KomentářeNovinky

Změny v kádrech týmů Kooperativa NBL – 1. část

Přestupový trh se v létě rozhýbal na plné obrátky a týmy nejvyšší mužské basketbalové soutěže brojí na nový ročník, který vypukne na konci září. V první části našeho přehledu jsme zanalyzovali příchody a odchody i změny na lavičkách prvních šesti týmů Kooperativa NBL.

BK Opava

Obhájce titulu před nadcházející sezonou přivedl pod koš reprezentačního power forwarda Šimona Puršla z Brna. K tomu navíc o rok prodloužil smlouvu další pivot Martin Gniadek, jenž se do týmu vrátil v průběhu loňské sezony a výrazně mu pomohl až na ligový piedestal.

Naopak tým po sezoně opustil americký centr Dylan Carl a na roční hostování do Nové Huti zamířil ostravský odchovanec Jan Mička, jenž operuje na pozici „čtyřky“.

BK ARMEX Děčín

Vítězové loňského ročníku Českého poháru a stříbrní ligoví medailisté si již v průběhu sezony pojistili služby MVP Kooperativa NBL Anthonyho Waltona. V letním přestupovém okně na sever Čech z GBA Jindřichův Hradec dorazil mládežnický reprezentant Tadeáš Slowiak, z do první ligy spadnuvšího Hradce Králové produktivní pivot Maksim Šturanović a v třetiligovém německém Iserlohnu klub ulovil střílejícího rozehrávače Michaela Cubbageho. Kromě nich se stálým členem A-týmu stal odchovanec místní líhně Oliver Žižka.

Nečekaně proti proudu řeky Labe zamířil před pár dny loňský tahoun týmu Ty Nichols, jenž nesehnal vysněné zahraniční angažmá a upsal se tak severskému rivalovi Válečníků. Spolu s ním stejným směrem zamířil i pivot David Žikla. Kromě nich v klubu nepokračují ani rozehrávač Tomáš Jansa a centři Igor Josipović a Dontae Bruner.

Jakub Krakovič

ERA Basketball Nymburk

V nymburském týmu ani trenérském štábu nezůstal po loňské neúspěšné sezoně kámen na kameni. Na lavičku klub přivedl italského kormidelníka Francesca Tabelliniho, jenž loni vedl USK Praha. Asistenty mu budou dělat dosavadní kouč a sportovní ředitel v jedné osobě Ladislav Sokolovský a také Adam Konvalinka, jenž po jediné sezoně opustil Kolín. Naopak v klubu již nebude působit bývalý dlouholetý trenér Děčína či národního týmu Pavel Budínský.

Kádr Nymburka bude v nové sezoně prošpikovanými zajímavými jmény nováčků i ligou protřelých borců. Z Ústí nad Labem přišel křídelník Spencer Svejcar, jenž letos první rok válí díky zisku občanství i za českou reprezentaci. V Ostravě si klub vyhlédl centra Sukhmaila Mathona. Z anglické ligy, konkrétně z týmu Bristol Flyers, přišel na pozici čtyři Thomas Bell III. Sytit nymburské bodové konto by měl point guard Ty Gordon, jenž naposledy válel za estonské Tartu. Velký comeback pak ohlásil i reprezentační křídelník Jaromír Bohačík, jenž se tedy z německého Bambergu vrací do známého prostředí.

Svou dlouholetou úspěšnou profesionální kariéru uzavřel pivot Petr Benda. Barvy polabského celku v nadcházející sezoně nebudou hájit ani Lukáš Palyza, Lamb Autrey, Nate Watson, Evan Gilyard, Eric Lockett a James Boeheim.

BK KVIS Pardubice

Beksa po loňské čtvrté příčce v lize, kdy s Děčínem v semifinále vypadla až v Zápase 7, také představila několik nových jmen na soupisce. Jsou mezi nimi ostřílený chorvatský pivot Jure Skifić, talentovaný křídelník Martin Kheil přichazející z pražské Slavie, americký centr Joey Brunk, jeho zámořský parťák na pozici shooting guarda Bryce Alford a na soupisce výběru Dina Repeši figuruje i sedmnáctiletý slovenský talent Marek Simonides.

Na východě Čech naopak nepokračují rozehrávači či menší křídla Filip Novotný, Nick Neal, DeMarco Dickerson, perimetrový Mateo Čolak s pivotem Robertem Rikićem.

Basket Brno

Tým zpod Špilberku měl loni vysoké ambice, ale ve finále poháru se musel sklonit před Děčínem a v lize se pakoval již ve čtvrtfinále, když nad jeho síly byl pozdější mistr z Opavy. Brzké vyřazení uspíšilo odchod hlavního kouče Lubomíra Růžičky. Jeden z nejlepších českých koučů současnosti přijal nabídku čtvrtého týmu maďarské ligy – Zalakeramie ZTE. Růžičku ve Brně nahradil jeho dosavadní asistent Martin Vaněk. Asistenta mu pak bude dělat klubová ikona a bývalý reprezentant Jan Pavlík.

Celé řady změn doznal i hráčský kádr Brňanů. Po osmi letech se do klubu vrací rozehrávač Ondřej Šiška, jenž naposledy působil v Kolíně. Na pozici menšího pivota vedení klubu přivedlo Američana Grega Leeho a podkošový prostor vyplní i Litevec Tomas Zdranavičius, jenž loni válel na Slovensku v dresu Interu Bratislava.

Jihomoravskou metropoli opustili reprezentanti Šimon Puršl, jenž odešel do Opavy, Richard Bálint, jehož další kroky míří do Alicante hrajícího druhou španělskou ligu, i talentovaný Jakub Nečas, jenž zkusí štěstí v americké NCAA. Kromě nich na soupisce klubu nefigurují Kameron Chatman, James Kárník, Danilo Djuricic, Endru Šmits, Sir Dominic Pointer ani Randy Culpepper.

SLUNETA Ústí nad Labem

Trenér Jan Šotnar vítá v týmu loňských čtvrtfinalistů několik posil. Z Nymburka dorazil na sever Čech křídelník František Váňa. Z pozice rozehrávače bude tým řídit Kahron Ross. A v neposlední řadě zmiňovanou přestupovou bombou je příchod ex-děčínského rozehrávače či menšího křídla Tye Nicholse. Spolu s ním ze stejného klubu dorazil i David Žikla, hráč na pozici menšího pivota.

Klub opustil avizovaný dlouholetý tahoun a novopečený český reprezentant Spencer Svejcar. Dres Slunety už nebude oblékat ani Tony Hicks, jinak zůstalo jádro týmu stejné jako v loňském ročníku.

Foto: Jan Russnák/Basket Brno