Novinky

1. liga: Olomouc slaví, Jurka hrdinou

Radek Jurka prodloužil svou vítěznou trojkou s klaksonem ve Zlíně neporazitelnost Basketbalu Olomouc. A jelikož na západě Jindřichův Hradec zdolal doma Písek, zůstává Olomouc jediným neporaženým týmem 1. ligy.

Jurka prokázal opravdu velké sebevědomí, neboť do té doby se mu v utkání příliš nedařilo (minul v něm 10 ze 12 střel z pole). Po přihrávce Tůmy dokázal trefit trojku z devíti metrů přes obránce a odmítl tak prodloužení. Svěřenci trenéra Michala Pekárka zvládli duel proti Zlínu i bez dvojice Dedek – Sehnal. Oporami byli tentokrát Šmerda (26b+6d) a Štěpán (14b+16d).

Velmi dobře ubráněn byl tentokrát písecký ostrostřelec Petr Šlechta, jenž pomohl Sršňům jen 13 body proti Jindřichovu Hradci. Křídelník se zkušenostmi z mládežnických reprezentací minul hned 12 střel z pole z 15. Přestože lavička Písku předčila tu domácí a hosté byli lepší i v bodech z brejků (16-43), v postupném útoku zcela kralovali domácí. Jindřichův Hradec trefoval s 51% úspěšností z pole, nastřílel 13 trojek a navíc doskočil 52 balonů. Na výhře Jindřichova Hradce nezměnila nic aktivita mladého křídelníka Sýkory (21b+9a), zatímco domácí táhla zahraniční dvojice Arrington (22b+10d) – McLaughlin (17b+9d).

Tabulka skupiny západ 1. ligy mužů
Zdroj: ČBF

Kromě vysokých triumfů Litoměřic, Plzně či Polabí není bez zajímavosti další vydřená výhra béčka USK Praha na palubovce Sokola Pražského (65:71). To jako obvykle táhl Marek Vyroubal, jenž 10 ze svých 25 bodů proti Sokolu Pražskému zaznamenal v posledních čtyřech minutách duelu. I sovy se opíraly o skvělý doskok (37-52) a obranu.

Nový Jičín u dna

Zatímco Olomouc na východě válí, opačné starosti mají hráči Nového Jičína. Ti prohráli pošesté v sezoně, tentokrát na půdě nováčka Basket Opava 2010. Rozhodující únik předvedli Slezané v první polovině závěrečného dějství, v níž utáhli šrouby v obraně a nepovolili Novému Jičínu ani bod ze hry. Šnůru 14-1 řídili střelečtí lídři Cvek (27b+14d, užitečnost 43 a výkon kola) s Dihelem (23b).

Opava tak přeskočila svěřence Davida Hájka na předposledním místě tabulky. Fanoušci bývalého několikanásobného medailisty NBL v posledních týdnech tedy nezažívají příliš radostné chvíle. Možná jediným pozitivem i přes porážku je návrat po zranění odchovance Adama Cholevy.

Vzhůru se dere i béčko Pardubic, které bez větších potíží porazilo Snakes 98:72 a také SA Komfort Brno. Tým kolem Romana Zachrly využil absencí opavského béčka (Bukovjan a Vlček) a po slabší druhé čtvrtině vyhrál druhý poločas o 28 bodů a celkově 95:71.

V závěrečném duelu skupiny východ uhájili domácí palubovku mladí Orli. Sedmičlenný výběr Vysočiny jim ale dělal velké problémy a definitivní pojistku na orlí výhru přidal až minutu před koncem trojkující Adam Klepač (96:89).