačem ústeckých Pand Tonym Hicksem (6).

Kooperativa Faktor

Fanouškovsky oblíbený a sledovaný Kooperativa Faktor který měří atraktivitu hry jednotlivých borců, má svého lídra v Delvonu Johnsonovi (6,1), jenž si drží značný odstup od Natea Watsona (4,6) i Tonyho Hickse (4,5).

Mimochodem, celkový „faktorový“ vítěz obdrží rovných 100 tisíc Kč a celkové prize money byly pro letošní sezonu navýšeny na 200 tisíc.

Ústecký Delvon Johnson brání Gerela Simmonse z Nymburka
Foto: ERA Basketball Nymburk

Dechberoucí individuální výkony

Nejvíc bodů v jednom utkání nasázel v letošním ligovém ročníku ústecký snajpr Khris Martin (38 bodů) a stejný hráč si také drží prvenství v žebříčku ratingu užitečnosti (41). Nejvíc asistencí zapsal Jakub Šiřina (14) a Sukhmail Mathon si doskákal pro nejvyšší počet míčů (20).

Nejvíc svých protihráčů dokázal zblokovat slávistický centr Dontae Bruner (4). Číslovka patnáct zdobí Válečníka Anthonyho Waltona – přesně tolikrát v jednom mači dokázal prohnat míč obroučkou z čáry trestného hodu.

Zpoza trojkového oblouku se jako bourák s nejpřesnější muškou ukázal Malik Morgan (7 trojek v jednom špílu). Dvoubodové pokusy jsou doménou nedávné posily Hradce Králové Lamba Autreyho, jenž jich dokázal v jediném utkání nasbírat hned třináct.

Ostravský Sukhmail Mathon akrobaticky zakončuje v utkání proti Brnu
Foto: Ondřej Krutiš/NH Ostrava

Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín