KomentářeNovinky

Představujeme týmy Kooperativa NBL: USK Praha

V novém ročníku tuzemské nejvyšší basketbalové soutěže se znovu můžeme těšit hned na dva klubové zástupce z hlavního města. Kromě Slavie se tradičně fanouškům představí USK Praha. Tým z Folimanky letos vstupuje již do 70. ročníku v nejvyšší soutěži a v rámci oslav již klub představil nové logo. Povede se ve výroční sezoně Sovám dosáhnout i na větší úspěch?

Postup do play-off a „mučení“ Nymburka

V loňské sezoně Pražané po vypjatém konci základní části nakonec spadli do skupiny A2, kde chytli neskutečnou fazonu a tu si přenesli do předkola play-off. V něm ve dvou zápasech vyřadili Kolín a brousili si zuby i na multišampiony z Nymburka. Ondřej Sehnal a spol. se sice natrápili, ale nakonec v interesantní čtvrtfinálové sérii vysokoškoláky porazili poměrem 4-2 na zápasy.

Pohárová pouť pro Sovy skončila v osmifinále, kdy podlehli Hradci Králové na jeho kurtu 80:95.

Noví američtí tahouni i trenér

Jednoznačnými lídry Pražanů loni byli perimetroví bombarďáci Shawn Pipes a Michael Okauru. Tento produktivní tandem by letos měli nahradit americký guard Matt Johnson a Riley Grigsby, jenž může zahrát na více postech, což je pro mladý výběr víc než vítaná pomoc.

Výborné práce italského kouče Francesca Tabelliniho si všimli v Nymburku, kam vedou jeho další profesní kroky. Na lavičku Sov místo něj usedne francouzský kormidelník Frank Kuhn. I pro něj jde o velkou výzvu, jelikož si odbyde premiéru v roli hlavního kouče.

„Z mého pohledu jsou týmy, jako je USK Praha, které se pyšní rozvojem mladých místních talentů, jedním z důvodů, proč se českému basketbalu dařilo v mezinárodní konkurenci. V průběhu let jsem se vždy zabýval rozvojem mladých hráčů a pro někoho, jako jsem já, je požehnáním stát se součástí soupisky s tak mladým a talentovaným jádrem. Mým cílem bude pomoci jim růst a rozvíjet se, což by mělo být v souladu s mým stylem hry soustředěným na vysokou intenzitu na obou stranách hřiště,“ řekl po svém příchodu Kuhn.

Nové reprezentační zkušenosti v létě posbírali například David Böhm a Ondřej Švec (loni vyhlášený nejlepším ligovým hráčem do 20 let) v A-týmu lvů. Patrick Samoura, František Fuxa, Marek Vyroubal a Dalibor Vlk pomohli českému výběru dokonce k zisku historických zlatých medailí na letošní univerziádě! K tomu navíc Matěj Šafařík v reprezentaci do 20 let (společně s Ondřejem Švecem) výraznou měrou přispěli k postupu do Divize A.

Mladící mohou využít získané ostruhy

Právě zkušenosti z reprezentačních výběrů i loňské sezony Kooperativa NBL mohou mladí hráči Sov zužitkovat v letošní sezoně a být černým koněm soutěže. Zdobit by je měla především rychlá hra a samotným trenérem zmíněná vysoká intenzita na obou stranách hřiště – je samozřejmě otázkou, zda střeleckou formu chytí obě americká esa a k nim se ve větší míře přidají další borci.

Naopak mladé výběry občas provázejí výkonnostní výkyvy. Pokud se jim Pražané dokážou vyhnout nebo je co nejvíc eliminují, mohou (nejen) v boji o A1 výrazněji promluvit.

Sestava: Matt Johnson, Riley Grigsby, Marcel Bátovský, Mikuláš Kramosil, Patrick Samoura, Matěj Šafařík, Ondřej Švec, David Böhm, Tomáš Palas, David Látal, Adam Kopřiva, Dalibor Vlk, Matouš Brunner, František Fuxa, Marek Vyroubal, Filip Petružela, Matyáš Ježek

Tip na umístění po základní části: 7. místo

Foto: USK Praha