KomentářeNovinky

Změny v kádrech týmů Kooperativa NBL – 2. část

Ve druhé polovině našeho shrnutí se zaměříme na další část týmů hrajících Kooperativa NBL, v nichž se také v letní pauze udála celá řada změn na trenérských postech i v hráčských kádrech.

USK Praha

Pražané před sezonou kromě hráčského kádru hlásí změnu i na trenérském postu. S klubem se rozloučil italský kormidelník Francesco Tabellini, jenž zamířil do Nymburka. Na jeho pozici klub angažoval francouzského odborníka Franka Kuhna. Ten dlouhé roky působil ve Štrasburku, angažmá v týmu Sov bude jeho prvním v pozici hlavního kouče.

Z univerzitního týmu Northern Colorado Bears hrajícího NCAA přišel do klubu z hlavního města americký guard Matt Johnson. Před chvílí navíc vedení klubu oznámilo příchod další nové akvizice, a to Rileyho Grigsbyho. V tomto případě jde o univerzálního borce schopného pomoci týmu na většině postů přicházejícího také rovnou z univerzity.

Naopak na soupisce již nefiguruje dvojice zámořských perimetrových tahounů z loňského sezony Shawn Pipes – Michael Okauru.

NH Ostrava

Obrovský třesk nastal po loňské sezoně v moravskoslezském celku. Na lavičce skončil jako asistent Adama Cholevy Saša Jankovič, na jehož místo nastoupil kouč s tureckými kořeny Nihat Gürbüz.

Ostravský kádr pro novou sezonu je již kompletní. Novými tvářemi jsou centr Chase Jeter, jenž přišel z rakouského Welsu. Jeho zámořský parťák Elijah Weaver vyztuží ostravský perimetr a přichází z univerzitní NCAA. Z mládežnického programu klubu si kouč Choleva do A-týmu vytáhl talentovaného rozehrávače Mikuláše Čanka.

Robustního pivota se vedení povedlo ulovit v podobě pořízka Elyjaha Williamse. Podkošový prostor se pak vedení klubu povedlo zesílit ještě angažováním Dominika Heinzla, jenž se do klubu vrací přes angažmá v Olomoucku a Ústí nad Labem, Jana Mičky, jenž dorazil na roční hostování z mistrovské Opavy, a mladého Igora Patrika Svobody, jenž do Nového huti putuje z Brna.

Svou pestrou kariéru uzavřela jedna z legend klubu a bývalý reprezentační pivot Petr Bohačík. Kromě něj v ostravském dresu nebudou pokračovat ani Filip Šmíd, Malik Morgan, Saša Belikov, Alexandar Radukić, Tomáš Havlík, Giangluca Prošek a Sukhmail Mathon, jenž zamířil do Nymburka.

BC GEOSAN Kolín

Vedení polabského celku v rošádách na trenérském postu nezůstalo pozadu a po konci hlavního kouče Adama Konvalinky (stal se nakonec asistentem Francesca Tabelliniho v Nymburku) i jeho asistenta Filipa Rytiny angažovalo na lavičku ostříleného kouče Predraga Benáčka, jenž již v minulosti v klubu působil.

Novými tvářemi v hráčském kádru jsou ex-hradecký rozehrávač či menší křídlo Adam Goga. Na perimetr dorazil z Olomoucka také produktivní Filip Halada. Podkošový prostor by měl vyplnit americký tandem Holden Redparth přicházející z druhé černohorské ligy a Jamari Smith, jenž je v klubu zatím na dvoutýdenním try-outu; k nim navíc vedení přivedlo bývalého pivota Olomoucka Dominika Štěpána.

Naopak z klubu pryč jsou rozehrávač Ondřej Šiška odcházející do Brna, dres Slavie bude hájit křídlo Michal Mareš, ještě loni ligový Hradec Králové angažoval pivota Jiřího Jelínka a na zkoušku vzal i rozehrávače Theodora Dlugoše. Dres Medvědů již v nové sezoně neobléknou ani Pavol Lošonský, Džiugas Slavinskas a Rashard Odomes.

SK Slavia Praha

Po loňské premiérové sezoně sešívaných mezi elitou se s klubem rozloučil lodivod Pavel Beneš, jehož na lavičce nahradil Portugalec Hugo Salgado.

Posilami týmu jsou perimetrový snajpr Michal Mareš přicházející z Kolína a dvojice nadějných plejerů Radovan Mrázek a Petr Šťovíček – a k nim přibyla hned čtveřice Američanů. Power forward Alexander Thompson přichází z druholigové španělské Melilly a v minulosti hájil v NBL barvy Kolína. Z pozice rozehrávače bude tým dirigovat Shavar Newkirk, jenž naposledy působil v Indonésii. V Norsku vedení klubu ulovilo perimetrového DeAngela Stewarta a angažmá v hlavním městě bude první profesionální zkušeností pro Tamella Pearsona, jenž přichází rovnou z univerzity Appalachaian State.

Naopak v klubu již nebudou působit Róbert Rožánek, Juraj Páleník, Martin Kheil (odešel do Pardubic), Adam Dworsky, Dantez Walton, Trevor John a Pavel Pumprla, jenž ukončil bohatou profesionální kariéru.

BK REDSTONE Olomoucko

Loňská sezona byla pro tým hrající v Olomouci neúspěšná a to mělo vliv na trenérský štáb i hráčský kádr, kde došlo k velkému třesku. Po vzájemné dohodě skončil v klubu na pozici trenéra Tihomir Bujan, jehož vystřídal Američan Andrew Hipsher. Asistenta mu bude dělat jeho krajan Carter Vance.

Novými akvizicemi Hanáků jsou produktivní křídlo David Škranc přicházející ze sestoupivšího Hradce Králové. Spolu s ním by tým do vyšších pater ligové tabulky měla vytáhnout hned pětice Američanů – rozehrávač Marcus Shaver JR, pivoti Chris Cokley a Adrio Bailey a křídelníci Dupree McBrayer a Elbert Clark Matthews.

V klubu již dále nebudou pokračovat Filipa Halada (odešel do Kolína), Luwane Pipkins, Goran Vučičevič, Jalone Friday, Sreten Kněžević, Marek Welsch (Hradec Králové) a Pedja Stamenkovič (bude hrajícím hlavním trenérem Hradce Králové).

Sršni Photomate Písek

V týmu nováčka nejvyšší soutěže, jenž na jevištích Kooperativa NBL střídá Hradec Králové, nedošlo oproti minulé sezoně k mnoha změnám. Výběr kouče Jana Čecha se skvělými tifosi v zádech může i nadále počítat se Štěpánem Borovkou, jenž do klubu zamířil v průběhu loňské sezony z prvoligového Jindřichova Hradce.

Perimetr týmu vyztuží Filip Novotný, jenž loni v dresu Pardubic neměl vysokou minutáž, které by se mu právě na jihu Čech mělo dostat.

Naopak v klubu již nebudou působit dosavadní kapitán Milan Špičák, jenž se stal novým vedoucím A-mužstva. Kromě něj barvy Sršňů neobléknou ani Luboš Mikolášek, Matěj Mach, loňský host z Pardubic Michal Svojanovský a Michal Svoboda, jenž klubu vypomáhal v baráži a zapůjčen byl z Ostravy.

Foto: Sršni Photomate Písek