Kyzlink ve střeleckém módu a tandem Veselý – Satoranský opět v plné polní

Týden uplynul rychleji než řeka v mnoha tuzemských tocích a my pro vás opět máme shrnutí, jak si vedli čeští a slovenští hráči v zahraničních soutěžích. Řada z nich se znovu blýskla a pomohla svému týmu k vítězství, jindy to bohužel tak slavné nebylo. Na následujících řádcích posuďte sami, jak se komu vedlo…

Vítězný Palyza a Krajčovič v play-off módu

V britské nejvyšší soutěži si v pátek tým Caledonia Gladiators otevřel střelnici na kurtu Leicester Reiders, kde zvítězil 115:90. K upevnění třetího místa v tabulce pomohl vítězům deseti body i křídelník Lukáš Palyza. Ten odehrál více než 24 minut a síťkou prohnal oba své trojkové pokusy.

Barvy litevského týmu Šauliai hájí slovenský borec Tomáš Pavelka. Jeho ekipa v uplynulém týdnu postoupila do semifinále poháru ENBL, když zvládla i odvetu s britským týmem Bristol Flyers. Po výhře na soupeřově kolbišti 84:76 zvítězila v odvetě před vlastními fans 90:79. 217 vysoký Slovák k výhře přispěl čtyřmi body a šesti doskoky za 14 minut.

V litevské nejvyšší soutěži naopak jeho tým pohořel a doma nestačil 69:92 na Žalgiris Kaunas. Slovenský habán byl druhým top skórerem svého celku, když zaknihoval 12 bodů za šestnáct minut na kurtu; síťkou navíc prohnal všech pět svých dvoubodových pokusů.

Padesátiprocentní úspěšnost v posledním týdnu drží německý Ulm, jehož lavičce šéfuje slovenský lodivod Anton Gavel. Před týdnem v dohrávce 24. kola prohrál jeho tým na kurtu tabulkového souseda Vechty 81:86. O tomto víkendu si naopak Ulm spravil chuť, když ve své hale zdolal Wurzburg 87:79 a v tabulce se mu tak o kousíček přiblížil.

Ve druhé německé lize zvítězil Giessen nad Münsterem 98:94. Slovenský point guard Šimon Krajčovič k výhře domácích pomohl šestnácti pointy a byl třetím nejlepším střelcem svého výběru.

Jan Veselý z Barcelony smečuje v ligovém zápase proti Badaloně

Produktivní duo Veselý – Satoranský si drží konstantní výkonnost

Španělská Murcia v minulém týdnu zapsala dvě těsné porážky. Nejprve ve vyřazovací fázi Ligy mistrů nestačila na izraelský Hapoel Holon, jemuž v bodově dietním špílu podlehla 60:64. Reprezentační křídelník David Jelínek naskočil v tomto klání na čtyři minuty, ovšem do střelecké listiny se nezapsal. V souboji tabulkových sousedů v lize pak Murcia prohrála ve Valencii 82:83; Jelínek zůstal v utkání pouze na lavičce.

Nabitý program tří utkání v jediném týdnu znovu absolvovala Barcelona s reprezentačním tandemem Jan Veselý – Tomáš Satoranský ve svém středu. V Eurolize výběr kouče Rogera Grimaua dvakrát narazil. Na hřišti tureckého Fenerbahce Istanbul Katalánci prohráli 74:88. Tomáš Satoranský za 26 odehraných minut nasázel 9 bodů a přihodil 5 doskoků, jeho parťák Jan Veselý pak na konto svého týmu přispěl čtyřmi punkty a stejným počtem doskoků za 19 minut.

O dva dny později Barca v euroligovém klání padla v hale Panathinaikosu Atény 81:89. Veselý v tomto utkání zapsal 13 bodů za 25 minut, Satoranský pouze o bod méně necelých 28 minut; k tomu navíc přidal ještě 6 asistencí a 5 doskoků.

Náladu si Barcelona spravila ve španělské lize, kdy si z Badalony odvezla vítězství 93:75 a oba Češi byli znovu hodně vidět. Kluk z Folimanky za necelých 18 minut nasázel 15 bodů, ostravský odchovanec za šestnáct minut obohatil konto Barcy jedenácti body.

V dresu poražené Badalony byl nejlepším střelcem slovenský snajpr Vladimír Brodziansky. Devětadvacetiletý 211 vysoký plejer vysázel za téměř 25 minut 18 bodů, k nimž přihodil ještě devět doskočených míčů; zpoza trojkového oblouku prohnal síťkou tři z pěti svých pokusů.

Ocampo nad síly Bálinta a výborná Kyzlinkova produktivita

Ve druhé španělské lize o víkendu zvítězil tým Tizona Burgos vedený reprezentačním koučem Diegem Ocampem nad Alicante, jehož barvy hájí Richard Bálint, patnáctibodovým rozdílem 90:75. Ex-brněnský křídelník v dresu poražených naskočil na 18 minut, během kterých zapsal pět punktů. Domácí kouč tentokrát v sestavě postrádal ex-Sovu Davida Böhma.

V sestavě druholigového japonského Aomori o víkendu scházel Patrik Auda a jeho absence byla víc než citelná, jelikož jeho tým v domácím prostředí dvakrát prohrál se svým tabulkovým sousedem Yamagatou Wyverns. První utkání skončilo 78:96 a druhé pak 70:80.

V polské lize výrazně pomohl Anwilu Wloclawek k vítězství atletický křídelník Tomáš Kyzlink. K výhře 95:67 na hřišti týmu Dziki Warszawa potáhl svou ekipu sedmnácti body za 19 minut strávených na palubovce; navíc pálil s úchvatnou osmdesátiprocentní úspěšností za tři body, když trefil čtyři z pěti pokusů.

Vojtěch Hruban pomohl Choletu k důležité ligové výhře nad Saint Quentin

Ihring neodvrátil pád na ligové dno a Balvín pomohl Prometeji k drtivým výhrám

V maďarské lize prohrála Paks 73:84 na kurtu OSE Lions a padla na úplný chvost ligového pelotonu. K výhře jí nepomohl ani nejlepší střelec týmu, Slovák Mário Ihring, jenž se blýskl sedmnácti body a osmi asistencemi za téměř 34 minut na kurtu.

Poloviční úspěch minulý týden zaznamenal francouzský Cholet. V Lize mistrů odjel s nepořízenou z Málagy, v jejímž hájemství prohrál 70:85. Kapitán českého národního týmu Vojtěch Hruban v tomto klání naskočil na 27 minut a zapsal tři body. V důležitém špílu francouzské nejvyšší soutěže zdolal Cholet svého přímého tabulkového konkurenta Saint Quentin 73:69. Bývalý hráč USK Praha či Nymburka odehrál 28 minut a k vítězství pomohl pěti pointy.

V Lotyšsko-estonské lize dvě jednoznačné výhry zapsal ukrajinský Prometej v čele s bývalým koučem národního týmu Ronenem Ginzburgem. Na hřišti Raply zvítězil lídr tabulky 102:61 a reprezentační centr Ondřej Balvín k výhře přispěl šesti body za necelých 22 minut; ke svému bodovému příspěvku přidal ještě 13 doskoků.

V domácím prostředí pak Prometej zvítězil nad Pärnu 101:74 a jedenatřicetiletý borec byl znovu vidět. Za devatenáct minut nasázel patnáct bodů, když trefil pět ze šesti svých dvoubodových pokusů.