KomentářeNovinky

Před sezónou: O slovo se hlásí také 1. liga (2. část)

Už tento pátek se rozhoří boje ve druhé nejvyšší soutěži mužů. Po delší době 1. liga uvidí souboje Královských sokolů, kteří do ní spadli po neúspěšné baráži o KNBL. Nováčky soutěže ve skupině západ jsou Sokol Pražský a Wolves Radotín. Podívejme se nejprve na favority skupiny západ, kde po dlouhém čase chybí Sršni Písek.

Několik let platilo, že skupina západ je silnější. Týmy jako Písek, Jindřichův Hradec, Litoměřice hrály prim a pravidelně pronikaly do semifinále či finále play off 1. ligy. Letos bude situace poněkud odlišná. Jindřichův Hradec, jenž se stále netají ambicemi na návrat do KNBL, prožil loni po sestupu z nejvyšší soutěže hořkou sezonu. Klub postupně opustil hned kvartet opor v čele s guardem Welschem a Lions poté vypadli už v prvním kole play off s Litoměřicemi 1-3 na zápasy.

Lions pro letošní sezonu posílili o tři zajímavá jména: Z Děčína (resp. Brna) přišel na jih Čech vicemistr KNBL Tomáš Jansa. Z Královských sokolů (resp. Nymburku) pak dvojice Filip Kábrt – Vladimír Vondra. Horší zprávou pro jihočeské fandy je odchod litevského ostrostřelce Rokase Jocyse. Lions v přípravě změřili síly se Slunetou, Kolínem a Interem Bratislava, přičemž s českými soupeři inkasovali debakl. Svěřenci kouče Červenky by měli letos (i při poměrně úzké opěrné rotaci) útočit na první místo na západě.

Co na to Litoměřice?

Slavoj loni splnil cíl v podobě postupu do druhého kola play off. Severočeši se v semifinále museli sklonit před Brnem U23, avšak pro v úzké rotaci hrající celek bylo toto umístění pěkné. V Litoměřicích hraje už pár let prim dvojice ústeckých “pendlů”. Jan Karlovský dokazuje, že patří k nejlepším pivotům 1. ligy. Loni svému týmu přispíval 22 body a 8 doskoky na zápas. Druhým do party je power forward Johan Haiblík. Kádr Slavoje pro tuto sezonu doznal změn, letos neuvidíme bývalou děčínskou legendu Roberta Landu a také Jana Dvořáčka. Kvůli věku za Slavoj už nebude nastupovat ani ústecký Jan Maděra. Litoměřice si tak z Děčína vypůjčují Lukáše Rozsypala a Tadeáše Slowiaka. Spolu se zkušenými Gruntem a Šotnarem, by se Litoměřice měly pohybovat na čele tabulky.

Vyrovnaný střed tabulky

V horní polovině tabulky skupiny západ by se i letos mohlo pohybovat Polabí a Plzeň, klidný střed tabulky poté může patřit Liberci a béčku USK Praha. Polabí přišlo o Filipa Kábrta, ale pokud týmu budou pomáhat Dávid Novák s Františkem Rylichem z nymburského A týmu, budou Středočeši opět nebezpeční pro každého. V zápasech Polabí uvidíme tradičně rychlou přechodovou fázi a zápasy budou obsahovat velké množství bodů.

Plzeňská Lokomotiva vyměnila trenéra. Erika Eismana, který se po šesti letech rozloučil s pozicí hlavního kouče, nahradil u kormidla dlouholetý hráč Lokomotivy Jaroslav Lejsek. Jádro týmu (David, Jirák, Aušprunk a Honomichl) zůstalo pospolu, takže Lokomotiva může směle útočit na pozice v TOP3.

Liberci jakožto nováčkovi 1. ligy loni těsně unikla skupina o 7. až 10. místo. Severočeši ale předváděli dobrý basketbal a v play out se již ve druhém kole definitivně zachránili. I Liberci se vesměs povedlo udržet hlavní opory v čele s Příhonským, Olejníkem a Kořínkem, avšak týmu už nemůže pomoci na střídavý start Filip Novotný z Kolína. Druhá sezona bývá pro nováčky ještě těžší, než ta první, takže bude zajímavé sledovat, jak se Rysi vypořádají s oslabením a zda se jich nebude týkat boj o záchranu.

Lavička Liberce v dobré náladě

U béčka USK bude sezona o tom, zda kouč Jachan bude mít občas k dispozici hráče z A týmu. Jedná se především o Františka Fuxu, Dalibora Vlka a další. V minulosti často bývalo zvykem, že mladé Sovy mívaly horší první polovinu základní části. Avšak na tu druhou (zejména doma) pomáhali hráči z “áčka”, takže se Sov téměř nikdy netýkala skupina play out.

Dva Sokolové

Levharti Chomutov letos nemohou počítat s posilami z Děčína (vyjma Petra Macháče). Tým okolo největší hvězdy Nestora Boyka čekají nejspíš i letos záchranářské starosti. Na domácím kolbišti by Levharti něco vyhrát mohli, horší to ale bude venku. Nováček Wolves Radotín má prvotní cíl záchranu v 1. lize. K tomu mu má dopomoci úspěšný kádr, který postoupil ze druhé ligy v čele s kapitánem Randuškou. Los k Pražanům nebyl zrovna shovívavý, protože v prvních třech kolech narazí na Lions, Litoměřice a Polabí.

Letos 1. liga uvidí unikátní derby dvou Sokolů – tedy klubů SP Basket a Sokola Pražského – a to hned v prvním kole. Oba celky dělí kromě odlišné soupisky jen to, že každý je jiným subjektem kvůli účetnictví. Oba týmy hrají doma v hale na Sokole Pražském v Žitné ulici. Někteří hráči z loni prvoligového SP Basketu navíc loni pomáhali Sokolu Pražskému ve 2. lize (Staniszewski, Šop, Jurman aj.). Výše uvedené není pro zainteresované příliš obtížné pochopit, vždyť drtivá většina hráčů obou týmů prošla mládežnickým programem Sokola Pražského.