KomentářeNovinky

Představujeme týmy Kooperativa NBL: BK Opava

Posledním týmem, který zbývá představit, je BK Opava. Loňský senzační mistr si letos po pěti letech zahraje Ligu Mistrů. V KNBL chtějí Slezané opět minimálně do ligového finále. Povede se jim to?

Loňská sezona se pro tým Petra Czudka až do dubna nevyvíjela vůbec dobře. Vicemistr z roku 2022 musel do předkola, kde dokonce až ve třech duelech vyřadil Slavii. Pak ale ve vyřazovacích bojích začala spanilá jízda Slezanů. Nejprve přehráli 4-2 v play off nezkušené Brno a v semifinále senzačně sestřelili Nymburk v sedmém duelu na jeho půdě. Finálovou sérii proti Děčínu sice poznamenala zranění děčínských opor Waltona s Pomikálkem, leč na to se historie neptá. Opava po vítězství 3-1 oslavila titul po dvaceti letech a přerušila nymburskou sérii osmnácti triumfů v řadě.

Posily pod koš

Kouč Czudek, poučen nezdarem v prvním působení v Lize Mistrů, neponechal nic náhodě a přivedl ke zlatému kádru dva dlouhány. Pivot Šimon Puršl v Brně patřil k oporám a je stále členem širšího kádru české reprezentace. Zkušený power forward Adam Pecháček se před očima českých fandů “schovával” v druhé Bundeslize, ale odehrál tam tři slušné sezony. Na Kooperativa NBL tak Opava disponuje opravdu nadstandardní (a nejspíš i nejlepší) podkošovou sestavou: Mokráň, Gniadek, Kvapil, Puršl, Pecháček či Zbránek – to jsou hráči, kteří se letos musí na pozicích čtyři a pět podělit o minuty.

Opava potřebuje také proniknout do Final-8 Česko-slovenského poháru a ráda by si zahrála o postup ze základní skupiny LM. V Evropě Slezané vyzvou Dijon, Patras a Rytas Vilnius. Tým Opavy je letos velezkušený, ovšem uvidíme, jak starším hráčům bude vyhovovat zejména cestování na venkovní zápasy LM.

Lídr Opavy a MVP loňské finálové série Jakub Šiřina
Foto: Ondřej Kovalčík

Hattrick ve Federálním poháru

V přípravných duelech Opava dvakrát porazila Gliwice a prohrála s Wroclaví. Pak už následoval triumf ve Final-4 Federálního poháru v Levicích. Slezané nejprve v semifinále rozdrtili Komárno 114-74, aby ve finále v divoké přestřelce udolaly Děčín 111-93. Tým okolo kapitána Šiřiny pozvedl “federální” trofej nad hlavu ve všech třech ročnících. Není bez zajímavosti, že MVP Federálního poháru byl vyhlášen veterán 39letý Luděk Jurečka, jenž za pouhých 20 minut ve hře zapisoval 14.5 bodu a 3.5 zisku.

Opava prožila opravdu dobrou přípravu a v ofenzivě válí. Všechno završila minulý víkend na Baťově poháru ve Svitu, kde brala po třech triumfech a průměrně 99 nastřílených bodech (Svit, Inter Bratislava a Klosterneuburg) zlato. V NBL Opava startuje již zítra v derby na horské ostravské půdě a rivalovi má co vracet. Loni ji totiž v KNBL porazil třikrát ze čtyř měření sil.

Sestava: Jakub Šiřina, Radovan Kouřil, Radek Farský, Jakub Slavík, Luděk Jurečka, Jan Švandrlík, Filip Zbránek, Kryštof Kavan, Adam Pecháček, Martin Gniadek, Šimon Puršl, Miroslav Kvapil, Jakub Mokráň

Tip na umístění po základní části: 2. místo