Novinky

Lvice jdou do boje, začíná Eurobasket 2023!

Den D je tady. Ve čtvrtek odehrají české reprezentantky první utkání na Mistrovství Evropy. V základní skupině se mladý výběr trenérky Ptáčkové postupně utká s Italkami, Belgičankami a domácími Izraelkami. Šampionát hostí vedle Izraele také Slovinsko, kde týmy odehrají čtvrtfinále a boje o medaile.

Česká reprezentace prošla kvalifikací na Eurobasket vcelku pohodově, což pro poměrně mladý celek bylo velkým povzbuzením. Stínem naopak zůstává absence klíčové pivotky Julie Reisingerové, která letos válela za euroligovou Salamancu. Přesto národní tým odehrál slušnou přípravu, v níž porazil Německo, Turecko, dvakrát Velkou Británii a dvakrát Slovensko. Podlehl pouze Lotyšsku. Příprava se vydařila mj. Natálii Stoupalové. Mladá brněnská pivotka se pomalu stává jedou z opor reprezentace a právě na ní, ostrostřelkyni Petře Holešínské a dvojici z USK Praha Vyoralové a Voráčkové bude stát hlavní část ofenzivní produkce.

Veronika Voráčková v současné době ale laboruje se zraněním kotníku, jejž si přivodila v posledním přátelském utkání proti Slovensku. Její start v zítřejším zahajovacím duelu s Itálií (14:00) je nejistý. Italský tým je poměrně mladý, ale papírově jsou hráčky soupeře pro první klání mírnými favoritkami. V pátek se Lvice utkají s favoritem skupiny (a také na jednu z medailí) Belgií (11:15), skupinu zakončí v neděli proti Izraeli.

Lvice potřebují v základní skupině aspoň jednou zvítězit, aby postoupily do osmifinále. Vítězové základních skupin do čtvrtfinále postupují přímo, týmy na druhých a třetích místech si zahrají právě osmifinále. Pokud by Česky skončily na druhém nebo třetím místě, vyzvou v osmifinále jeden celek z kvarteta Španělsko, Černá Hora, Řecko a Lotyšsko.

Rozhovor s kapitánkou Renátou Březinovou

Názory před turnajem:

Tereza Vyoralová: „Italky známe dlouho. Budou hodně agresivní, nejsou tak vysoké. Hrají hodně přes Zandalasini, která si v týmu může dělat prakticky, co chce. Na tu se musíme připravit. Mají zkušené hráčky z EuroCupu, tak i z Euroligy, takže určitě si na ně musíme dát pozor. První zápas bude důležitý a chceme jít za vítězstvím.“

Gabriela Andělová: „Náš herní styl bude založený na agresivní obraně na míč a následných ziscích a rychlých protiútocích. Když nám padne z dálky, posuneme si balón a vytvoříme pozice zblízka, tak se můžeme měřit i s těmi silnějšími týmy. Fyzicky je tento styl určitě náročný. Tyhle zóny, zónové presinky a rychlé změny obran jsou hodně vyčerpávající, ale paní trenérka to střídá tak, aby všechny hráčky měly podobně minut. Navíc na trénincích hodně běháme, takže jsme zvyklé a kondičně jsme za mě velmi dobře připravené.“

Nominace na Eurobasket

Rozehrávačky:

Gabriela Andělová (Piešťanské Čajky)

Eliška Hamzová (Žabiny Brno)

Kateřina Zeithammerová (Hradec Králové)

Křídla:

Petra Holešínská (Gran Canaria)

Simona Sklenářová (ZVVZ USK Praha)

Veronika Voráčková (ZVVZ USK Praha)

Terezka Vyoralová (ZVVZ USK Praha)

Dominika Paurová (DME Sports Academy)

Pivotky:

Renáta Březinová (Valdarno)

Emma Čechová (Žabiny Brno)

Veronika Šípová (ZVVZ USK Praha)

Natálie Stoupalová (Žabiny Brno)