Novinky

Češky bojovaly jako lvice a na úvod zdolaly Italky

Není konec, dokud není konec, říká sportovní přísloví. Přestože Lvice zažily katastrofální vstup do třetí čtvrtiny, dokázaly se vrátit do zápasu a v koncovce jej překlopit na svou stranu. Svěřenkyně trenérky Ptáčkové si zvýšily sebevědomí před dalšími boji na Eurobasketu a už nyní jsou jednou nohou v osmifinále. Reprezentantky výhru vybojovaly i bez zraněné Veroniky Voráčkové, což je o to cennější.

Lvice vstoupily do šampionátu bez bázně a po celé utkání dokázaly držet s favorizovanými Italkami krok. Zpočátku jim dělala problémy tvrdá hra soupeřek. Brzy se s tímto pojetím však vyrovnaly a v obraně začaly “tvrdit muziku” také. Italky v první půli srážely četné ztráty, Češkám zase činila problémy střelba trestných hodů. Zcela vyrovnaný první poločas málem zakončila sekvence Italek 7-0, nicméně poslední slovo měla trojkující Vyoralová. Na tabuli tedy o přestávce svítilo skóre 32-33 z pohledu českého týmu.

Po změně stran Lvice jakoby ještě zůstaly v šatně a během pěti minut najednou prohrávaly 32-46. Bodové sucho zakončila až Gabriela Andělová a následně si slabší chvilku vybraly soupeřky: Stoupalová s Hamzovou přirazily na 43-46 a Češky byly definitivně zpět. Italky opět odskočily, ovšem ve 33. minutě už naše děvčata ztrácela pouze bod (49-50). Začal boj o každý centimetr hřiště, nervozita svazovala ruce oběma družstvům.

Radost na české lavičce

Rozhodly skvělé trojky

Klíčová pro českou výhru byla až poslední dvouminutovka: 103 sekund před koncem kapitánka Březinová trojkou srovnala na 56-56. A o padesát sekund později Holešínská zcela volná v rohu opět ukázala svůj instinkt trojkového zabijáka ze španělské ligy a poslala Lvice do vedení 59-56. Italky ještě snížily na rozdíl jediného bodu, ovšem poslední slovo měla Hamzová, jež nikým neatakovaná proměnila dvojtakt. Po oddechovém čase Češky osmisekundový útok Italek ubránily a mohly slavit!

Tým trenérky Ptáčkové se v utkání spoléhal na skvělé trojky (8/16), jimiž vyrovnal podkošový handicap. Petra Holešínská trefila tři z šesti pokusů a se 14 body byla spolu s Eliškou Hamzovou nejlepší střelkyní zápasu. V dresu soupeřek byla blízko double-doublu Zandalasini (10b+8d). Další utkání čeká Lvice již zítra od 11:15 a to proti Belgii.